Czy Apple porzuci Lightning? Co z USB-C?

mm Paweł Maretycz Newsy 2019-02-11

USB typu C to świetny port. Pierwszy, naprawdę uniwersalny. Według standardu USB 3.1 umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 10 Gb/s, obrazu w rozdzielczości 4K 30 kl./s oraz d0 100 W energii. Dodatkowo znacznie mniejszy od poprzednika co umożliwia stosowanie go także w urządzeniach mobilnych oraz symetryczny więc można go podłączyć w dowolną stronę.

Zmiana lightning na USB-C? Jeszcze nie w tym roku

lightning zmiana

Podobne właściwości ma lightning od Apple. No prawie, występuje tylko w iPhone i iPadach więc nie jest zbyt uniwersalny z tego powodu. Dlatego też prototypy najnowszego iPhone są testowane z portem USB-C. Dzięki temu wszelkie testy są znacznie łatwiejsze w wykonaniu. Jest to jednak źródłem plotek o tym, że Apple odejdzie od złącza lightning. Kolejnym argumentem za tym mogą być także naciski gospodarczo-polityczne związane z tym portem. Tak się jednak nie stanie, a przynajmniej nie w nadchodzącej generacji iPhone. Powodów takiego stanu rzeczy jest cała masa. Zacznijmy od tego, że producent chce mieć wyłączność na produkcję akcesoriów. Znacznie łatwiej jest kontrolować rynek, kiedy jest się właścicielem patentu na swoją autorską wtyczkę.

Zobacz też: Szybki test – czy hub USB i HDMI sprawdzi się ze smartfonem?

Należy pamiętać, że prawie 9% całkowitych dochodów producenta to właśnie rynek akcesoriów. Oczywiście ma to także swoje pozytywne strony. Dzięki temu właściciele iPhone nie będą zmuszeni do zakupu nowych akcesoriów, będą mogli z powodzeniem używać tych zakupionych do obecnych urządzeń. Owszem, można zakupić w tym celu stosowny adapter, ale słuchawki Apple już posiadają przejściówkę JACK 3,5 mm – lightning. Dołożenie do tego jeszcze jednej będzie wyglądało komicznie. Natomiast w przypadku zestawów samochodowych albo innych stacji dokujących taka zmiana będzie oznaczała konieczność wymiany sprzętu lub dosyć inwazyjnej ingerencji w jego budowę.

Źródło: phonearena • Bart

  Mam nadzieję, że UE dowali Apple duża karę za te gówniane łącza łącza lightning. Przez to badziewie mam w domu dwa rodzaje kabli pod androida/resztę akcesoriów i gówniane Apple że swoimi „standardami” do koszenia frajerów.

  • Michał

   Tyle że android ma już 2 standardy 🙂 powinni ich za to ukarać 🤣

   • Bart

    Apple też już raz zmieniło łącze, tylko inni producenci zmienili ze standardu na nowy standard, a Apple ze „strzyżenia frajerów” na „nowsze strzyżenie frajerów”. Apple jest na tyle silna firma, że może nie liczyć się z potrzebami konsumentów i działać na ich niekorzyść (nawet znajdą się klienci, co będą ich bronić – patrz Ty).

    • Michał

     Przez te lata w smartfonach z androidem przewinęły się 3 standardy (gdzie drugi był totalnie skopany a najnowszy jest strasznie rozfragmentowany). W Apple 2 standardy gdzie ten drugi jest praktycznie bez wad. Nie wiem gdzie ty widzisz strzyżenie frajerów. Ja widzę tylko beczącego barana (ciebie).

     • Bart

      Implementacja niestandardowych rozwiązań, które są popularne na rynku = strzyżenie frajerów (wiele firm tak lubi dorabiać na klientach). Z resztą jest to opisane w tekście, więc nie ma sensu powtarzać no chyba, że dalej nie rozumiesz.
      Ps. To co widzisz zostaw dla siebie.

     • Michał

      Brednie.

 • Karls

  Nie odejdą od lighting – choćby z uwagi na te wspomniane 9% dochodów. Po drugie Apple nigdy nie chciało być kompatybilne z resztą świata, to tacy hipsterzy rynku nowych technologii.

  • Michał

   Oby nie odeszli. Gniazda lighting są niezniszczalne.

   • Karls

    Same gniazda może tak. Ale osłonki kabli to oni chyba z najcieńszej możliwej gumy robią. Przecierają się z prędkością światła, co w połączeniu z ceną skutkuje tym, że pełno ludzi chodzi z poklejonymi kablami. Jak by było normalne usb-c to po prostu wzięło by się porządny kabel z oplotem, np. blitzwoolf i po problemie.

    • Michał

     To fakt aczkolwiek wolę co rok zmieniać przewód niż co rok wymieniać gniazdo microusb.

     • Karls

      Nie no bez przesady, ile znasz przypadków, że ktoś musiał gniazdo wymieniać? Ile miałem telefonów to jeszcze mi się nie zdarzyło. Jeszcze, że kabel za 15zł się złamie to pewnie, nie raz bywało. Ale wymiana gniazda?

     • Michał

      Microusb bardzo dużo. Zobacz na allegro ile się płytek że złączem sprzedaje.

     • Karls

      Ilość sprzedanych to żaden dowód, przecież równie dobrze do raspberry możesz sobie kupić żeby dolutować, jest dużo innych możliwości niż naprawa.

 • Damian Kuśmierz

  Co to za bzdury, widzę że nowy redaktor świetnie odnalazł się w redakcji

  Podobne właściwości ma lightning od Apple.

  Osiągami lightning nawet się nie zbliży do USB-C

  No prawie, występuje tylko w iPhone i iPadach więc nie jest zbyt uniwersalny z tego powodu.

  Tylko w iphonach

  Dlatego też prototypy najnowszego iPhone są testowane z portem USB-C. Dzięki temu wszelkie testy są znacznie łatwiejsze w wykonaniu

  Tutaj to już odlot totalny. W jaki sposób apple testuje akcesoria lighning na prototypie z usb-c? Brzmi to rzeczywiście bardzo łatwo!

  • Paweł Maretycz

   1. zgoda, przesadzony skrót myślowy więc trudno mi się z tym sprzeczać
   2. Poza: całą serią iPad mini, iPadami PRO z wyłączeniem 3 generacji gdzie jest USB-C, całą serią iPad Air, iPad 4, iPad 2017 i iPad 2018, ale poza nimi tylko w iPhone… I Ty masz czelność zarzucać mi pisanie bzdur?
   3. A gdzie ja pisałem o testowaniu akcesoriów? Nie możesz mieć do mnie pretensji o coś, co sam sobie wymyśliłeś.
   W redakcji odnajduję się nieźle, dzięki. Gorzej jak w komentarzach znajdzie się jakiś „ekspert” od siedmiu boleści, który czegoś nie wie, ale ma pretensje „bo mu się wydaje, że jest inaczej”.

   • Damian Kuśmierz

    2. przesadzony skrót myślowy, fakt. Chodziło mi o to że apple zrezygnowało ze złącza lightning w ipadach i dla mnie to oczywiste że kolejne również będą miały usb-c
    3. Co w takim razie Apple miałoby testować na usb-c? I dlaczego miałoby to być dla nich łatwiejsze? Chyba nie wyobrażasz sobie że zrobią prototyp iphona, wytestują go, dopieszczą a na koniec zmienią tak istotny element jak złącze?

    • Paweł Maretycz

     Ja pisałem gdzie jest stosowany a Ty twierdzisz, że to bzdura, bo w przyszłości nie będzie? Serio? Jak ktoś powie, że jego babcia ma się dobrze, to też mu zarzucisz, że gada bzdury bo w przyszłości może zachorować? To nie skrót myślowy, to absurdalne czepialstwo.

     Co miałoby testować na USB-C? No cóż… iPhone? Samo urządzenie także WYMAGA testów, a jak sam zauważyłeś USB-C ma znacznie lepsze osiągi i szersze możliwości od portu Apple.

     • Damian Kuśmierz

      Napisałem że to bzdura przez w kontekście „podobnych właściwości” portów i twojej teorii usb-c do testowania iphona. Lightning ma 8 pinów, usb-c 24. Po co mieliby robić urządzenie zdolne do wykorzystania tego standardu a potem uciąć mu 2/3 linii? Oczywiście mogliby zrobić usb-c o możliwościach lightning, tylko po jaką cholerę i w czym miałoby im to pomóc?

     • Paweł Maretycz

      To po co umieściłeś drugi punkt? Wycofujesz się rakiem teraz i tyle. Po co? Do testów. Może to im na przykład ułatwiać diagnostykę. Prototypowe wersje zawsze są uzbrojone w masę portów nieobecnych w finalnym produkcie.

     • Damian Kuśmierz

      Jak uważasz. Porty o których mówisz są dodatkowe, nigdy nie zastępują głównych. Do diagnostyki raczej wpinają się bezpośrednio w płytę główną, ale ja jestem tylko „ekspertem” od siedmiu boleści

     • Paweł Maretycz

      Skoro pouczałeś mnie o tym, że nie ma tego portu w iPadach to owszem, jesteś.

     • Damian Kuśmierz

      Tamte źródła napisały że tegoroczne iphony ominie usb-c. Prawdopodobnie Apple miało prototyp z usbc ale z powodów które wymieniłeś jeszcze nie zdecydowało się na ich produkcję. Skąd te bzdury o testach przez to złącze? Uwierz że jestem świadom że poprzednie ipady miały lightning bo sprzedawałem mnóstwo tych łamiących się jak paluszki kabli

     • Paweł Maretycz

      A bo ja napisałem, że żaden nigdy nie będzie miał USB-C, a nie czekaj, tekst jest o prototypach czyli przyszłych iPhone… Serio, o co Ci chodzi? Ale tak na prawdę?

     • Paweł Maretycz

      Patrz i nie będzie USB-C w najnowszym iPhone…

     • Damian Kuśmierz

      A gdzie ja twierdziłem że będzie?

     • Paweł Maretycz

      ” Chyba nie wyobrażasz sobie że zrobią prototyp iphona, wytestują go, dopieszczą a na koniec zmienią tak istotny element jak złącze?”

     • Damian Kuśmierz

      Nie wiem czy ty tylko udajesz czy rzeczywiście nadal nie rozumiesz o czym my rozmawiamy

     • Paweł Maretycz

      Więc mi wyjaśnij. Tylko wyjaśnij a nie smaruj komentarze w stylu jaki to ja głupi nie jestem, bo to już na początku było żenujące a robi się coraz gorzej.

     • Damian Kuśmierz

      Żenująco to było dzisiaj jak dostałem powiadomienie o twojej odpowiedzi i teraz gdy nadal chcesz to ciągnąć. Nigdzie nie twierdziłem że iphone będzie miał lightning/usb-c. Nie pasują mi bzdury, które napisałeś. Największa, jakoby Apple testowało prototypy nowego iphona za pomocą gniazda usb-c, bo tak jest dla nich łatwiej. Nie, Apple nie testuje telefonów przez złącze usb-c. Pewnie był taki prototyp, pewnie było ich kilka, tak samo jak kilka było z gniazdem lightning. Widzisz, firmy nie inwestują w jedną wizję generacji nowego produktu, robią kilka a potem wybierają jeden. Może powiesz skąd w ogóle ten pomysł? Gdzie znalazłeś taką informację? Zakładałem, że zwyczajnie źle sobie przetłumaczyłeś tekst, ale już raczej byłbyś w stanie to zauważyć. Cała dyskusja o to się toczy a ty jeszcze nic sensownego nie odpowiedziałeś

     • Paweł Maretycz

      O proszę, w końcu konkrety. Możesz mieć rację. I ja też mogę mieć rację. Tak na prawdę żaden z nas nie wie jak było, ja napisałem swoją interpretację a Ty swoją. Wiedzą to natomiast tylko pracownicy Apple związani z projektem. Jeśli poprosisz jakiegoś o wypowiedzenie się w tej sprawie to chętnie przyznam się do błędu. Ale żebyś nie czuł się oszukany to bardzo chętnie przyznam, że Twoja argumentacja w tej jednej kwestii ma większy sens niż moje spojrzenie na sprawę. Czyli takie: nie mówię, że się mylę, bo nie ma na to dowodów, ale najprawdopodobniej to Ty masz rację.

     • Damian Kuśmierz

      Czyli zamykamy temat. Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku 🙂

     • Paweł Maretycz

      Dobrze, że się w końcu dogadaliśmy 🙂

     • NOT Michał Matyas 🔵

      A to nie jest przypadkiem tak, że Apple testuje model iPhone z USB-C, a nie że robią testy za pomocą iPhone z USB-C?

      https://www.ubergizmo.com/2019/01/iphone-usb-c-being-tested/

     • Paweł Maretycz

      Wg Mac Otakara i phonearena to był mylny wniosek.

     • Paweł Maretycz

      Jedno nie wyklucza drugiego.

  • Czwarty

   Tylko w iphonach

   Polecam koledze profil „nie wiem, ale się wypowiem”x