Rootowanie smartfona z Androidem ma sens – 10 zalet

3 minuty czytania
Komentarze

Smartfony z Androidem mają wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość tak zwanego rootowania systemu. W zależności od modelu urządzenia, modyfikacji dostępnych w Internecie jest naprawdę wiele. W święta Michał zastanawiał się, czy rootowanie  w dzisiejszych czasach ma sens. Dywagacje na ten temat są w moim przekonaniu jak najbardziej słuszne. Jednak pozwolę sobie przypomnieć zalety wprowadzania zmodyfikowanego systemu na smartfona.

Dostęp do nowych aplikacji

Zrootowanie smartfona pozwala zainstalować wiele aplikacji, z których nie można było wcześniej korzystać. Takie programy opisane są zazwyczaj w Google Play, iż „wymagają roota”.

Nieograniczone dostosowanie do swoich potrzeb

Android może pochwalić się wieloma możliwościami dostosowania systemu do użytkownika. Korzystający z zielonego robota ma duże pole manewru jeżeli chodzi o liczbę opcji i ustawień. Jednak po zrootowaniu urządzenia jest ich jeszcze więcej. Użytkownik może modyfikować pliki systemowe praktycznie bez ograniczeń.

Zwiększenie wydajności

W Sklepie Play dostępnych jest wiele aplikacji, które w teorii mają zwiększyć wydajność urządzenia. Jednak dopiero po zrootowaniu smartfona można przekraczać limity nałożone na hardware. Przykładowo użytkownik ma możliwość zwiększenia taktowania procesora.

Zobacz także: Abonamenty to przeszłość? Operatorzy jakoś muszą pokryć wysokie koszty działalności

Większa energooszczędność

Jedną z wad smartfonów jest krótki czas pracy na baterii. Programy dostępne w Google Play jedynie nieznacznie poprawiają osiągi urządzeń na jednym ładowaniu. Dzięki odpowiedniemu ROMowi, możemy te rezultaty poprawić jeszcze bardziej, ponieważ to twórca ROMu decyduje, jak „zarządzana jest bateria”.

Tasker

Zautomatyzowanie niektórych procesów jest możliwe bez roota. Jednak dopiero po jego aktywowaniu użytkownik uzyskuje dostęp do wielu innych funkcji takich jak aktywacja Internetu, GPS, kontrola ekranu, prędkość procesora i wiele innych.

Custom ROMy

To jest jeden z wielu powodów, dla których użytkownicy decydują się na root w telefonie. Dostępne w Internecie ROMy zawierają gotowe modyfikacje. Ich zmiany w systemie są szeroko opisywane przez twórców.

Blokowanie reklam

Reklamy w aplikacjach stanowią dla ich twórców źródło dochodów. Jednak w pewnych programach bywają one zbyt nachalne. Aplikacje takie jak np. AdBlock Plus pozwalają na kontrolę niechcianych reklam w przeglądarkach i innych programach, ale pod warunkiem posiadania roota.

Pełny backup

Aplikacje w Google Play umożliwiają backup plików czy ustawień systemu. Jednak dopiero z rootem pojawia się opcja przegrania całego obrazu systemu na kartę microSD. Taką możliwość udostępnia np. aplikacja Titanium Backup.

Nowe funkcje

Duża liczba deweloperów pracujących nad ROMami wiąże się z ich mnogością i odmiennością. Na forach internetowych typu XDA Developers pojawią się gotowe rozwiązania, skrypty czy nowe funkcje, które można zainstalować na urządzeniu. Często są to znane opcje dostępne jedynie na konkretnych modelach smartfonów.

Możliwość powrotu do „normalnego” systemu

Jeżeli znudzi Ci się zabawa z rootem, zawsze można wrócić do oryginalnej wersji Androida zaproponowanego przez producenta danego smartfona.

Źródło: androidpit

Motyw