Komisja Europejska też ma wątpliwości, co do Huawei i innych, chińskich producentów

Łukasz Pająk Newsy 2019-01-15

Tak, tak, Huawei nie ma łatwego życia. Oczywiście nie tylko ta firma, bo coraz bardziej napięta sytuacja dotyczy wszystkich producentów z Chin. Jednak to Huawei ze względu na swoją wielkość jest najczęściej wymieniany, jako… chiński szpieg. Czy tak faktycznie jest? Na to pytanie nie możemy Wam odpowiedzieć, bo nic nikomu nie zostało udowodnione. Ot, wszyscy zaczęli przestrzegać. Swoje znaczenie może w tym wszystkim mieć też fakt, że niedawno ABW aresztowało dyrektora sprzedaży Huawei. Tymczasem Komisja Europejska też zaczyna się wypowiadać w tej sprawie.

Komisja Europejska nie korzysta, ale nie zabrania korzystania ze sprzętu Huawei

huawei logo

Komisja Europejska zaczyna obawiać się o kwestie cyberbezpieczeństwa w stosunku do działań Huawei. Reprezentanci tego organu nie korzystają z urządzeń Chińczyków i nie zalecają tego nikomu. Czy to oznacza, że niedługo firma zniknie z Europy? Nie, ponieważ takie decyzje mogą podejmować poszczególne państwa członkowskie Unii Europejskiej. Tak naprawdę jeszcze w zeszłym roku wiceszef Komisji Europejskiej, komisarz ds. rynku cyfrowego Andrus Ansip informował o swoich obawach w stosunku do Huawei i innych chińskich firm. Przypomniał wtedy o ich ścisłej współpracy z chińskim rządem i możliwości instalowania dodatkowych układów, które pozwoliłyby zdalnie dostać się do danych na wybranych urządzeniach.

Zobacz też: Samsung też nie może pochwalić się najlepszymi wynikami finansowymi.

Oczywiście powyższa sytuacja nie została zignorowana przez Huawei, który to jest „zaskoczony i rozczarowany” oraz zaprasza do rozmowy na ten temat. Na tym cała historia się obecnie kończy. Czy i jak zostanie dalej rozwinięta? Pozostaje nam wyłącznie czekać.

Źródło: Business Insider • thecraven

  Google, MS i Apple szpiegują nas oficjalnie.

 • $ROGAL$

  Firmy w USA też są zmuszanie do współpracy z rządem i jeśli tylko rząd tego zechce to zmusi ich też do szpiegowania (takie nakazy może wydać sąd FISC – już sam fakt kontaktu z FISC musi pozostać tajemnicą, nawet przed innymi sądami!). Wg mnie nagonke nakreca USA, bo jak dobrze pamiętam to m.in. Huawei odmówiła im udostępnienia pełnych kodów źródłowych firmware’u ich urządzeń. Jak Broadcomm tak robi to już jest cacy, ale Chińczycy już nie mogą. Głupia amerykańska hipokryzja.

 • Adramel

  ABW zgarnęło tego typa z huaweia bo mógł mieć coś wspólnego z blokadą bootloaderów. Będzie siedzieć póki H nie odblokuje bootloadera każdemu kto będzie tego chciał.
  A polski były oficer siedzi bo twierdził że root nie jest nikomu potrzebny. Miejmy nadzieje że po przesłuchaniu przez CIA w Kiejkutach zmieni zdanie. Już zbierają wodę na nich.

 • teges

  Nic nie udowodniono, a robią mega złą reklamę wielu firmom. Powinni za to zapłacić.
  Nagłośnią wszystko, a potem kto będzie się z tego tłumaczyć, gdy nic nie wyjdzie.
  Już teraz słychać, jak wiele ludzi gada na Huawei o szpiegowanie, bo tak usłyszeli, a nie widzą tego, że każda firma to robi.
  Trudno, prywatność przepadła i jedyni ludzie z prywatnością, to emeryci bez internetu, komórki, email, konta w banku.

 • Si3wc4

  KE nie używa Huawei ale używa w znacznej mierze iPhone-ów. Czemu tak jest? Dlaczego tylko Amerykanie mają mieć monopol na szpiegowanie?

  • teges

   Bo się lepiej z tym kryją.

 • maxiges

  I co z tego że Huawei cię szpieguje jak robi to tak samo Google, xiaomi Sony, Samsung apple amazon, czy np. Twory gier typu pokemon go, albo aplikacji endomondo. O I operatorzy sieci też to robią.
  Kweatia tylko tego czy te dane wykorzystują w nie słusznych celach. Bo co ci przeszkadza, że ktoś wie kiedy robisz kupę. Kwestia tylko tego by nikt nie chciał wykorzystać tej informacji by włamać ci się do domu i cie okraść kiedy ty jesteś na wakacjach i dzięki tym danom mogą wyłączyć twój alarm i wejść i zabrać wszystko tak że nawet Krysia z 3 nie zauważy.
  Żyjemy w takich czasach, że chcąc ułatwić sobie życie wysyłamy wiele danych do firm trzecich.

  • haVoc vulTure

   Tu chodzi o szpiegostwo przemyslowe. Co taki Kowalski moze ich interesowac.

   • maxiges

    Uwierz, że właśnie tak małe dane potrafią dojść bo bardzo dużych i zaskakujących informacji. Dlatego szkoli się Sztuczna inteligencję by takie zbiory rozmyte mogła przeanalizować i wyłapać. Może wydawać się, że Pani Krysia nie jest warta uwagi, ale ona rozmawia z Barbara o ona ma brata, który Zarządz dużo firmą i jest powiązany z polityką i właśnie przez takie zależności często można uzyskać bardzo ważne dane. Tak jest właśnie z łamaniem zabezpieczeń w systemie, często nie haker wprowadza narzędzie do ataku tylko sekretarka, która nie jest tego świadoma.
    Nie więź, jak ważne dane można wyczytać z telefonów, księgowych, pracowników, którzy na w ciągłym kontakcie z jakimiś ważnymi osobisciami na tle znajomości.
    Jak to mówią dla innego 5 złotych to mało, ale jak uzbierasz 1 milion po 5 zł to już jest to ogromna kwota 🙂

    • k3rnel-pan1c

     Nie chodzi o big data i AI. Chodzi o podsłuchiwanie ważnych osób w danym państwie z wykorzystaniem luk infrastruktury Huawei, która jest wszędzie. Plus też część roboty robi nagonka ze strony USA. W każdym razie, w tym konkretnym przypadku zbieranie danych nie jest potrzebne.

    • haVoc vulTure

     Oczywiscie masz racje, tylko oni nie „łowią” na chybil trafil. Wszystkie cele sa z gory wyznaczone. Na reszte szkoda czasu i srodkow.

 • AerLupus

  Może najwyższy czas by UE zainwestowała własnie w europejski system operacyjny, bo na tę chwilę to cała europa ma wybór, czy pozwolić się szpiegować tylko US, czy też US i Chinom…
  UE powinna doinwestować projekt SailfishOS, w końcu to twór europejski, byłych pracowaników Nokia.
  Swoją drogą, fantastyczny system, godny sukcesor genialnego MeeGo.

  • fckUeve

   Rosja go chyba finansuje

   • AerLupus

    Rosja ma swoją wersję Sailfish, zatem to w niczym nie koliduje.
    Owszem jest na Linux, a to tym bardziej w niczym nie przeszkadza.
    Jak poczytasz sobie o tym systemie, to tam właśnie twórcy stawiaja na bezpieczeństwo, pełne szyfrowanie i pełna kontrola nad danymi wysyłanymi na serwery.

  • Łukasz Florkowski

   Tak system operacyjny od UE to fantastyczny pomysł z ich nakazami, zakazami i przykazami moralnymi. Byłoby to bardzo użyteczne. Jeszcze byś nie zdarzył ściągnąć pirackiej MP3 albo próbował wyrazić swoje zdanie w internecie a już policja by zapukała do twoich drzwi o ile by system pozwalał na takie rzeczy.

   • AerLupus

    Sądzisz, że słuzby nie mają dostępu do Androida?
    gdyby tak miało być, taka cenzura o jakiej mówisz, to UE nie potrzebuje własnego systemu, wystarczy Szpegdroid.

    • Łukasz Florkowski

     Połącz sobie system operacyjny i pomysły typu ACTA plus jeszcze więcej dbałości o twoje dobro i lewacką poprawność.x