Osoba trzymająca smartfon w jednej ręce i poręcz w autobusie lub tramwaju w drugiej ręce, w tle widoczne siedzenia pojazdu komunikacji miejskiej.

Darmowa komunikacja miejska z e-biletem. Wystarczy oddać prawo jazdy

4 minuty czytania
Komentarze

Co jest w stanie zachęcić Was do niekorzystania z samochodu w ramach wspierania inicjatyw dotyczących zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście? Gdyby ktoś dał mi możliwość bezpłatnego podróżowania koleją i autobusami, musiałabym się solidnie zastanowić, czy nie przesiąść się na komunikację miejską. Istnieją miejsca, gdzie nie są to rozważania na gruncie teoretycznym… a praktyka.

Co byłoby cię w stanie przekonać do porzucenia jazdy samochodem?

fot. Pexels/ Teja J

Promowanie transportu zbiorowego i rowerowego przyczynia się do poprawy jakości powietrza i ograniczenia hałasu w miastach. Chociaż to truizm, trudno nie przyznać, że wsiadając co rano do samochodu, nie zwracamy uwagi na to, że lepiej dla środowiska (i czasem szybciej) jest nam dotrzeć do miejsca docelowego komunikacją miejską. Przemawia przez nas wygoda i, co tu dużo kryć, jakoś tak opornie decydujemy się z niej zrezygnować. Ale zastanawialiście się, co musielibyście dostać w zamian, żeby podróżowanie samochodem stało się mniej atrakcyjne niż autobusem czy pociągiem?

Tu krótka dygresja – niezależnie czy siadasz na fotelu kierowcy w aucie czy pasażera w tramwaju, na pewno cenisz sobie dobrą muzykę podczas podróżowania. Dlatego jeśli chcesz mieć Spotify Premium za darmo, zerknij na nasz poradnik, jak zapewnić sobie dłuższy bezpłatny okres. Oprócz tego zdradzamy najnowsze informacje na temat Spotify HiFi.

Polskie inicjatywy – nie jest ich wiele

Zaczynając pisać ten tekst, zachodziłam w głowę, czy w Polsce mamy jakieś inicjatywy mające na celu skłonić ludzi do zrezygnowania z jazdy samochodem na rzecz innych środków transportu. I przyznam się szczerze – niewiele znalazłam.

Mamy na przykład Światowy Dzień Bez Samochodu 22 września, w którym w wielu miastach w Polsce wprowadza się tego dnia darmowe bilety na komunikację miejską, co ma być dodatkową zachętą do zrezygnowania z jazdy samochodem. Ale umówmy się – jeden dzień na 365 dni w roku to trochę mało i stanowi raczej symboliczne działanie niż przemyślaną długofalową strategię.

W Polsce obserwuje się również rosnącą popularność różnego rodzaju programów zachęcających do korzystania z rowerów miejskich lub hulajnóg elektrycznych. Niektóre miasta wprowadzają również strefy o ograniczonym dostępie dla samochodów, co ma na celu zredukowanie zanieczyszczenia powietrza i hałasu. Można także wspomnieć o autach elektrycznych na minuty i miejscach parkingowych w centrum przeznaczonych dla takich pojazdów.

Sami możecie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy tego typu inicjatywy są wystarczająco efektywne, aby skłonić ludzi do zrezygnowania z jazdy samochodem na rzecz innych środków transportu. Moim zdaniem – nadal nie.

W Niemczech możesz oddać prawo jazdy i jeździć komunikacją za darmo

Ale inny pomysł mają na to Niemcy (sól w oku każdego Polaka, że to akurat zachodni sąsiad zrobił coś lepiej 🙂 ). Aby zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza, rozpoczęli działania, które mają na celu zwiększenie odsetku korzystania z komunikacji publicznej kosztem jazdy samochodem. Mieszkańcy niektórych niemieckich miast i gmin mogą dobrowolnie zrezygnować z prawa jazdy w zamian za bezpłatny bilet komunikacji publicznej, zwanego Deutschlandticket. Program ten jest częścią szerszych działań na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonej mobilności.

Miasta uczestniczące w programie

  1. Lübeck: Rezygnując z prawa jazdy, mieszkańcy mogą przez rok korzystać z bezpłatnego biletu na komunikację publiczną na terenie całego kraju. Dodatkowo, w Lübeck dostępna jest również darmowa przeprawa promowa dla pieszych. Program jest trzyletnim eksperymentem i w 2023 roku planuje się wydanie maksymalnie 1000 takich biletów.
  2. Dortmund: Tutaj również można zrezygnować z prawa jazdy w zamian za darmowy bilet, ale tylko na okres dwóch miesięcy.
  3. Leverkusen: Osoby powyżej 75 roku życia mogą otrzymać darmowy roczny abonament na komunikację publiczną po zrezygnowaniu z prawa jazdy.
  4. Bonn: Każda osoba powyżej 60 roku życia może otrzymać bilet na sześć miesięcy w zamian za zrezygnowanie z prawa jazdy.
  5. Ennepe-Ruhr-Kreis: W tym regionie odbyła się akcja, która wywołała spore zainteresowanie. Osoby chcące na stałe przejść na komunikację publiczną, mogły się zgłosić. Ze względu na duże zainteresowanie, wybrano 20 osób w drodze losowania.

Nie da się ukryć, że powyższe działania mają na celu ochronę środowiska, ale także większe bezpieczeństwo na drogach. Dwa miasta wprowadziły bowiem benefity dla seniorów, zachęcając ich do porzucenia kierownicy na rzecz jazdy autobusami i pociągami, mając na uwadze, że ich stan zdrowia i wiek może wpływać na czas reakcji. Czy jeśli takie działania wprowadzone byłyby w Polsce, chętniej zrezygnowalibyście z jazdy samochodem?

Źródło: Das Erste, fot. Depositphotos/LDProd

Motyw