Super AMOLED Plus pozbędzie się konfiguracji pikseli PenTile

Maciej Rebajn 2011-02-22

Infuse4G

Wielu z nas wie jak dobrze wygląda wyświetlacz Super AMOLED, znany z Samsunga Galaxy S. Mimo świetnych parametrów jasności i kontrastu używa on jednak rodzaju „sztuczki”, którą jest konfiguracja pikseli PenTile. Polega ona na tym, że zielone subpiksele (podpiksele) pojawiają się częściej niż czerwone i niebieskie. Pozwala to zmniejszyć całkowitą liczbę subpikseli przy niezmienionej rozdzielczości (niezmienionej teoretycznie, bo jednak różnicę widać w dużym przybliżeniu). 

amoled-samoled-plus-comparison
Nowa matryca Super AMOLED Plus ma zrezygnować z PenTile’a, sprawiając, że nowe słuchawki od Samsunga (Galaxy S2 i Infuse 4G) będą miały jeszcze lepsze i ostrzejsze wyświetlacze, dzięki zwiększonej o połowę liczbie subpikseli w nowym układzie o nazwie RealStripe.
Co ciekawe, nowe ekrany nowych smartfonów od Motoroli (Atrix i Bionic) o rozdzielczości qHD, czyli większej niż WVGA znane z Galaxy S I i II, będą posiadać konfigurację PenTile. Jak bardzo ta drobna ziarnistość wyświetlacza przeszkadzała nie wiemy, natomiast różnicę między ekranem nowego a starego Galaxy widać podobno gołym okiem.

Źródło: engadget.com • aadamo

  [b]ziele6[/b] chodzi o to, że renderowanie grafiki dla qHD bardziej obciąża GPU od renderowania rozdzielczości WVGA. A efekt nie jest lepszy (zagęszczenie subpikseli w stosunku do WVGA RGB)

 • kifoczi

  Kiedy galaxy s2 bedzie w Polsce?

 • Słuchawki

  [quote]Nowa matryca Super AMOLED Plus ma zrezygnować z PenTile’a, sprawiając, że nowe słuchawki od Samsunga (Galaxy S2 i Infuse 4G) będą miały jeszcze lepsze i ostrzejsze wyświetlacze, dzięki zwiększonej o połowę liczbie subpikseli w nowym układzie o nazwie RealStripe.[/quote]

  Słuchawki?

 • ziele6

  GPU się nie męczy. Ekrany pentile są używane jak RGB. Translacja odbywa się w driverze tym wbudowanym w lcd.

 • lukas2209

  …to ciekawe, bo nie mialem pojęcia o tym, że Motorola wykorzystała technologię PenTile przy zwiększeniu rozdzielczości w modelu Atrix 4G. Piszą o tym liczne zagraniczne portale, więc jednym słowem 4,3-calowy Super Amoled Plus z technologią Real-Stripe bedzie absolutnym numerem jeden wśród ekranów tej wielkości. Jedni poszli po rozum do głowy, a inni robią krocz wstecz, jak Motorola.

  http://www.anandtech.com/show/4165/the-motorola-atrix-4g-preview/4

 • ja

  następny będzie super amoled + do kwadratu, będzie jaśniejszy o 0,01%…

 • zajacpl

  I wlasnie jak dla mnie ekran PenTile w Atrixie 4g to niezly fail. Przez to ,że jest qhd to GPU bardziej się meczy przy renderowaniu grafiki a w rzeczywistości roździelczość jaką widzimy jest dużo mniejsza.

  Tu + w stronę Galaxy S2 i Optimusa 2x

 • aadamo

  [b]stitoo[/b] i to co podałeś nie zaprzecza obecności PenTile 🙂 LCD nie wyklucza tego.

 • stitoo

  Motorola Atrix i wyświetlacz amoled w technologi PenTile? Pierwsze słyszę. Wedel specyfikacji ekran to 4.0” qHD (960 x 540) LCD display

 • rcicho

  Niech Samsung nie zapomni dać ekrany SA+ również do smartfonów mniejszych niż 4′ np. do 3.2′ czy 3,5′