Google Maps się zmienia. Oto nowe funkcje, na które warto czekać

3 minuty czytania
Komentarze

Google Maps co roku zaskakuje nas czymś nowym. Rok temu były to rozkłady jazdy kolejowe. Niekwestionowany król nawigacji skupił się w tym roku na prawdopodobnie najczęściej omawianym temacie, czyli sztucznej inteligencji.

AI ma wspomóc w generowaniu Immersive View, o którym mówiliśmy już przy okazji zapowiadanych zmian na 2023 roku. To jednak nie wszystko. Zobaczcie sami, jak zmienia się najpopularniejsza nawigacja na świecie.

Google Maps Immersive View będzie niesamowite

Google Maps inwestuje w Immersive View już od dłuższego czasu. Z początku była to funkcja obrazująca charakterystyczne miejsca w mieście z lotu ptaka i obejmowała między innymi zabytki. Teraz gigant poszedł o krok dalej, pozwalając na trójwymiarowe zobrazowanie dosłownie każdego metra podróży i to niezależnie od pojazdu, którym się przemieszczacie.

Jak to działa? Immersive View wykorzysta specjalne oprogramowanie i sztuczną inteligencję do połączenia milionów zdjęć ze Street View i ujęć lotniczych, aby wygenerować dokładny obraz w 3D. Sam widok budynków to jednak dopiero wierzchołek góry lodowej. Funkcja na podstawie historii i AI będzie w stanie również wygenerować potencjalny ruch i ilość samochodów, które czekają na was po drodze. Umieszczono także suwak czasu, który pokazuje dokładną temperaturę i pogodę o danej godzinie w ciągu dnia.

Jest też coś dla programistów

google maps aerial view
fot. Google

Tym razem Google nie kończy na Immersive View, ponieważ udostępnia jeszcze Aerial View API, współpracujący z Google Earth. Ma to na celu pomóc programistom w wizualizacji trójwymiarowej konkretnej nieruchomości.

Odblokowujemy obrazy 3D w wysokiej rozdzielczości z Google Earth, aby programiści mogli łatwo uzyskiwać do nich dostęp, aby tworzyć wciągające wrażenia, unikalne dla ich marki, bez konieczności tworzenia mapy 3D od podstaw. Na przykład: firma turystyczna może stworzyć trójwymiarową mapę parku narodowego z fotorealistycznymi obrazami gór, wody i drzew, aby zachęcić podróżnych do odwiedzenia. Mogą też opracować interaktywną mapę zwiedzania zabytków architektury, nakładając znaczniki w celu udostępniania informacji historycznych podczas wirtualnej wycieczki z przewodnikiem po mieście.

Fragment notki opisującej Aerial View API

API w wersji zapoznawczej jest już dostępne do pobrania. To oprogramowanie również korzysta ze wsparcia sztucznej inteligencji do generowania widoku trójwymiarowego na podstawie zdjęć z Google Earth.

Google Maps i parki narodowe

Kolejna nadchodząca aktualizacja Google Maps będzie dotyczyła parków narodowych. Ta nowość umożliwi zidentyfikowanie najciekawszych i najpopularniejszych miejsc w parku. Pozwoli to na określenie najoptymalniejszej trasy zwiedzania pod nasze zainteresowania. Co więcej, udostępnione zostaną również wejścia, a mapa dla spacerowiczów będzie bardziej precyzyjna.

Tej nowości niebawem możemy spodziewać się także w Polsce, ale dzisiaj jest dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych. Z kolei Immersive View w odświeżonej wersji zostało opublikowane jak na razie tylko w najważniejszych miastach, czyli w Amsterdamie, Berlinie, Dublinie, Florencji, Las Vegas, Londynie, Los Angeles, Nowym Jorku, Miami, Paryżu, Seattle, San Francisco, San Jose, Tokio i w Wenecji.

Motyw