Jak sprawdzić, kiedy samochód Google odwiedzi twoje miasto? To naprawdę proste

3 minuty czytania
Komentarze

Samochód Google co jakiś czas odwiedza wasze miasta, by zebrać materiał, który zostanie wykorzystany w usłudze Street View. Jeśli zastanawialiście się, kiedy wspomniany pojazd przyjedzie do waszej miejscowości, możecie sami to sprawdzić. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Czym charakteryzuje się samochód Google?

Samochody Google są używane do zbierania materiałów do usługi Street View. To właśnie dzięki efektom pracy osób obsługujących te pojazdy możemy zobaczyć, jak w rzeczywistości wygląda oddalone od nas miejsce, a nawet urządzić sobie wirtualny spacer ulicami danej miejscowości.

Każdy samochód Google używany do zbierania materiałów do Street View ma własne centrum obróbki zdjęć oraz czujniki, które dzięki wiązkom laserowym precyzyjnie mierzą odległość. Zdjęcia są dopasowywane do ich geograficznego położenia na mapie dzięki łączeniu sygnałów z czujników na samochodzie. Czujniki te zbierają dane o lokalizacji GPS, prędkości oraz kierunku jazdy. W efekcie można odtworzyć dokładną trasę przejazdu, a także przechylić lub wyrównać fotografie, jeśli jest taka potrzeba.

Aby uniknąć luk w zdjęciach sferycznych, sąsiadujące ze sobą aparaty wykonują częściowo nakładające się zdjęcia, które później są ,,zszywane” w jeden obraz obejmujący 360 stopni. Następnie specjalne algorytmy przetwarzają zdjęcia, które pozwalają zminimalizować widoczność „szwów” i utworzyć płynne przejścia. Na podstawie szybkości, z jaką odbijają się od różnych powierzchni promienie trzech zamontowanych w samochodzie laserów, można policzyć, jak daleko znajduje się budynek lub obiekt, co umożliwia tworzenie modeli 3D. 

– wyjaśniają nam przedstawiciele biura prasowego Google.

Samochód Google – jak sprawdzić, kiedy i gdzie się pojawi?

Co jakiś czas samochód Google pojawia się na ulicach danego miasta, przykuwając uwagę mieszkańców. Obecność pojazdu na lokalnej drodze dla wielu bywa zaskoczeniem. Tak naprawdę jednak da się sprawdzić, gdzie i kiedy pojawi się wspomniane auto.

sprawdzanie gdzie będzie samochód google
fot. google.pl

Jak sprawdzić, kiedy i gdzie pojawi się samochód Google? Oto instrukcja krok po kroku:

  1. Wchodzimy w zakładkę Jak to działa na stronie Google Street View.
  2. Pod nagłówkiem Planowane podróże wybieramy z listy kraj, który nas interesuje.
  3. Zobaczymy miejsca i przedziały czasowe, w których pojawi się samochód Google. Jak widać na powyższym przykładzie, w przypadku Polski i województwa lubuskiego przyjazd auta do Gorzowa Wielkopolskiego oraz Zielonej Góry zaplanowano między marcem a listopadem 2023 roku.

Pojawia się jednak pytanie, czy samochód Google pojawi się w danym miejscu tylko raz w szerokim przedziale czasowym, czy może pojazd wielokrotnie wraca do tego samego miejsca. Z jakichś względów nie są bowiem podane dokładne daty przejazdów. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z biurem prasowym Google, oto odpowiedź, którą otrzymaliśmy od jego przedstawicieli:

Wszelkie trasy i przejazdy samochodu są planowane przez zespół logistyczny na bieżąco, a o trasie decyduje wiele czynników, między innymi gęstość zaludnienia. Gromadzenie zdjęć to ogromny projekt. Może trwać dni lub tygodnie, a czas wykonania zależy m.in od warunków pogodowych. Wymaga floty samochodów Street View, z których każdy jest wyposażonych w 9 aparatów fotografujących otoczenie w wysokiej rozdzielczości z każdej możliwej perspektywy. Warto pamiętać, że samochody Street View są wyraźnie oznakowane.

Informacje o konkretnych datach i godzinach przejazdów samochodu Google nie są więc publicznie dostępne. Możemy jednak sprawdzić przedziały czasowe, w których pojazd odwiedzi dane miejscowości.

zdjęcie główne: YouTube/Google Maps