Stosując się do amerykańskiego porządku rządowego, Google anulował licencję Huawei na system Android. Oznacza to, że chociaż w smartfonach chińskiej firmy nadal będzie można korzystać z platformy Android Open Source Platform (AOSP), nie będzie w nich dostępu do usług i aplikacji Google. Oznacza to, że przyszłe urządzenia Huawei nie będą już częścią ekosystemu Google i może to mieć wpływ na ich sprzedaż. W tym czasie, chińscy klienci podobno deklarują solidarność z firmą.

Chińczycy wspierają Huawei

Chińczycy wspierają Huawei

Chińscy klienci rozpoczęli kampanie wirusowe pokazując swoje wsparcie dla Huawei. Według What’s On Weibo, posty na chińskiej stronie społecznościowej Weibo i Douyin pokazują, że lokalna ludność stoi mocno za firmą. Ponadto wielu z nich mówi, że nadal będzie kupować telefony Huawei. Wirusowe kampanie z hashtagami, takimi jak Huawei nie musi polegać na Ameryce dla swoich mikroukładów i Samorozwinięty system operacyjny Huawei HongMeng również się rozpoczęły. Podczas gdy ta fala wsparcia publicznego może zwiększyć morale oblężonej firmy, warto pamiętać, że większość usług Google, takich jak YouTube i Gmail, jest zakazana w Chinach.  Natomiast konsumenci i tak korzystają z lokalnych alternatyw z Tencent i Baidu.

Zobacz też: Treści terrorystyczne na żywo na Facebooku – sztuczna inteligencja bezradna

Jak potwierdzają hashtagi, Huawei od dawna jest przygotowany na ten scenariusz. Większość urządzeń firmy już działa pod kontrolą swoich autorskich układów. Ponadto firma pracuje nad alternatywnym systemem operacyjnym. Wcześniej uważano go za Kirin OS, ale nowe plotki sugerują, że będzie się nazywał HongMeng. Jednak z pewnością zajmie trochę czasu, zanim nowy system operacyjny będzie gotowy do wprowadzenia na rynek. Natomiast konsumenci spoza Chin mogą niechętnie przechodzić na nową platformę. Według szacunków firm analitycznych Canalys i IDC, około połowy przychodów firmy ze sprzedaży smartfonów pochodziło z krajów spoza Chin w ubiegłym roku. Wynika z tego, że odcięcie od ekosystemu może mieć ogromne reperkusje. Działalność konsumencka firmy, do której należą smartfony, tablety, laptopy i materiały eksploatacyjne, stanowiła około 45 procent przychodów firmy w 2018 roku. Bez aplikacji i usług Google, smartfony firmy stracą swoją atrakcyjność. Może to udaremnić plany stania się czołowym dostawcą smartfonów w przyszłym roku.

Źródło: wccftech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.