Qualcomm co roku wydaje nowszą generację swojego flagowego układu z serii 8xx. Tym razem jednak producent znacznie wcześniej wprowadził zmodernizowany układ. Jest nim Snapdragon 855 Plus, który zwiększa wydajność znanej konstrukcji 855. Ośmiordzeniowy procesor oparty na rdzeniach Kryo 485 pracuje teraz z częstotliwością do 2,96 GHz zamiast wcześniejszej 2,84 GHz, a grafika Adreno 640 powinna zapewnić 15-procentowy wzrost wydajności.

Snapdragon 855 Plus

Snapdragon 855 Plus

Nie są to gigantyczne skoki, ale Qualcomm stawia na to, że będą one idealne dla gier. Pamiętajmy, że w nich wydajność procesora graficznego jest ważniejsza niż sama moc procesora. Poprawki te sprawiają, że 855 Plus świetnie się odnajdzie w grach AR i VR, AI i innych, które są szczególnie wymagające. Wciąż jednak nie oferuje on zintegrowanego modemu 5G a jedynie LTE. Jest to stosunkowo dziwny ruch ze strony giganta. Przyznam, że kiedy tylko usłyszałem o odświeżonym, SoC to myślałem, że główną zmianą będzie właśnie obecność modemu sieci najnowszej generacji.

Zobacz też: Xiaomi Mi A3 w pełnej okazałości – wygląd i specyfikacja bez tajemnic

Nie będziemy musieli zbyt długo czekać na premierę Snapdragona 855 Plus. Qualcomm spodziewa się, że urządzenia zbudowane wokół nowego układu trafią do sprzedaży już w drugiej połowie 2019 roku. Jak na razie tylko ASUS potwierdził, że buduje smartfona opartego na nowym układzie scalonym, a mianowicie ROG II. Procesor ten może jednak zyskać niewielką popularność. Większość producentów już zaprezentowała swoje flagowce. W przyszłym roku natomiast będą opierać swoje konstrukcje na Snapdragonie 865. Nie wiadomo też, czy Qualcomm postanowił wydawać co roku modele z Plusem, czy też Snapdragon 855 Plus jest tylko jednorazowym wyskokiem.

Źródło: XDA-developers

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.