Web

Android to otwarty system bazujący na darmowym Linux’ie. Sam w sobie jest bezpłatny, jednak nie od dzisiaj wiadomo, że to także dobra maszynka do zarabiania pieniędzy nie tylko dla jego twórcy – korporacji Google, ale także dla wielu firm pobocznych, na których licencjach i wsparciu Android uzyskał tak silną pozycję na rynku. Według raportu firmy Nomura, Microsoft na każdym sprzedanym telefonie z systemem Android zarabia ok 5$, co rocznie daje sumę… 1,6 miliarda dolarów.

Microsoft dobrze wykorzystuje te fundusze wspierając swój dział rozrywki oraz urządzeń (Entertainment and Devices Division), w którego skład wchodzi między innymi Skype, Windows Phone oraz Xbox. Ten ostatni każdego roku traci ok 2 miliardy dolarów. Bez dotacji z licencji, wspomniany oddział traciłby rocznie ponad 2,5 miliarda dolarów, głównie dzięki Xbox’owi.

Według Ricka Sherlanda, który jest analitykiem w Nomura, Microsoft zarabia 5$ na każdym sprzedanym urządzeniu z systemem spod znaku zielonego robocika, dzięki ok. 70% patentów wykorzystywanych w tym systemie. Poniższy diagram prezentuje rozkład wpływów do kasy z poszczególnych działów:

Microsoft_money_procentage

Sherland prognozuje także, że gigant z Redmont będzie powiększał swoje zyski dzięki wzrostowi sprzedaży urządzeń mobilnych i  pod koniec 2014 roku zarobi 1.73 miliarda dolarów, a rok później zamknie się w kwocie 1.82 miliarda.

Oczywiście nie jest zaskoczeniem, że powyższe przychody z Androida są wiele większe, niż rodzimego Windows Phone, który wygenerował około 3.3 miliarda w 2013 roku. Czysty zysk z mobilnych okienek to „zaledwie” 347 milionów, co daje poniżej jednej piątej przychodów generowanych przez system Google’a.

Źródło: androidheadlines.com, ZDNet.com, androidupdate.us

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Piotrowski