Sony Xperia 1R – nadchodzi pierwszy smartfon z wyświetlaczem 5K!

Łukasz Pająk Newsy 2019-07-18

Pamiętam, jak świat obiegła informacja o tym, że Oppo zaprezentowało model Find 5, czyli pierwszy smartfon z wyświetlaczem FullHD. Głosy niosły, że to przesada i takie rozdzielczości nie mają sensu w urządzeniach mobilnych. Był to 2012 rok, a sam smartfon okazał się hitem, ale z wielu innych powodów. To samo mówiono, gdy rok później Vivo Xplay 3s postawił na QuadHD (2K). Jednak już totalnym przegięciem okazała się Xperia Z5 Premium w 2015 roku z ekranem 4K. Do dziś jest to wizytówka Sony, ale Japończycy nie mają zamiaru zwalniać. Oto nadchodzi Xperia 1R i wyświetlacz 5K.

Sony Xperia 1R – kiedy 4K to za mało, wtedy pojawia się… wyświetlacz 5K

Oczywiście od razu nasuwa się pytanie, po co? Niedawno opublikowałem dla was recenzję Xperii 1, która jest pierwszym smartfonem z wyświetlaczem OLED o rozdzielczości 4K (3080×1664) i z HDR. Faktycznie, ekran jest fenomenalny, ale zagęszczenia pikseli na poziomie 643 punktów na cal po prostu nie widać. Tymczasem widoczna powyżej Sony Xperia 1R ma oferować mniejszy, bo 6,1-calowy wyświetlacz, ale za to z rozdzielczością 5K (5040×2160). Proporcje pozostają bez zmian, a więc 21:9. To przekłada się na 899 punktów na cal. Brzmi genialnie, ale dla wirtualnej rzeczywistości, a przypomnijmy, że w tej Sony niechętnie się udziela — przynajmniej w ramach branży mobilnej, bo PlayStation VR zostało ciepło przyjęte. Co więcej, poza wyjątkowym wyświetlaczem, zaoferuje Xperia 1R? Oczywiście flagowe podzespoły, czyli Snapdragon 855 Plus i do 8 GB RAM. Tradycyjnie, jak to w przypadku Sony, akumulator nie będzie gigantyczny i ograniczy się do 3200 mAh, co jednak budzi jeszcze wątpliwości, jeśli chodzi o wiarygodność.

Zobacz też: Cienkie ramki to powód, dla którego powinniśmy się zainteresować Honor MagicBook Pro.

Oczywiście Sony Xperia 1R z wyświetlaczem 5K powinna zostać zaprezentowana na targach IFA w Berlinie na początku września. To naturalne dla Japończyków, że flagowe modele są wydawane w tym miejscu i w tym czasie. Spodziewajmy się też wysokiej ceny, która z pewnością przekroczy 4000 złotych. Czy takie zestawienie sprawia, że jesteście zainteresowani?

 

PS. Tak, wcześniej te grafiki mogliście widzieć w ramach omawiania Xperii 2.

 

Źródło: Phone Arena, 91mobiles


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x