Policjant w odblaskowej kamizelce i z czapką policyjną mierzy prędkość przy użyciu radaru na drodze.
LINKI AFILIACYJNE

Jak zapłacić mandat przez internet? To prostsze niż mogłoby się wydawać

5 minut czytania
Komentarze

Jest wykroczenie, jest kara. Często przybiera ona formę mandatu wystawionego przez Policję lub Straż Miejską. Wówczas nie ma już, co kombinować i należy zastanowić się nad tym, jak zapłacić mandat przez internet. Na szczęście okazuje się to wyjątkowo prostym i niewymagającym dużo czasu zadaniem.

Czy wiecie, jak zapłacić mandat przez internet?

Jak zapłacić mandat przez internet - grafika do tekstu. Dwóch policjantów w odblaskowych kamizelkach przeprowadza kontrolę prędkości przy użyciu radaru drogowego na polskiej drodze.
Fot. Policja / materiały prasowe

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości, niezastosowanie się do sygnałów świetlnych, wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu czy też parkowanie na zakazie – jak sami doskonale wiecie, sposobów na zdobycie mandatu jest mnóstwo. Zresztą o ich wysokości oraz punktach karnych pisaliśmy w tekście dotyczącym taryfikatora mandatów w 2024 roku. Tymczasem w ramach tego poradnika nie podpowiemy Wam, jak unikać kar, a raczej skupimy się na przykrych konsekwencjach wejścia otrzymania tego typu upomnień.

Zanim jednak przejdziemy do konkretów, warto poruszyć kilka podstawowych zagadnień. Zacznijmy od tego, jakie są rodzaje mandatów. Ogólnie rzecz biorąc, można podzielić je na wiele kategorii, w zależności od przyczyny ich wystawienia. Oczywiście najczęściej spotykamy się z mandatami za wykroczenia drogowe. Kolejnym sortem są mandaty za wykroczenia przeciwko porządkowi publicznemu, na przykład zakłócanie ciszy nocnej lub spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. Warto też wspomnieć o mandatach za naruszenie przepisów środowiskowych, na przykład za wyrzucanie śmieci w niedozwolonym miejscu.

Zgodnie z prawem, mandat należy zapłacić w określonym terminie, który wynosi zazwyczaj 7 dni od daty jego otrzymania. Nieuregulowanie należności w wyznaczonym czasie może skutkować dodatkowymi konsekwencjami, takimi jak postępowanie sądowe, które wiąże się z dodatkowymi kosztami, niezależnie, czy ktoś ma tanie auta używane, czy znacznie droższe modele.

Jak zapłacić mandat przez internet – krok po kroku

Przykładowy mandat wystawiony przez Straż Miejską
Fot. Straż Miejska w Gdańsku, zrzut ekranu

Płatność mandatu przez internet jest procesem prostym i intuicyjnym, który może zaoszczędzić wiele czasu. Oto jak można to zrobić krok po kroku:

1. Znajdź numer rachunku bankowego oraz tytuł przelewu

Każdy mandat musi zawierać informacje o numerze rachunku bankowego, na który należy dokonać płatności, oraz tytuł przelewu, który zazwyczaj zawiera numer mandatu oraz dane osoby ukaranej. Te informacje są kluczowe do prawidłowego wykonania operacji bankowej.

2. Zaloguj się do swojego banku internetowego

Wejdź na stronę swojego banku i zaloguj się do systemu bankowości internetowej, używając loginu oraz hasła.

3. Wykonaj przelew

W zakładce przelewy znajdź opcję przelewu zwykłego lub szybkiego. Wprowadź numer rachunku odbiorcy (wskazany na mandacie), kwotę mandatu oraz w tytule przelewu wpisz informacje zgodnie z tym, co jest na mandacie. Następnie zatwierdź przelew, korzystając z dostępnych metod autoryzacji w Twoim banku (np. SMS).

W przypadku niektórych banków należy wybrać zakładkę „Podatki”, a następnie w rodzaju płatności wskazać opcję „Mandaty”. Tak płatność wygląda między innymi w Santander Bank Polska.

Interfejs użytkownika strony internetowej banku z formularzem do wykonania przelewu na podatki z zaznaczonym polem "Podatki" w menu po lewej stronie i wypełnianymi polami, takimi jak rodzaj płatności, dane płatnika oraz odbiorca płatności po prawej stronie.
Fot. Santander Bank Polska, zrzut ekranu

4. Zachowaj potwierdzenie

Po zatwierdzeniu przelewu zachowaj potwierdzenie płatności. Może być ono potrzebne, na wypadek gdyby pojawiły się jakieś wątpliwości co do terminowości płatności mandatu.

Mandaty w mObywatel

Gdy zalogujecie się do urzadskarbowy.gov.pl po lewej stronie menu znajdziecie sekcję „Mandaty”. W tym miejscu pojawia się możliwość bezpośredniego opłacenia mandatu, który został powiązany z właścicielem konta.

Grafika interfejsu użytkownika e-Urzędu Skarbowego z grafiką postaci trzymającej tablet i tekstem "Mandaty - Nie masz żadnych mandatów. Tak trzymaj!" oraz ikonami menu po lewej stronie.
Fot. urzadskarbowy.gov.pl, zrzut ekranu

W internecie bez problemu znajdziecie także wersje demonstracyjne usługi, gdzie zaprezentowano widok panelu z opłaconymi i nieopłaconymi mandatami. Ta opcja może okazać się niezwykle pomocna podczas próby opłacenia swojego upomnienia.

Jak zapłacić mandat przez internet – podsumowanie

Policjant w odblaskowej kamizelce z napisem "POLICE" rozmawia przez mikrofon z osobą poza kadrem.
Fot. wikimedia commons/CC 2.0

W niektórych przypadkach organy mogące nakładać mandaty, takie jak policja czy urzędy miast, udostępniają platformy online, które umożliwiające bezpośrednią płatność mandatów przez internet. W związku z tym warto sprawdzić oficjalną stronę instytucji, która nałożyła na Was mandat.

Jak sami widzicie, płatność mandatu przez internet to wygodna alternatywa dla tradycyjnych metod płatności. Dzięki wykorzystaniu bankowości internetowej cały proces zajmuje tylko kilka minut i może być wykonany z dowolnego miejsca, o każdej porze.

Pamiętajcie jednak aby zawsze dokładnie sprawdzać dane do przelewu oraz zachować potwierdzenie płatności, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień. Trzymasz zapisane dane w smartfonie? W przypadku zgubienia lub kradzieży zawsze dobrze jest mieć włączoną funkcję lokalizacji telefonu, aby łatwo go namierzyć. Z kolei w trasie przyda się darmowa nawigacja samochodowa.

Źródło: Opracowanie własne. Zdjęcie otwierające: Polska Policja / materiały prasowe

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw