Ile wytrzyma wysuwany aparat Vivo NEX S? Czy można go naprawić?

Łukasz Pająk Newsy 2018-08-25

Vivo NEX S jest pierwszym smartfonem, który postawił na niemalże pełną bezramkowość bez żadnych wycięć w wyświetlaczu. Tym sposobem jego aparat do selfie został przeniesiony na górną krawędź, z której wysuwa się za pomocą specjalnego mechanizmu. Pomysł naprawdę interesujący, który później na swój sposób został powielony przez rodzeństwo, ale w przypadku Oppo Find X drastycznie ucierpiała wytrzymałość urządzenia. W takim razie skupmy się na Vivo, którego Chińczycy zaprzęgli do testów i pokazali, co się dzieje, gdy 50 tys. razy otworzysz i zamkniesz aparat.

Wysuwany aparat Vivo  NEX S też ma swoje granice wytrzymałości

Jakby nie patrzeć, każda mechaniczna część prędzej czy później się zużyje. To naturalne, ale obawy o uszkodzenie nie powinny dotyczyć pierwszych użytkowników. Co innego z kolejnymi, którzy z pewnością zainteresują się tym niecodziennym smartfonem. Na powyższym filmie widać, że smartfon wytrzymał kilkanaście godzin, cały czas przestawiając aparat. Efekt? Wyraźnie widać zdzierany lakier. Do tego sam mechanizm przestał pracować płynnie i zaczął się blokować. Innymi słowy – Vivo NEX S został uszkodzony. Jednak naprawa jest możliwa – w powyższym przypadku wystarczyło wymienić silnik, który odpowiada za wysuwanie całej windy. Jak on wygląda? Jak cały mechanizm został skonstruowany? To mogliście zobaczyć przy okazji rozbiórki Vivo NEX S.

Zobacz też: Nie poznamy Snapdragona 855?

Czy ponad 50 tys. uruchomień aparatu do selfie to dużo? W moim przypadku to naprawdę ogrom, ale ile razy dziennie najbardziej radykalni „modele” robią sobie zdjęcia? Stawiam na ekstremalne 30 uruchomień aplikacji. Przy takich założeniach, mechanizm Vivo NEX S zacznie szwankować po… 5 latach. To naprawdę dobry wynik.

źródło: Reddit • Karol_12

  To ja tak trochę nie w temacie. A gdyby zrobić telefon taki jak xiaomi mi mix tylko z notchem a nie pełną ramką? Czy to by się mogło udać, jak myślicie?

 • stark2991

  Zdaje się, że właśnie na 50 tysięcy był projektowany i testowany jeszcze w fabryce.

 • filut123

  Jak dla mnje super sprawa. Zrobiłem sobie może jedno selfie w zyciu więc myślę że jest idelany dla mnie 🙂
  CalC przedni panel jako wyświetlacz wygląda obłędnie 🙂

 • Luk Knysza

  Jqk zawadzisz tym wysunientym czymś to odrazu się zepsuje. A jak się nie schowa to smartfon staje się kanciasty i mało użyteczny i nuektórzy będą wyrywali ten element niż naprawuali. POWIEM WAM 😀 Promujecie naprawdę,naprawdę beznadziejny pomysł i się tym przechwalacie. A może wprowadzić odrazu osobny mały aparacik do selfie ??:D:D:D

  • bogymen

   Ewidentnie brak Ci wyobraźni, żeby zawadzić wysuniętym aparatem? Tak naprawdę po co go wysuwasz? żeby zrobić sobie zdjęcie w normalnych warunkach, czy żeby zrobić sobie zdjęcie podczas robienia szpagatu? może podczas skoku przez kozła? albo przy innych dziwnych rzeczach? Twój przykład można porównać do tego gdy ktoś przypadkiem upuści własny tel. a ten po upadku się zepsuje i teraz pytanie zepsuł się przez użytkownika czy przez złe rozwiązania wytrzymałościowe zastosowane przez producenta?

 • Darek

  To nie do końca jest tak jak opisał autor, aparat wysuwa się przy każdym odblokowaniu telefonu więc znacznie częściej niż 30 razy dziennie

  • Takaszi

   Chyba się mylisz. Na filmie widać że smartfon jest odblokowany cały czas i tylko aplikacja aparatu jest wyzwalania

   • Darek

    Jeśli masz ustawiona blokadę ekranu to wysuwa się zawsze

    • Takaszi

     W sensie odblokowanie towarzą?

  • eRvRE

   Aparat wysuwa się za każdym razem gdy otwiera się aplikację, która ma uprawnienia do aparatu przedniego (np. Snapchat, Aparat itp.)

  • bogymen

   Pewne rozwiązania trzeba używać z głową, nawet zakładając Twój scenariusz mechanizm wytrzyma spokojnie przez okres 3 lat, jednakże gdy kupujesz taki tel. chcąc go nie zajechać nie ustawisz blokady na rozpoznawanie twarzy a użyjesz innej np. czytnika linii papilarnych a przedniej kamery będziesz używał w normalny sposób. Nie oszukujmy się, taki tel. nie jest dla osób, które większość życia utożsamiają się z takimi portalami jak facebook/instagram itd. robiąc sobie ciągle selfie. Taki tel. jest dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie bezramkowość ale nie kosztem wyglądu (czyt. notch), które używają przedniego aparatu gdy ten faktycznie jest im potrzebny a nie żeby się lansować. Użyjcie wyobraźni.

  • Łukasz Pająk

   Pomyliłeś Vivo NEX S z Oppo Find X. W tym drugim wysuwa się przy każdym odblokowaniu.

   • stark2991

    Ale w sumie tam jest ten sam silniczek…

    • Łukasz Pająk

     Dokładnie, a do tego jest on bardziej obciążony, choć z drugiej strony może mieć inne „przełożenie”.x