Mój ostatni wpis dotyczył sprzedaży smartfonów w pierwszym kwartale 2019 roku. Możecie się z niego dowiedzieć, że Huawei depcze po piętach Samsungowi, podczas gdy Apple i Xiaomi szybują w dół. Jednak IDC dostarczyło nam agregacji do producentów. Co, jeśli chcielibyśmy wiedzieć, jakie są ogólnie najpopularniejsze smartfony? Takie też podsumowanie przygotowało Counterpoint i rozgraniczyło się do światowego rynku, jak i skupiło wyłącznie na Chinach. Różnice są zaskakujące.

Najpopularniejszym smartfonem 2018 roku jest iPhone

Na świecie rządzi iPhone, który zajmuje aż 6 na 10 lokat. W takim razie jak to możliwe, że Apple notuje straty z zysków ze smartfonów, sprzedaje ich coraz mniej, a konkurencji tutaj nie widać? W końcu próżno szukać jakiegokolwiek modelu Huawei. Przyczyna takiego efektu jest oczywista i wynika z liczby dostępnych modeli. Widać to po Chinach, które są ogromnym rynkiem, a tam rządzi Oppo z nie najmłodszymi modelami. Zresztą, sam iPhone X też pochodzi z 2017 roku, choć oczywiście miał dużo czasu, aby przygarnąć do siebie konsumentów.

Nie przegap
Bsafer.pl – chroń i kontroluj swoje dane osobowe, zanim będzie za późno
bsafer.pl
Ochrona danych osobowych to poniekąd problem, który jeszcze nie pojawił się w świadomości zbyt wielu osób. Głośno zrobiło się o nim dopiero w momencie, gdy Unia Europejska wprowadziła RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych). Jednak głośno było tylko dlatego, że trzeba było się dostosować i miało to wydźwięk nie tak pozytywny, jak oczekiwaliby tego sami […]

Zobacz też: Wpisz Thanos w Google, a zniszczysz Internet.

Counterpoint dodaje, że siłą wspomnianego Huawei jest właśnie rozdrobnienie. Chińczycy mają w swojej ofercie od groma modeli, a najpopularniejszym w zeszłym roku był P20 Lite, który znalazł 13 milionów nabywców. To jednak nie wystarczyło, aby zmieścić się w pierwszej dziesiątce. Dlatego pamiętajcie, że zależnie od tego, jakie producent obierze warunki, tak może mówić, że jest najpopularniejszy, a w tym przypadku to Apple ma najłatwiej. Dominuje, a ogólnie spada.

 

Źródło: GSM Arena, Counterpoint
Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.