LINKI AFILIACYJNE

Pochłaniacz wilgoci do auta. Ranking tanich propozycji

Sedan Water Off

Pochłaniacz wilgoci do auta wielokrotnego użytku, nawet do 24 miesięcy działania


LimPro Lafita LF4V008

Tańszy, skuteczny, także ze wskaźnikiem napełnienia


pochłaniacz wilgoci do auta

Wessper XXL

Najbardziej pojemny z całej trójki, ale też i najdroższy. Niemniej jednak, to dobra inwestycja


Pochłaniacz wilgoci do auta — dlaczego jest potrzebny?

fot. Pexels / Dids

Zastosowanie pochłaniacza wilgoci najłatwiej wyobrazić sobie w domu. Takie akcesorium zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów, z którymi nigdy nie chcemy mieć do czynienia. Raz, niezwykle trudno potem je usunąć. Dwa, lepiej nie brać udziału w losowaniu pt. „Jaki nowotwór wywołuje MÓJ kilkumiesięczny grzyb?”. Istnieją jednak bardziej prozaiczne zastosowania pochłaniaczy wilgoci. Wielu może myśleć bardziej pragmatycznie, np. o potencjalnym stanie mebli, jeśli te przyswoją za dużo wilgoci.

Jak może nam się przydać z kolei taki gadżet? Tu znów kierując się pragmatycznym podejściem, można spojrzeć na zapobieganie parującym szybom w samochodzie. Przydatne, gdy chcemy widzieć to, co dzieje się na drodze. Nadmiar wilgoci może też prowadzić do korozji metalowych części samochodu, a argument o grzybach, pleśni i wynikających z nich chorobach, także i przy pojazdach pozostaje na miejscu.

No i skoro przy kwestiach zdrowotnych jesteśmy, taki pochłaniacz wilgoci do auta z łatwością wchłonie też nieprzyjemne zapachy, takie jak dym tytoniowy. To jest, jeśli ktoś pali papierosy w samochodzie. Generalnie nie róbcie tego, chociażby ze względu na potencjalnych współpasażerów.

Pochłaniacz wilgoci do auta — na co zwrócić uwagę przy zakupie?

fot. Caner Demiroglu / Pexels

Wielkiej filozofii tu nie ma, aczkolwiek istnieje kilka parametrów, które pomogą łatwiej wybrać pochłaniacz wilgoci do auta. Przede wszystkim, warto sprawdzić, czy nasze akcesorium jest jednorazowego lub wielokrotnego użytku. Koszt jednej sztuki i tak nie jest wielki (max. 20-30 złotych), więc warto zainwestować w najrozsądniejszą, niejednorazową opcję.

Pochłaniacze wilgoci do auta mogą też mieć wbudowany wskaźnik napełnienia. Fajnie, gdy możemy taki kupić, z prostego powodu. Lepiej wymienić lub zregenerować pochłaniacz wcześniej, niż obserwować jak jego zawartość wylewa się na naszą deskę rozdzielczą. A niestety, o tym Android Auto nas nie poinformuje.

Jak zregenerować pochłaniacz wilgoci do auta wielokrotnego użytku?

Producenci podają użytkownikom różne instrukcje, lecz ta podstawowa opiera się o zwykłe wysuszenie akcesorium. Możemy to zrobić poprzez wrzucenie gadżetu do mikrofalówki, w 2 cyklach po 6 minut (moc 600 W).

W instrukcji powinna się znajdować informacja, że suszenie powinno się rozpocząć, gdy gadżet przekroczy określoną wagę. Przykładowo, pochłaniacz wilgoci do auta o wadze 400 g, należy wysuszyć, gdy osiągnie wagę 460 g.

Jakie występują typy pochłaniaczy wilgoci do auta?

W tym rankingu opisujemy dwa typy akcesoriów. Oparte o granulat oraz żel krzemionkowy. Istnieją jeszcze elektryczne pochłaniacze wilgoci, choć te mają lepsze zastosowanie w domu, nie w samochodzie. No i są też najdroższe z nich wszystkich, kosztują od 100 złotych wzwyż.

Sedan Water Off — rozsądna propozycja dla każdego samochodu

pochłaniacz wilgoci do auta
fot. Allegro

Niedroga propozycja wielokrotnego użytku to coś, co tygryski lubią najbardziej. Sedan Water Off to pochłaniacz wilgoci do auta oparty o woreczek z granulatem, z którym łatwo się polubić, również ze względu na sześciostopniowy wskaźnik napełnienia gadżetu (od brązowego do zielonego koloru).

Warto jednak nie wystawiać akcesorium na działanie promieni słonecznych, gdyż skala może blaknąć, co utrudnia ocenę napełnienia woreczka. Poza tym, pamiętajcie o regularnym suszeniu pochłaniacza (mikrofalówka, piekarnik lub kaloryfer), to i długo Wam posłuży. Sugeruje się, że jeden cykl działania może wynieść nawet 21 dni. Co również ważne, taki sprzęt funkcjonuje najlepiej przez 2 lata od pierwszego użycia.

LimPro Lafita LF4V008 – tani, ale nie wybrakowany

pochłaniacz wilgoci do auta
fot. Allegro

Produkt tańszy o 10 złotych od Sedan Water Off? Jest. Pochłaniacz wilgoci do auta wielokrotnego użytku? Mamy to. Wskaźnik sugerujący zużycie akcesorium? Obecny. Trudno więc przejść obojętnie obok LimPro Lafita LF4V008, gdy oferuje to samo, ale za mniej.

Tutaj jednak opieramy się nie o granulat, a o żel krzemionkowy. Jest to środek powszechnie stosowany jako pochłaniacz wilgoci, także usuwający nieprzyjemne zapachy. No i jest to substancja nietoksyczna, zatwierdzona przez amerykańskie FDA (Agencja Żywności i Leków). Ot, taka ciekawostka na wieczory towarzyskie.

Wessper XXL — polski pochłaniacz wilgoci do auta

pochłaniacz wilgoci do auta
fot. Allegro

Kolejny reprezentant klubu granulatów. Polski Wessper XXL, jak sama nazwa wskazuje, cechuje się przede wszystkim sporą wagą woreczka, bo aż 900 gramów. Co istotne, jest to również produkt wielokrotnego użytku, lecz można go suszyć dwa razy rzadziej, bo i więcej wilgoci zmieści jednocześnie.

Niestety, jest również najdroższy z całego zestawienia. Zbliża się ceną mocno do 50 złotych, ale za podwojoną pojemność, myślę, że warto zastanowić się nad większą inwestycją. A jeżeli będziemy go prawidłowo używać, także wytrzyma od roku do dwóch. Grunt to prawidłowe suszenie, zgodnie z instrukcjami producenta!

Pochłaniacz wilgoci do auta — najczęściej zadawane pytania

Jaką pojemność ma pochłaniacz wilgoci do auta?

Zazwyczaj jest to 400 g, które po napełnieniu wilgocią zamienia się w 460 g. Można jednak napotkać większe woreczki, takie jak Wessper XXL ze swoim 900 gramów.

Ile kosztuje pochłaniacz wilgoci do auta?

Najtańsze produkty można już zakupić od 20 złotych, także nie jest to droga zabawa.

Dlaczego warto stosować pochłaniacz wilgoci do auta?

Poprawa widoczności podczas jazdy, zapobieganie korozji metalowych elementów, zabezpieczenie elektroniki pojazdu przed awariami wywołanymi wilgocią, ale też ochrona przed pleśnią i grzybami.

Co zawiera granulat stosowany w pochłaniaczach wilgoci do auta?

Głównie to są sole, czyli chlorek sodu lub chlorek wapnia. Obydwie substancje wykazują silne właściwości higroskopijne.

Czy można zastosować worek z ryżem jako pochłaniacz wilgoci do auta?

Nie można. Nie dość, że zachęcamy mole do odwiedzin naszego pojazdu, to jeszcze ryż właściwości higroskopijne okazują się tu mało przydatne. Pytanie często przewijało się w sieci, więc musiałem i tu je — ku potomnym — dodać.

zdjęcie główne: Wessper

Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.

Motyw