paliwo z recyklingu plastiku

Za dwa lata możemy tankować paliwo pochodzące z… recyklingu plastiku

2 minuty czytania
Komentarze

Świat jest pełny plastikowych odpadów, a jednym z bieżących problemów w Polsce są rosnące ceny benzyny. A gdyby tak paliwo powstawało z recyklingu plastiku? Właśnie taką koncepcję chce wdrożyć polska firma Handerek Technologies.

Paliwo z recyklingu plastiku, czyli wyjątkowa technologia z Polski

Co roku w samej Unii Europejskiej przybywa 19 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych, które nie nadają się do recyklingu. Firma Handerek Technologies stworzyła jednak technologię umożliwiającą przetwarzanie zmieszanych polimerów. Produktem końcowym jest ciekły węglowodór, którego można użyć jako surowca do wyprodukowania czystego plastiku lub… paliwa. Kilogram odpadów może posłużyć do wytworzenia litra benzyny, oleju napędowego lub nawet paliwa lotniczego. Co ważne, paliwo spełnia unijne normy.

Co istotne, polskie przedsiębiorstwo wykorzystuje w swojej technologii tworzywa, które dotychczas nie były poddawane recyklingowi. Chodzi np. o zabrudzone folie, opakowania wielomateriałowe, wszelkiego rodzaju opakowania konsumenckie, a także odpady przemysłowe. Technologia crackingu odpadowych tworzyw sztucznych jest znana od 40 lat. Wystarczy podgrzać długie łańcuchy polimerowe, żeby rozpadły się na krótsze i stanowiły taki sam produkt, jaki w rafinerii uzyskuje się z ropy naftowej — mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Adam Hańderek, prezes Handerek Technologies. Jak wyjaśnia, dotychczas brakowało po prostu technologii, która skutecznie i bezodpadowo podgrzewałaby tworzywa. Mają one w końcu dużą lepkość, nie przewodzą ciepła i łatwo się przypalają.

Co zatem zrobiła polska firma? Zgodnie z jej koncepcją tworzywo sztuczne trafia do reaktora depolimeryzacji, a tam katalityczny proces termiczny rozkłada łańcuchy polimerowe na pary węglowodorów C1 do C24, które mogą zostać skroplone do czystego oleju o bardzo niskiej zawartości siarki, wykorzystywanego do ogrzewania, wytwarzania energii lub paliwa. Powstałe ciekłe węglowodory są potem frakcjonowane według temperatury wrzenia do różnych produktów węglowodorowych, jak benzyna i olej napędowy.

Czytaj także: Prosto pod tramwaj ze wzrokiem w smartfonie — te nagrania dają do myślenia

Technologią zainteresowały się już światowe koncerny, a w najbliższym czasie Handerek Technologies chce uruchomić sześć zakładów produkcyjnych. W 2023 pierwsza firma może zacząć dolewać komponenty z recyklingu do swoich paliw zakupionych w rafineriach. Wtedy będę mógł powiedzieć, ile, 5 czy 10 proc. tego paliwa, które znajduje się w baku, pochodzi z odpadów tworzyw sztucznych i z technologii naszej firmy – zapowiada prezes Handerek Technologies.

źródło: Newseria