Polak opracował benzynę, której nigdy nie zabraknie. To pierwsza taka technologia na świecie

2 minuty czytania
Komentarze

Wokół nas codziennie pojawiają się nowe wynalazki oraz koncepty, które mogą usprawnić życie milionów ludzi. Technologia idzie do przodu, a wielkich odkryć nie dokonuje się tylko w Stanach Zjednoczonych, Chinach czy Niemczech. Tak się bowiem składa, że to Polak opracował sposób na zmianę plastiku w wyjątkowo czyste paliwo!

Technologia przyszłości? Oto benzyna, której nigdy nie zabraknie

Technologia przyszłości? Oto benzyna, której nigdy nie zabraknie
fot. screenshot YouTube/This Is IT – Maciej Kawecki

Na kanale YouTube Macieja Kaweckiego pojawił się nowy wywiad, w którym prowadzący rozmawia z Adamem Hańderkiem. Polski wynalazca, naukowiec i przedsiębiorca może pochwalić się między innymi wynalezieniem sposobu na zmianę plastiku w paliwo. W tym miejscu warto podkreślić, że doświadczony badacz jako pierwszy człowiek w historii opracował metodę pozyskiwania tak czystego paliwa z plastiku. Co więcej, ta technologia ma być w stanie zaspokoić aż 5% zapotrzebowania Polaków na paliwo samochodowe.

Oczywiście jest to również bardzo ekologiczna koncepcja, ponieważ oczyszcza Ziemię z plastiku, który stanowi ogromny problem między innymi dla oceanów.

Jego paliwo ma cechy fizykochemiczne, które jak mówi — można wlać prosto do silnika benzynowego oraz diesla. Takiej jakości paliwa z odpadów niewymagającego dalszego przetwarzania nie ma żadna znana nam podobna technologia na świecie.

Maciej Kawecki

Link do wywiadu, w którym Adam Hańderek opowiada o tej oraz innych opracowanych przez siebie technologiach znajdziecie poniżej. Zaznaczam jednak, że materiał trwa ponad 40 minut, więc warto zarezerwować sobie trochę czasu, aby obejrzeć materiał jednym ciągiem.

Zobacz też: Zanieczyszczone powietrze odbiera każdemu 10 miesięcy życia. Fotowoltaika i auta elektryczne mogą nam pomóc

W trakcie rozmowy prowadzący podejmuje między innymi tematy plastiku PET, recyklingu ubrań i butelek, a także produkcji paliwa. Zdecydowanie jest to wywiad, który zainteresuje wszystkich fanów nowych technologii — szczególnie tych nastawionych na ekologię. Tymczasem, jeśli obawiacie się, że jeden materiał to za mało, z chęcią odeślę was do naszego tekstu dotyczącego broni hipersonicznej oraz polskiego samochodu zasilanego fotowoltaiką.

Źródło: YouTube/Maciej Kawecki