Laptopy z Windowsem 10 oparte na układach ARM nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Częściowo wynika to z tego, że nie ma ich zbyt wielu i nie są zbyt konkurencyjne względem maszyn zasilanych przez układy Intela. Duża część takiego stanu rzeczy jednak wynika z faktu, że niezależnie od tego, jak bardzo Microsoft nie czarowałby rzeczywistości, to Windows 10 uruchamiany na ARM to nie jest ten sam system co Windows 10 pod układy x86. Ponadto problemem są aplikacje, które są pisane głównie z myślą o tym drugim.

EDGE oparty na Chromium dla Windows 10 ARM

EDGE Chromium dla Windows 10 ARM

Coś jednak w tej sprawie zaczyna się zmieniać. O ile wciąż możemy zapomnieć o uruchomieniu przeglądarki Chrome na takim urządzeniu, to wersja Microsoft EDGE oparta na Chromium jest już w fazie testów. Oczywiście trudno na tej podstawie uznać, że aplikacje kompatybilne z tą platformą zaczną się teraz pojawiać lawinowo. W końcu wciąż mówimy o aplikacji Microsoftu. Jednak oznacza to, że sam producent zaczął traktować swoje dzieło poważniej, a w przeszłości bywało już z tym różnie.

Zobacz też: Snapdragon 7cx – układ ARM dla budżetowych laptopów z Windowsem?

Dobrym przykładem na to jest niesławny Windows RT. Oczywiście, to nie był zły system. Mało wymagający, stabilny, szybki i… pozbawiony aplikacji, a co gorsza pozbawiony wsparcia producenta. Bardzo szybko odszedł w zapomnienie. Dlatego też jestem dość sceptycznie nastawiony do wszelkich prób romansu Microsoftu z układami ARM. Chociaż z drugiej strony do tej pory jedynym zainteresowanym był Windows. Ostatnio jednak Qualcomm zaczął pracować nad układami dedykowanymi specjalnie dla takich urządzeń. Może więc tym razem projekt odniesie sukces?

Źródło: wccftech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.