100% w 10 minut? Nowa technologia ładowania baterii w smartfonach w tym roku

mm Adam Lulek Newsy 2018-01-02

Jedną z najbardziej uciążliwych wad smartfonów jest dość krótki czas działania na jednym ładowaniu. Wynosi on zazwyczaj 1-2 dni, w zależności od parametrów i intensywności użytkowania telefonu. Producenci urządzeń mobilnych próbują nam zrekompensować tę wadę szybkim ładowaniem baterii. Dzisiejsze technologie np. Dash Charge, które znane jest ze smartfonów OnePlus lub VOOC Flash Charge stosowane w urządzeniach OPPO, ładują ogniwa od 0% do 75% w 30 minut. Nadchodzi jednak nowa technologia, która skróci czas ładowania baterii.

Zobacz także: Rootowanie smartfona ma swoje zalety

Chodzi o technologię Super VOOC (Voltage Open Loop Multi-step Constant-Current Charging), która zadebiutuje w smartfonach OPPO. Pozwala ona naładować baterię o pojemności 2500 mAh do 100% w 10-15 minut lub do 45% w zaledwie 5 minut! Warto przypomnieć, ze takie rozwiązanie zostało pokazane po raz pierwszy na targach MWC w 2016 roku. Minęły zatem prawie 2 lata od pokazu technologii. W tym czasie OPPO pracowało nad jej ulepszeniem i w bieżącym roku ma ona w końcu trafić do flagowca firmy. Być może będzie to flagowy model Find 9. Zastanawiam się, jak wspomniana technologia wpłynie na żywotność baterii w smartfonie. Czy nie spowoduje ona zauważalnego zmniejszenia pojemności ogniwa po roku użytkowania?

Jeżeli zatem wspomnianą technologię zobaczymy w OPPO Find 9, można oczekiwać pojawienia się jej (lub jej modyfikacji pod inną nazwą) we flagowcach OnePlus (model 6 lub 6T?) oraz urządzeniach Vivo. Przypomnę, że marki te należą do jednej spółki o nazwie BBK Electronics.

Źródło: technode, gizmochina • CyberanT

  ojtam.. żywotność baterii.. i tak co rok, a max co dwa lata smartphona się wymienia… a na żywotność baterii też jest rozwiązanie. klapka i wymienna bateria pod spodem. Parametry smartphona mi pasują, wydajność wystarcza. To po roku wymieniam za 90-120zł baterię i działa mi następny rok… Dla mnie git.

  • No nie powiedziałbym, że rok max dwa. Tyle to może u technologicznych maniaków. Jak patrzę po rodzinie czy znajomych to jakieś dwa lata są normą – przy czym czasem telefon szybciej wymieniony ląduje u innego członka rodziny. Ja z kolei jestem skrajnym przypadkiem i mimo swoich trochę gadżeciarskich upodobań obecny telefon mam już prawie 4 lata.

 • Pluto

  Mam OP3T, ale ładuje go zwykła ładowarka, głównie w samochodzie i w nocy. Z ładowarki Dasch Charge korzystałem kilka razy, gdy mi się spieszyło.

 • Marucins

  Wspaniale wydłuży to żywotność baterii 🙂
  Ludzie toż dalej mamy tą samą technologię LiPo / Li-Ion. Już dawno udowodniono że szybkie ładowanie nie jest wskazane dla takich akumulatorków.

 • 0001

  Ile to już o tym się pisało , mówiło, słyszało… może Teraz nareszcie coś ruszy w tej kwestii, trzymam kciuki 🙂

 • Donald

  takie szybkie ładowanie może zaimponować, ale jak dla mnie jest zasadnicze pytanie. Co z żywotnością baterii? Ja wolał bym i zarazem czekam na baterie nowej generacji o większych pojemnościach, które wytrzymywały by co najmniej cztery pełne doby przy bardzo intensywnym używaniu telefonu bez jego przesadnego pogrubiania.

  • maxprzemo

   i jej wysoką temperaturą podczas ładowania?

   Wbrew pozorom to jest jedyna technologia szybkiego ładowania która nie nagrzewa baterii telefonu. Tu jest wytłumaczone jak to działa w przypadku VOOC czyli poprzedniej generacji tej technologi https://www.androidauthority.com/vooc-fast-charging-686000/

   • Karls

    Tak, ale żeby nie podnosić napięcia to dają wysokie natężenia. A jak to ma naładować telefon w 10min to będą kosmiczne wartości. Fizyki nie oszukasz. Widzę dwie możliwości – albo będą dawali dwie ładowarki i delikatnie sugerowali, że VOOC jest tylko do awaryjnych sytuacji, a nie na co dzień, albo będą mieli lawinę naprawę gwarancyjnych bo po pół roku z 2500mah zrobi się 1500.

 • stark2991

  Ciekawe jakie parametry ma to ładowanie. Skoro zwykłe VOOC/Dash Charge ładuje natężeniem 4A i baterię 3300 mAh napełnia w 80 minut, to tu muszą być kosmiczne liczby. A jak bateria to wytrzymuje to druga zagadka

 • kukunamuniu

  Co chwila słyszymy to o przełomie, rewolucji w bateriach, a o grafenie trąbi się że zmienią dzisiejsze baterie od 3 lat. A z czasem to przycicha, wszyscy zapominają i przez kolejne 3 lata co najmniej będą kolejne odkrycia technologiczne a i tak będą nadal nam wciskać litowce.
  Tak więc albo to zwykły pic na wodę albo korporacje trzymają wszystko w swoich łapskach i z sukcesami dobijają potencjalną konkurencję już w zarodku. Opinię pozostawiam wam.

 • marcus1212

  Dla Nas bardzo ciągle będzie to ciekawostka, bo w miarę jako tako można zamówić O+, to reszta jest trudnoosiągalna. Konkurencja jakoś nie „pożyczyła” tego Dash charge.

 • Karol Makowski

  Całe urządzenie będzie się nagrzewać
  Nie ma opcji że będzie miało taka temperaturę jak przy ładowaniu 2A/5V
  Czyli 30-40° bo tyle przeważnie wynosi

  • assault

   Wystarczy dać większe natężenie, wtedy nagrzewa się ładowarka, a telefon nagrzewa się kiedy jest większe napięcie.x