Wiceprezes Qualcomm ds. globalnego marketingu produktów, Don McGuire, powiedział w ostatnim wywiadzie z Mobile Tech Podcast, że laptopy w przedziale $300-$800 będą wkrótce dostępne z nowym układem. Został on tymczasowo nazywany Qualcomm Snapdragon 7cx. Będzie on znajdował się klasę poniżej wcześniej ogłoszonego Snapdragona 8cx.

Snapdragon 7cx to kolejny układ dedykowany dla Windowsa 10

snapdragon 7cx

McGuire zauważył, że Snapdragon 7cx ma wzbudzić zainteresowanie zarówno konsumentów, jak i deweloperów. Sn  Urządzenia z tym układem będą znacznie bardziej atrakcyjne cenowo niż droższe notebooki z Snapdragon 8cx. Więcej urządzeń zasilanych przez ARM-powered oznacza, że programiści będą musieli zacząć zwracać uwagę i optymalizować swoje aplikacje również dla układów ARM. McGuire podał przykład Google, który początkowo był zainteresowany opracowaniem wersji przeglądarki Chrome zoptymalizowanej pod kątem obsługi przez ARM. Jednak po zaobserwowaniu niewielkiego rozpowszechnienia na komputerach z systemem operacyjnym Windows 10 gigant zawiesił prace. Jeśli Google, firma, której przeglądarka Chrome działa na niemal każdej platformie nie jest zainteresowana optymalizacją swojej aplikacji dla urządzeń z systemem operacyjnym Windows 10 ARM, to prawdopodobnie inni developerzy także nie wykarzą zainteresowania.

Jedyną szansą Qualcomm na zainteresowanie deweloperów notebookami opartymi na technologii ARM wydaje się zaoferowanie bardzo tanich laptopów z Windows 10. Firma nie opublikowała jeszcze specyfikacji swojej platformy Snapdragon 7cx ani cen. Jednak z tego, co wiemy na ten temat i wyższej klasy Snapdragon 8cx, prawdopodobnie będzie tylko nieco bardziej konkurencyjna niż oferta Intela.

Qualcomm jest coraz bardziej zainteresowany rynkiem laptopów

Na początku tego roku Qualcomm ogłosił rywala Intel Core i5 z serii U. Platformę Snapdragon 8cx, dla notebooków z systemem Windows 10 klasy premium. Chip jest pierwszym układem Qualcomm zaprojektowanym od podstaw dla laptopów i komputerów PC. Poprzednie próby były oparte na mobilnych układach, które zostały ponownie wykorzystane w notebookach. Skutkowało to niską wydajnością w maszynach z systemem Windows 10. Wynika to z tego, że chipy nie mogły nadążyć za wymaganiami starszych programów komputerowych. Oprócz znacznej poprawy wydajności w zakresie pracy w trybie jednowątkowym i wielowątkowym dzięki dodaniu rdzeni CPU Cortex-A76, Snapdragon 8cx zapewnia również 10 MB całkowitej pamięci podręcznej CPU. Oznacza to, że wydajność pracy wielozadaniowej jest o wiele lepsza. Komputery z systemem Windows oparte o ARM wcześniej wykazywały słabą wydajność wielozadaniowości z powodu braku wystarczającej ilości pamięci podręcznej.

Główną wadą Snapdragona 8cx może nie jest tym razem jego wydajność, ale jego cena. Qualcomm kreuje go na układ premium. Twierdzi przy tym, że wykazuje on podobną wydajność procesora do Core i5 serii U firmy Intel. Obiecuje przy tym jednocześnie podwojenie wydajności i 15-20 godzin pracy na baterii. Snapdragon 8cx będzie również zintegrowany z modemem LTE X24 2Gbps firmy Qualcomm. To prawdopodobnie jeszcze bardziej podniesie cenę całego układu. Nie jest jeszcze jasne, jak bardzo Snapdragon 8cx okaże się odstawać względem Intel core i5. Może się to odbywać zarówno pod względem ceny, jak i wydajności. Pomimo podobnych osiągów, jeśli chodzi o wydajność należy pamiętać, że aplikacje pisane pod architekturę X86 będą działały gorzej na układach ARM. Snapdragon 7cx obiecuje być tańszą alternatywą dla 8cx. Biorąc jednak pod uwagę Qualcomm chce go używać w laptopach, które kosztują do 800 dolarów lub więcej, to nie jest jasne, czy będzie to godny konkurent Intela w tanich laptopach.

Zobacz też: Globalna wioska płonie – Internet dzieli się i regionalizuje na naszych oczach

A może Snapdragon 7cx na Chromebooka?

Rynek Chromebooków jest znacznie mniej zróżnicowany od laptopów z Windowsem 10 pod względem układów scalonych. Zdecydowana większość budżetowych urządzeń z Chrome OS korzysta z procesorów z linii Atom lub Celeron firmy Intel. Jedynie te droższe korzystają z wydajniejszych układów jak na przykład procesory z rodziny Intel i3. Mimo że Chrome OS działa równie dobrze na układach ARM, producenci preferują układy Intel.

Wkrótce mają w nich się pojawiać zarówno układy od AMD i Qualcomma. Jednak będą to jedynie budżetowe konstrukcje w przypadku czerwonych. Chromebooki są wybierane głównie jako tanie, szybkie laptopy przeznaczone do przeglądania sieci. Dlatego też szanse na spopularyzowanie na nich Snapdragona 8cx i 7cx są raczej niewielkie. W tym celu Qualcomm powinien wydać jakiś słabszy układ. Coś w stylu Snapdragona 4cx albo 6cx.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.