LINKI AFILIACYJNE

Tesla z luką w podzespołach. Płatne funkcje auta elektrycznego można odblokować za darmo

2 minuty czytania
Komentarze

Bardzo (nie)ciekawe informacje docierają do nas z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. Tamtejsi naukowcy odkryli poważną lukę w zabezpieczeniach samochodów posługujących się systemami informacyjno-rozrywkowymi z procesorami AMD. W praktyce wada może doprowadzić do odblokowania płatnych funkcji na przykład w pojazdach marki Tesla.

Duża luka w zabezpieczeniach samochodów marki Tesla

Tesla Kierownica

W serwisie Tom’s Hardware pojawiła się niesłychanie ważna publikacja dotycząca zabezpieczeń w samochodach opartych na procesorach od AMD. Mowa tu więc między innymi o marce Tesla. Okazuje się, że zespół badaczy z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie opracował sposób na ominięcie blokad w systemach Tesli. W praktyce dało im to możliwość odblokowania specjalnych płatnych funkcji dostępnych jedynie w wybranych modelach.

W tym miejscu warto bowiem zaznaczyć, że Tesla za dodatkową opłatą pozwala swoim klientom odblokować różne „dodatkowe bajery” w postaci ogrzewanych siedzeń, autopilota czy szerszego dostępu do centrum rozrywkowego. Niemniej odkrycie naukowców z Berlina może znacznie zmienić postrzeganie nie tylko takiej polityki zarządzania dodatkami, ale również podejścia do systemów AMD.

Zobacz też: Po raz pierwszy w historii zarejestrowano u nas więcej elektryków niż diesli. „Ropniaki” odchodzą do lamusa

Niestety wcale nie jest to koniec zmartwień dla Elona Muska oraz jego świty. Dostrzeżenie tak poważnej luki wiąże się również z możliwością rozpoczęcia cyberataku na oprogramowanie samochodów marki Tesla. Co więcej, w grę wchodzi opcja wyodrębnienia unikalnego dla każdego pojazdu klucza RSA, który umożliwia hakerom uwierzytelnienie samochodu.

W skład zespołu badaczy z Berlina wchodzą: Christian Werling, Niclas Kühnapfel Hans Niklas Jacob oraz Oleg Drokin. Naukowcy już w najbliższą środę, czyli 9 sierpnia udadzą się na konferencję Blackhat w Las Vegas, gdzie szerzej zaprezentują swoje odkrycia. Bardzo możliwe, że wówczas do sprawy odniesie się również Tesla.

Jeśli interesuje was temat gadżetów do samochodu, bardzo możliwe, że chętnie rzucicie okiem na nasze zestawienia najlepszych wideorejestratorów oraz transmiterów Bluetooth do auta.

Źródło: Tom’s Hardware, fot. materiały prasowe/Tesla

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw