Pracownik w masce stoi obok zawieszonego silnika w nowoczesnej hali produkcyjnej w fabryce Mercedes z robotami przemysłowymi i montażowymi liniami w tle.
LINKI AFILIACYJNE

Mercedes zbuduje w Polsce fabrykę samochodów elektrycznych. „Unikalna na skalę światową”

3 minuty czytania
Komentarze

Mercedes w niedalekiej przyszłości ma otworzyć w Polsce swoją fabrykę. Inwestycja jest warta miliardy złotych, a jej pozytywnym skutkiem będzie powstanie wielu miejsc pracy. Poza tym omawiany zakład produkcyjny będzie pod pewnym względem wyjątkowy.

Mercedes z nową fabryką w Polsce

Mercedes wszedł w posiadanie gruntu w Jaworze pod Legnicą, który jest potrzebny do budowy fabryki. Prace mają ruszyć już w 2024 roku. Umowa o sprzedaży działki została podpisana przez znany koncern motoryzacyjny oraz Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną.

mercedes fabryka, pracownik obsługuje maszynę
Fot. YouTube/Mercedes-Benz Manufacturing Poland

Fabryka Mercedesa w Jaworze będzie pierwszym na świecie zakładem produkcyjnym tej marki, w którym będą produkowane wyłącznie elektryczne samochody dostawcze. Mają to być zamknięte furgony zbudowane na platformie VAN.EA.

Fabryka unikalna na skalę światową będzie naturalnie kosztowną inwestycją. Według przedstawicieli firmy wartość inwestycji to ponad miliard euro (4,3 miliarda złotych). Tak ogromna kwota dotyczy nie tylko budowy samej fabryki, ale również stworzenia w niej miejsc pracy, których ma być ok. 1500. Dla pełnego obrazu sytuacji trzeba jednak zaznaczyć, że Mercedes dostał wiosną 2023 roku 18 milionów złotych pomocy publicznej od polskiego rządu.

Tę inwestycję można zaliczyć do najistotniejszych w historii naszej strefy. Dzięki niej Jawor na Dolnym Śląsku stanie się istotnym punktem w sieci produkcyjnej Mercedes-Benz w Europie.

Piotr Wojtyczka, prezes zarządu Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, cytowany przez auto.dziennik.pl.

Jeśli wydawało wam się, że w Jaworze działa już fabryka Mercedesa, to mieliście dobre skojarzenie. Ten zakład produkcyjny zajmuje się jednak wytwarzaniem silników oraz akumulatorów.

Nowa fabryka, z której wyjadą samochody elektryczne, ma zostać zbudowana do 2027 roku. Bliskie położenie obu zakładów nie będzie przypadkowym zbiegiem okoliczności – jest w tym konkretny cel: logistyczne usprawnienie. Niektóre podzespoły montowane w autach trzeba będzie przetransportować o zaledwie kilkaset metrów.

Mercedes radzi, jak dbać o baterię w samochodzie elektrycznym

Skoro przy samochodach elektrycznych jesteśmy, Mercedes wydał w grudniu krótki zestaw porad dla posiadaczy samochodów elektrycznych. Przedstawione wskazówki mają pozwolić wydłużyć żywotność baterii w pojazdach.

Pierwsza zasada dotyczy zakresu ładowania ogniwa. Koncern radzi, by w miarę możliwości wykorzystywać przedział 20-80%, a unikać całkowitego rozładowywania baterii oraz ładowania jej do pełna. Kolejna podpowiedź również ma związek z ładowaniem – chodzi o jego szybkość.

Ładowanie oparte o tzw. szybki prąd stały (DC) to bardzo intensywny proces dla baterii. Podobnie jak przy ładowaniu wszystkich innych baterii, szybkie ładowanie powoduje wzrost temperatury. To niekorzystne dla ogniw, ponieważ ponadnormatywne ciepło zwiększa tempo ich degradacji. Wysoka temperatura i moc ładowania w dłuższej perspektywie zmniejszają pojemność baterii, jednocześnie skracając jej trwałość. Najkorzystniejsze ładowanie dla naszego elektryka to takie, które opiera się na prądzie przemiennym, które jest wolniejsze i łagodniejsze dla baterii, ale też bardziej ekonomiczne dla naszego portfela.

Adam Dutkowski, Product Manager w Mercedes-Benz Vans Polska.

Adam Dutkowski podpowiada też, by unikać sytuacji, w których auto ma dłuższy postój z baterią naładowaną na 100% lub poniżej 15%.

Mercedes twierdzi, że przy normalnej eksploatacji baterie w samochodach elektrycznych mogą wytrzymać nawet ponad 300 tysięcy km.

Źródło: auto.dziennik.pl, mat. prasowe, Zdjęcie główne: YouTube/Mercedes-Benz Manufacturing Poland

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw