Truecaller to prawdopodobnie najpopularniejsza aplikacja do identyfikacji rozmówców oraz blokowania niechcianych połączeń. Sklep Google Play podaje, że program ten zainstalowany został już ponad 100 milionów razy, a liczba ta wciąż rośnie. Niestety, jeśli korzystaliście kiedyś z Truecallera to mam dla Was bardzo złą wiadomość – Wasze dane mogły zostać sprzedane na jednym z forów dla hakerów.

Sprzedaż danych użytkowników aplikacji Truecaller – każdy może je kupić

Portal Economic Times informuje, że w tzw. dark webie można zakupić dane 140 milionów użytkowników aplikacji Truecaller. Cyberprzestępcy w paczce umieścili informacje takie jak imiona i nazwiska, adresy e-mail oraz numery telefonów użytkowników programu. Dane przez cyberprzestępców wycenione zostały na 25 tysięcy euro i zakupić może je absolutnie każdy – wystarczy dysponować odpowiednią kwotą.

Zobacz także: Najnowsza aktualizacja oprogramowania Samsunga nie jest idealna.

Eksperci zajmujący się bezpieczeństwem podają, że dane zgromadzone w pliku faktycznie są poprawne – autentyczność została sprawdzona za pomocą próbki, którą na forum zamieścili cyberprzestępcy. Zarząd firmy, która zajmuje się aplikacją Truecaller, poinformował, że zabezpieczenia serwerów, na których trzymane są dane użytkowników, nie zostały złamane. Oznacza to, że cyberprzestępcy informacje musieli pozyskać m.in. z luki w aplikacji, która użytkownikom opłacającym abonament pozwalała na nielimitowane przeszukiwanie bazy numerów. Usterka ta została już załatana, jednak osoby, które korzystały z Truecallera, powinny przygotować się na najgorsze. Zachowajcie ostrożność!

Źródło: Economic Times, Reddit

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.