Budynek z dużym logo firmy Tesla na fasadzie.
LINKI AFILIACYJNE

Tesla powiększy swoją gigafabrykę w Berlinie. Ma tam powstawać nawet milion elektryków rocznie

3 minuty czytania
Komentarze

Mimo niedawnych zawirowań na rynku samochodów elektrycznych Tesla wciąż ma się dobrze, o czym świadczą najnowsze ruchy amerykańskiej firmy. Elon Musk i jego świta otrzymali bowiem zielone światło na rozbudowę swojej gigafabryki w Berlinie, z czego chętnie skorzystają.

Tesla może rozbudować gigafabrykę w Berlinie

Linia montażowa w fabryce samochodów z czarnymi autami i rozmieszczonymi stanowiskami pracy.
Fot. Tesla / materiały prasowe

Tesla w ciągu ostatnich kilku lat wybudowała kilka gigafabryk samochodów elektrycznych na całym świecie. W Europie taki zakład powstał w 2022 roku w gminie Grünheide pod Berlinem. Ogromna fabryka dysponuje trzema kilometrami kwadratowymi powierzchni, a na jej terenie powstaje przede wszystkim Tesla Model Y.

Co ciekawe pomimo tak ogromnej przestrzeni roboczej Elon Musk już w zeszłym roku złożył wniosek o rozbudowę niemieckiego zakładu. Po kilku miesiącach zbierania opinii mieszkańców oraz ekspertów okazuje się, że władze gminy Grünheide dały Amerykanom zielone światło na powiększenie gigafabryki. O takiej decyzji w swoich mediach społecznościowych poinformował Tobias Lindh, który zajmuje się tematem berlińskiego zakładu Tesli od momentu jego powstania.

Pomimo protestów przeciwko Tesli, przedstawiciele społeczności gminy Grünheide właśnie zdecydowali się poprzeć nowy plan rozbudowy GigaBerlin w zakresie infrastruktury i nowej stacji kolejowej!

Tobias Lindh na X
Tweet użytkownika @tobilindh o decyzji przedstawicieli społeczności Grünheide dotyczącej planu rozwoju GigaBerlin.
Fot. X, zrzut ekrau

Następnym krokiem, który muszą podjąć władze Tesli, jest postaranie się o oficjalną zgodę na rozbudowę fabryki. Zaznaczmy bowiem, że na ten moment Amerykanie „uporali się” z mieszkańcami gminy Grünheide, jednak przed nimi wciąż stoją wyzwania związane z biurokracją. Niemniej wszystko wskazuje na to, że najtrudniejsze za nimi, a otrzymanie pozostałych zgód jest jedynie kwestią czasu.

Jak rozrośnie się gigafabryka Tesli?

Wnętrze samochodu Tesla z kierownicą, wyświetlaczem i elementami drewnianymi na desce rozdzielczej.
Fot. Antonello Marangi / Shutterstock

Gigafabryka Tesli w Berlinie została zaprojektowana z myślą o produkcji na wielką skalę, z celem produkcji do 500 000 pojazdów rocznie. Obejmuje ona nowoczesne linie produkcyjne, które umożliwiają produkcję wszystkich elementów samochodów elektrycznych – od nadwozi po silniki i akumulatory.

Po rozbudowie zakładu Tesla liczy na to, że w Berlinie będzie powstawać nawet milion aut elektrycznych rocznie. Głównym założeniem Amerykanów jest rozbudowa infrastruktury o dodatkowe linie kolejowe oraz bocznice, które przyspieszą i usprawnią produkcję kolejnych aut elektrycznych.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo

Skoro planujecie zgłębić rynek samochodowy, serdecznie polecamy nasze zestawienie najlepszych aut dostępnych za kwotę do 20 tysięcy złotych. Natomiast jeśli interesują was nowe technologie w samochodach, zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem na temat bezprzewodowego Android Auto.

Źródło: Tobias Lindh. Zdjęcie otwierające: Kittyfly / Shutterstock

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw