Polski samochód elektryczny z „prawdopodobnie największym zasięgiem na świecie”. I wcale nie chodzi o Izerę

2 minuty czytania
Komentarze

Polski samochód elektryczny typu van, którego producenci pochodzą ze Zgorzelca, może pochwalić się prawdopodobnie największym zasięgiem na świecie na jednym ładowaniu – przynajmniej w swojej kategorii. Dwa zbudowane przez Polaków elektryki są już dopuszczone do ruchu. Zmienią rynek dostawczaków w Polsce?

Sukces polskiej firmy Innovation AG

Firma Innovation AG ze Zgorzelca może czuć powód do dumy. Modele EVAN powstały dzięki zorganizowanemu w ramach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju konkursu na elektryczny samochód dostawczy. W przeprowadzonym w czerwcu teście na odległość przejechaną na jednym ładowaniu dwa prototypy samochodów elektrycznych EVAN wyjechały na ulice w prawdziwym ruchu. Każdy z nich pokonał trasę ok. 400 km. Droga rozpoczęła się z siedziby firmy Innovation AG w Trójcy i wiodła przez Jelenią Górę, Jawor, Lubin, Polkowice, Chocianów i Zieloną Górę i z powrotem.

Prawdopodobnie najlepszy wynik na świecie jeśli chodzi o auta dostawcze, tego jeszcze nikt nie zrobił! Wielki sukces polskiej myśli technicznej

– komentuje prezes Innovation AG, Albert Gryszczuk.

Zobacz także: Gdzie jest najwięcej fotoradarów? Yanosik podzielił się danymi dla kierowców

fot. innovation.ag

Samochód elektryczny EVAN

Na portalu Biznes Info możemy znaleźć informacje, że e-vany poddane testowi były wyposażone w baterię trakcyjną o pojemności 105 kWh, a średnie zużycie energii wyniosło niecałe 26 kWh na 100 km. W trakcie przeprowadzonego testu auto nie było obciążone ładunkiem, a kierowca poruszał się przepisowo w pełnym ruchu ulicznym.

Zaprojektowaliśmy całkowicie nowe auto, z własną ramą, własną kabiną i własnym zawieszaniem. Nasi konstruktorzy opracowali też autorski system zarządzania pojazdem. Można powiedzieć, że zgorzelecki start-up przy wsparciu NCBR stworzył projekt, z którego dumna może być cała Polska 

– mówi Gryszczuk, cytowany przez portal pulspbiznesu.pl.

Zobacz także: Kierowca: pomocy, spłonęła mi Tesla. Producent: no to zapraszamy do serwisu

Jak podaje Interia, elektryki Innovation AG są już dopuszczone do ruchu, a aktualnie firma jest na etapie uzyskania pełnej homologacji. Start-up specjalizuje się w technologiach związanych z elektromobilnością. Ma za sobą już zrealizowany projekt dotyczący elektryczna wersji przerobionego pojazdu Land Rover Defender – Sokół 4×4. Firma tworzyła też auta, którymi ścigał się np. Adam Małysz, a także pierwsze w Polsce elektryczne pogotowie energetyczne.

Film promocyjny firmy Innovation AG ze Zgorzelca:

Źródło: RP

Motyw