Czy Huawei i Orange Cię szpiegowało? Sprostowania firm na niewiele się zdają

Łukasz Pająk Artykuły 2019-01-11

Niejednokrotnie wspominałem, że Huawei nie ma łatwego życia. W wielu krajach padały różne podejrzenia o oszustwa czy też szpiegostwa. Jednak było to poza Polską, więc komentowaliśmy to stojąc z boku. Tym razem jednak trafiło na nasz kraj i obrywa się nie tylko Huawei, ale też Orange. Obie firmy wydały stosowne oświadczenia, aczkolwiek niewiele z nich wynika. Początek historii to wtorkowe aresztowania ABW dwóch osób — obywatela Chin i Polaka. Wiemy już, kim oni byli i czym się zajmowali.

ABW aresztuje dyrektora Huawei i pracownika Orange pod zarzutem szpiegowania

huawei orange logo

Piotr D. i Weijing W. zostali we wtorek, 8 stycznia aresztowani przez ABW pod zarzutem współpracy z wywiadem Chin. W Polsce za szpiegostwo grozi do 10 lat więzienia. Panowie byli mocno związani z telekomunikacją. Polak do 2011 roku pracował w ABW, pełniąc pieczę wiceszefa Departamentu ds. Bezpieczeństwa Teleinformatycznego. Nie przejście na emeryturę wymusiło zmianę stanowiska, a podejrzenia korupcyjne. Później trafił do Wojskowej Akademii Technicznej, a także do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Odznaczył się w historii również jako jedna z głównych postaci projektu stworzenia bezpiecznych telefonów dla VIP-ów (CATEL). Ostatnia praca Piotra D. związana była z Orange. Z kolei Weijing W. w Polsce przebywa od 2006 roku. Początkowo pracował w Konsulacie Generalnym Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, a od 2011 roku piął się w szczeblach Huawei, aby od 2017 roku zasiąść na stanowisku dyrektora sprzedaży. Ambasada Chin bierze czynny udział w sprawie wtorkowego zatrzymania.

Huawei i Orange niechętnie komentują, ale są gotowi do współpracy

huawei logo
Wiele osób już wiąże powyższe aresztowania z innymi wydarzeniami na świecie. Dopóki nie poznamy oficjalnych stanowisk, nie możemy na to wskazywać. Zarówno Huawei, jak i Orange znają sprawę, ale aresztowania ABW najprawdopodobniej nie mają żadnego związku z pracą obu firm. Wspomniane oświadczenie Huawei brzmi następująco:

Spółka Huawei jest świadoma zaistniałej sytuacji i na bieżąco ją obserwuje. Na razie nie udzielamy komentarza w tej sprawie. Spółka Huawei przestrzega wszystkich obowiązujących praw i przepisów w krajach, w których prowadzi działalność. Ponadto od każdego swojego pracownika Spółka Huawei wymaga stosowania się do przepisów prawnych oraz zasad obowiązujących w krajach, w których firma ma swoje oddziały.

Orange sieć, orange blokada smartfona, orange blokada imei

Z kolei Orange odpowiada:

We wtorek funkcjonariusze ABW przeprowadzili czynności polegające na wydaniu rzeczy jednego z pracowników. Nie mamy żadnej wiedzy czy ma to jakikolwiek związek z pełnionymi przez niego obowiązkami służbowymi. Pozostajemy do dyspozycji ABW i jesteśmy gotowi udzielić wszelkich informacji, o jakie wystąpi do firmy.

Czy powinieneś obawiać się, że byłeś szpiegowany?

chiny smartfon

Tradycyjnie pojawia się pytanie, czy uważasz się za tak istotną postać w Polsce, że Chiny zyskałyby na śledzeniu Twoich ruchów? Jeśli tak, to z pewnością powinieneś się obawiać. Z drugiej strony nie wiemy, co tak naprawdę przekazywane mogło być chińskiemu wywiadowi. Pamiętajmy też, że mamy na razie do czynienia z zarzutami, a nie wyrokami.

Zobacz też: Jak szybko Twój smartfon wyłącza aplikacje w tle?

Z pewnością powyższe wydarzenia będą miały swój finał. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin odpowiedziało, że „bardzo się martwi” omawianym aresztowaniem. Nie wiemy, czy poznamy więcej szczegółów, choć już można spotkać się z różnymi wersjami wydarzeń. Według kilku źródeł aresztowanie nastąpiło wczoraj, w czwartek, a nie we wtorek. Jedno się pokrywa — zarówno Piotr D., jak i Weijing W. aresztowani są na trzy miesiące.

Źródło: informacje prasowe, TVP Info, CHIP • MOrfeusz

  Teraz wszyscy sieją panikę że są szpiegowani, bo oni są na pewno łakomym kąskiem dla chińskich służb specjalnych :)))
  Nie ważne że google wie WSZYSTKO, a facebook słucha co się mówia. To amerykanie więc spoko- oni są uczciwi.
  Najgorsze, że chińczycy interesują się tym co robi janusz z grażyną. ŁŁŁAAAA!!! SKANDAL
  Mam od 4 lat telefony Huawei i to nie budżetowe, i nikt nie ma na rynku takiej jakości jak ich produkty, i nie ma ich czym zastąpić.

 • Chris

  FB, APPLE, GOOGLE, Microsoft, Telefony, Smartwatche wszytko nas szpieguje nawet android.com.pl (cookies) , albo trzeba z tym żyć albo zamieszkać na Alasce bez żadnego sprzętu IT.
  Telefony czy komputery nas podsłuchują cały czas, kiedyś gadaliśmy z bratem o tym że boli nas kręgosłup i plecy i za chwilę na google i fb pokazały się reklamy maści na plecy, stawy itp …
  Ja tam prywatnie mam to w d… wiem że mnie scanują, podsłuchują itp więc po prostu nie zwracam na to uwagi bo tak bym popadł w paranoję, na win10 jedyny antywirus to ten od MS w pakiecie z systemem bo każdy inny zbiera o mnie dane a jak ma coś wejść to wejdzie.

 • Tomasz

  Nie wszyscy pracownicy huawei sa szpiegami? Prawda? Co…? Wymiencie choc jedno nazwisko sprawiedliwego…
  No!?

 • Tomasz

  Nie wszyscy pracownicy huawei sa szpiegami? Prawda? Co…? Wymiencie choc jedno nazwisko sprawiedliwego…
  No!?

 • Szamajama_Okutasi

  Nawet jeśli nie szpiegują zwykłych użytkowników ich telefonów, to i tak dla mnie ta firma należąca do komunistycznego, chińskiego rządu jest już przekreślona. Choćby dla zasady. A być może i wylecą całkowicie z polskiego rynku IT:

  https://www.tvp.info/40818133/firma-huawei-moze-zostac-wykluczona-z-udzialu-w-rynku-it-w-polsce?fbclid=IwAR2oNNrPuV5bj8I1norvfGAq_4UP1UeqxARJf8XW5vGSHClGnom3sJiPwHc

  A są już kraje, które to zrobiły przynajmniej częściowo.

  • Mickey66

   Cały czas używam Mate 20 Pro, bo po prostu nie ma go czym zastąpić. Niech Samsung wreszcie po 3 latach ruszy dupę i przedstawi jakiś smartfon mogący realnie konkurować z Mate 20 Pro lub choćby P20 Pro, to natychmiast zmienię. Istotne punkty specyfikacji to aparat (w tym o różnych ogniskowych), niezawodna biometria z PRZODU, duże ogniwo. Póki co, są w czarnym tyłku. Od lat słychać tylko ciągle przesuwane zapowiedzi, „nowych, rewolucyjnych” urządzeń, które już się zrobiły jak Yeti – wszyscy o nich słyszeli, nikt ich nie widział.

   • perigreen

    Przecież jest Note 9… Czego ci tam brakuje oprócz biometrii z przodu?

    • Mickey66

     Biometrii z przodu. Ludzie różnie używają, ale dla mnie to dyskwalifikacja. Spokojnie mogła być poniżej ekranu, jak nie umieli inaczej, ale jak jest z tyłu, to dla mnie smartfona nie ma. No i fotografia mogłaby być lepsza. Przy Mate wypada na tyle cienkawo, że widać to często gołym okiem.

     • perigreen

      Rozumiem. U mnie czynnikiem dyskwalifikującym jest monobrew 😃

     • Mickey66

      Mi też się nie podoba (tym bardziej, że pochodzi ze srajfona), ale to nie jest kwestia funkcjonalności tylko gustu. Wygląda parszywie, ale nie przeszkadza używać. Swoją drogą kółeczka na kamerkę, które pewnie będą w S10, też piękne nie są. Przeżyję, byle wszystko było funkcjonalne.

  • MOrfeusz

   Źródło godne polecenia- tvp 🙂

   • Szamajama_Okutasi

    Czytanie ze zrozumieniem kolego się kłania. Masz z tym najwyraźniej duże problemy. 😉

 • 0001

  Teraz psioczą na Huawei że szpieguje, a przecież Google robi to 100 razy bardziej, dogłębnie i na każdym kroku i jakoś cisza!
  Każda licząca się strategiczna firma ma swoje wtyki rządowe , to oczywista oczywistość!!

  • Pan Rafał (r4ph4ell)

   Google szpieguje, Apple szpieguje, Microsoftu szpieguje, każdy koncern szpieguje… Każdy szpieguje nas, oni szpiegują siebie, raporty otrzymuje USA i Izrael (Mosad), a potem najwieksze banki biorą sobie od nich informacje, bo przecież „pieniądz rządzi światem”.

   • Szamajama_Okutasi

    Tak, szpiegują, ale żeby podpasować pod ciebie reklamy. To jest zupełnie co innego i porównywanie tego do sprawy Huawei, to niewiedza, albo głupota, albo jedno i drugie.

    • Variete

     Popisem niewiedzy i skrajnej głupoty jest przekonanie, że największe firmy szpiegują tylko dla reklam. Oczywiście tak brzmi wytłumaczenie celu tych zabiegów, ale informacji w tym celu zbieranych, jest multum. To, co pozwala dopasować treść reklam, daje ogromną wiedzę nt. każdego człowieka: jest stylu życia, odwiedzanych miejsc, spotkań z innymi ludźmi, treści korespondencji, preferencji seksualnych, relacji z innymi… praktycznie wszystkiego o wszystkich. A wg Ciebie to jest nieistotne? 🙂

     • Pan Rafał (r4ph4ell)

      Dokladnie, korporacje znają każdy aspekt naszego życia.

     • Szamajama_Okutasi

      Jak mam być szpiegowany, to już wolę przez takie Google, czy Apple, niż przez chiński, komunistyczny rząd, do którego należy Huawei. Poza tym, w ustawieniach Google w Androidzie praktycznie wszelkie opcje odpowiedzialne za wysyłanie różnych informacji o twojej aktywności da się wyłączyć. A czy Huawei nie zaszywa czegoś dodatkowego w swoich nakładkach, to już tylko on sam o tym wie. Niby po co Huawei jako jeden z nielicznych producentów smartfonów całkowicie je zablokował, tak że nie da się wgrać żadnego custom ROM-u?

    • stark2991

     Oj Ty naiwny 😀

     • Szamajama_Okutasi

      Naiwny, to ty jesteś. Poza tym, w przypadku tej afery z Huawei nie chodzi o szpiegowanie telefonów. Huawei jest odpowiedzialny miedzy innymi za dzialnie łączności rządowej i wojskowej, wdrożył u nas sieć 4G i zaczyna wdrażanie 5G i w tym jest problem.

     • stark2991

      No, ja o tym wiem. Wiem, też, że Amerykanie szpiegują Cię nie tylko po to, by Ci wyświetlać lepsze reklamy 😀

     • Szamajama_Okutasi

      A do czego mogą być potrzebne twoje dane takiemu Google? Ta firma nie jest odpowiedzialna (przynajmniej u nas) za żadną, strategiczną infrastrukturę telekomunikacyjną.

     • stark2991

      xD
      Nie pogrążaj się.

     • Szamajama_Okutasi

      Cóż za kontrargument. 😀 Sam się nie pogrążaj.

  • haVoc vulTure

   Tu nie chodzi o szpiegowanie urzytkownikow zeby wcisnac im reklamy tylko o szpiegostwo przemyslowe.
   http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,10587902,Raport__Chiny_i_Rosja_kradna_tajne_dane_rzadowe_i.html

  • Mickey66

   Najbardziej mnie śmieszy, jak posiadania smartfona Huawei obawiają się ludzie posiadający konto i aktywnie używający facebooka. Jakby się ryba bała zmoczyć. Głupota ^3.

 • haVoc vulTure

  Zaraz zleca sie poczciwe mordki, ktore stwierdza ze wszyscy szpieguja i nagle huwei sprzedaje wiecej telefonow to wszyscy sie na nich uwzieli. Tylko ze Chiny bryluja w szpiegostwie przemyslowym i przez dziesieciolecia okradli albo wykupil juz pol swiata. Dobrze ze ktos w koncu to zauwazyl i sie przeciwstawil. Polskie barany rzadowe tez juz rozsprzedaly kraj, ale huawei mate 20 pro jest taki zajebisty wiec nie ma problemu.

  • Adrian Kijek

   Ale jak USA sie za to wziela to wielka nagonka ze gdzie Huawei? Bo konkurencja dla Apple.

   • haVoc vulTure

    Tu nie chodzi o zadne telefony tylko ekspansje ekonomiczna Chin, ktora trwa od dziesiecioleci np. takie Lenovo wykupilo IBM i Motorole, a Huawei okradl Motorole i dzieki temu robi jako takie telefony. Wykupuja i okradaja co sie da i gdzie sie da. Ze 20lat temu czytalem „zderzenie cywilizacji” samuela huntingtona i tam jest czarno na bialym napisane o wspolczesnych problemach tego swiata, czyli islamie i ekspansji chinskiej.

    • Micho

     Tylko czemu teraz wszyscy kupują od tego złodzieja? Jesteśmy paserami? 🙂

    • mico11

     a Ty oczywiście nie kupujesz nic chińskiego?

     • haVoc vulTure

      Nalezy rozroznic przedmioty wyprodukowane w Chinach przez amerykanskie i europejskie korporacje, i przedmioty „niektorych” chinskich producentow. Wystarczy tez zajzec na ali express, banggood, gearbest itp. itd gdzie mozna kupic przedmioty wszelkiej masci zaprojektowane w eu/usa, a tam po prostu skopiowane i sprzedawane za 1/10 ceny. Ostatnio w internecie przeplata sie motyw taniego prysznica elektrycznego z Chin, ktorego uzywanie grozi smiercia. W skali makro jest jeszcze gorzej:
      http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,10587902,Raport__Chiny_i_Rosja_kradna_tajne_dane_rzadowe_i.html

     • mico11

      No i co ? To chyba nie powinno dziwić ? Zachodnie firmy i państwa robią to samo, tylko wobec siebie. Mam wrażenie, że większość komentujących oczekuje, że Chińczycy powinni siedzieć cicho i grzecznie składać za miskę ryżu wasze smartfony i szyć adidasy. No więc nie będą, mają swoje ambicje, swój potencjał i wykorzystają go jak mogą. Bezwzględnie, tak samo jak bezwzględne są zachodnie korporacje i państwa. aha i to właśnie zachodnie pazerne korporacje same sobie sprawiły ten problem. To pogoń za minimalizacją kosztów, ten święty gral mamony, przenoszenie produkcji do Chin spowodowało, że oni mogli nadrobić wieloletnie zapóźnienie technologiczne z czasów komunizmu.
      Świat zachodu jest już na straconej pozycji, różnicy potencjału nie da się zatrzymać. Mam nadzieję, że nie doprowadzi to do III wojny światowej. Chiny zachowują się jeszcze i tak w miarę spokojnie, jestem pod wrażeniem jak dużo mają samodyscypliny. Nie idą jeszcze w otwarty konflikt, chcą być do niego lepiej przygotowani. Dlatego szpiegują, kradną, rozszerzają swoje wpływy w Afryce, na Bliskim Wschodzie i oczywiście Azji. Mają potencjał i zasoby i inwestują to w jeszcze większą rozbudowę potencjału i zasobów. Za 10-20(?) lat będą gotowi, żeby na całego upomnieć się o należne im miejsce w ustalaniu światowego porządku – już nie z pozycji jednego z wielu ale z pozycji hegemona. Nawet połączony potencjał Europy i USA nie ma do nich startu, a przecież nie ma czegoś takiego jak „połączona zachodnia cywilizacja”.

   • k3rnel-pan1c

    Przecież Huawei jawnie stosuje oprogramowanie szpiegujące w Chinach. Dlaczego nie mieliby stosować podobnych metod w innych krajach?

    https://threader.app/thread/1051204370543648770

    • ciekawy

     Kolejny za przeproszeniem imbecyl wklejajacy debilny artykuł o jakimś telefonie spoza oficjalnej dystrybucji. Skoro szpiegują to czemu ten pseudo szeryf nie znalazł tego np. w oficjalnej europejskiej dystrubucji

     Także skończ z tym g… bo już wszyscy to znają i wiedza co to za „rewelacje”

     • k3rnel-pan1c

      Już? Ulżyło Ci? Możesz wytrzeć siebie i swojego Huawei. 🙂

     • ciekawy

      Onanizuj się tym „artykułem” dalej 🙂

     • k3rnel-pan1c

      Nie pytałem o Twoje hobby.

 • Qba

  Warto zwrócić uwagę, że chodzi o nieautoryzowany dostęp do infrastruktury Orange produkowanej przez Huawei.

 • Paveu

  „ABW aresztuje dyrektora Huawei pod zarzutem szpiegowania i pracownika Orange”
  Pod zarzutem pracownika Orange? Trochę inna kolejność powinna być.x