Ceny tanich układów 5G Qualcomma

Qualcomm Snapdragon 215 – co kryje nowy procesor dla budżetowców?

2 minuty czytania
Komentarze

Myślę, że zdecydowana większość użytkowników zapomniała już o niskobudżetowej serii Snapdragon 2xx. Procesory te znajdują zastosowanie przede wszystkim w urządzeniach z Androidem Go. Firma jednak nie postanowiła kończyć tej serii, a właśnie zaprezentowała jej nowego przedstawiciela.

Specyfikacja Qualcomm Snapdragon 215

Qualcomm Snapdragon 215 specyfikacja

Kiedyś Qualcomm posiadał kilka serii procesorów i każdy był w stanie określić, która seria, do jakiej półki telefonów trafi. Byliśmy jednak jednej rzeczy pewni, że firma uśmierci najsłabszą serie Snapdragon 2xx. Warto przypomnieć, że ostatni jej przedstawiciel został zaprezentowany cztery lata temu. Dziś jednak zostaliśmy zaskoczeni, nowy procesor Snapdragon 215 został oficjalnie przedstawiony.

Jest to pierwszy układ z tej rodziny wykorzystujący 64-bitową architekturę. CPU zostało oparte na rdzeniach Cortex-A53 o taktowaniu 1,3 GHz. Będzie to układ delikatnie mocniejszy niż słynny Snapdragon 410, królujący w średniej półce parę lat temu. GPU to Adreno 308 o taktowaniu 650 MHz. Układ ma obsługiwać wyświetlacze HD+ oraz zapewnić wsparcie dla szybkiego ładowania Quick Charge.

Zobacz też: Qualcomm daje kolejną szansę Samsungowi. Zlecił mu produkcję Snapdragona 865

Firma przewiduje 50% wzrost mocy procesora i 28% wzrost wydajności graficznej w porównaniu do poprzednika, czyli Snapdragona 212. Takie deklaracje brzmią bardzo dumnie, warto jednak pamiętać, że moce obliczeniowe prezentują się dość słabo biorąc pod uwagę pozostałe układy na rynku. Jest wręcz pewnie, że układ trafi do urządzeń wycenionych na maksymalnie 500 zł. Warto jeszcze wspomnieć o obsłudze VoLTE oraz płatnościach mobilnych przy wykorzystaniu modułu NFC w telefonach z systemem Android.

Niestety 28nm proces technologiczny to 28nm nie przełoży się na energooszczędność układu. Miejmy jednak nadzieje, że procesor nie będzie pobierał bardzo dużo energii. Pierwsze urządzenia mobilne ze Snapdragonem 215 powinny pojawić się na rynku w drugiej połowie 2019 roku.

Źródło: gsmarena

Motyw