LINKI AFILIACYJNE

Zgubione klucze do auta lub domu? Oto co należy zrobić – jest na to prosty sposób

3 minuty czytania
Komentarze

Jedną z problematycznych sytuacji, jakie mogą przytrafić się kierowcy, są zgubione klucze do samochodu. Bez tych niewielkich przedmiotów nie dostaniemy się do środka pojazdu, nie mówiąc już o odjechaniu. Podpowiadamy, co robić, gdy zgubimy klucze do auta lub domu.

Prosty sposób na zgubione klucze do auta lub domu

apple airtag
fot. duc154/Unsplash

Istnieje prosta metoda, która pozwoli nam rozwiązać problem zgubionych kluczy do samochodu lub domu i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji z tym związanych. Jest tylko jedno ale: musimy ją zastosować jeszcze przed tym, kiedy faktycznie zgubimy klucze. Chodzi o zakup lokalizatora.

Lokalizator to niewielkie urządzenie, które pozwoli nam poradzić sobie z sytuacją, w której zgubiliśmy ważną dla nas rzecz (np. klucze). Działa to w ten sposób, że przypinamy lokalizator w formie breloczka do danego przedmiotu, a w razie zgubienia np. kluczy sprawdzamy w aplikacji na smartfonie ich lokalizację na mapie.

Najtańsze lokalizatory można kupić w internecie już za kilka złotych. Niekoniecznie jest to jednak najlepszy wybór, ponieważ sprzęty te zbierają sporo negatywnych opinii. Dobrej jakości lokalizator znanego producenta można kupić w granicach kilkudziesięciu złotych.

Zgubione klucze do samochodu. Co robić?

klucze
fot. Ivan Shemereko/Unsplash

Wiele osób czytających ten tekst może być w sytuacji, w której klucze już zostały zgubione. Czasu niestety nie cofniemy i nie kupimy lokalizatora, by uniknąć problemów. Mimo wszystko są pewne rzeczy, które możemy zrobić.

Załóżmy, że podejrzewamy, iż zgubione klucze znajdują się wewnątrz pojazdu (zatrzasnęły się i nie mamy dostępu do auta). Pierwsza czynność, którą powinniśmy wykonać, może wydawać się głupia, ale wcale taka nie jest. Powinniśmy poszukać w rodzinie i wśród znajomych kogoś, kto ma… ten sam model samochodu. Takie sytuacje wcale nie są bardzo rzadkie, nieraz ktoś, widząc, że auto znajomego nie sprawia problemów, sam decyduje się kupić taki sam model.

No dobrze, ale po co nam ktoś z takim samym autem? Liczba zaprogramowanych kombinacji kluczyków stosowanych przez producentów nie jest nieskończona. Może się zdarzyć, że klucze od innego egzemplarza tego samego modelu samochodu będą pasować też do zamka w naszym aucie. Potrzebowalibyśmy mnóstwo szczęścia, żeby wystąpił taki zbieg okoliczności, że akurat klucze do samochodu znajomego pasują do naszego auta, ale co nam szkodzi spróbować?

Jeśli już musimy dostać się do środka auta bez kluczy, powinniśmy skorzystać z usług specjalistów. W przeciwnym razie możemy bowiem uszkodzić zamek. Co jednak zrobić, jeżeli nie zatrzasnęliśmy kluczy w aucie, tylko np. zostały nam one skradzione? Zapewne trzeba będzie się skontaktować z firmą, która dorabia i programuje klucze. Bez większych problemów jesteśmy w stanie znaleźć ją w Google wpisując frazę „kodowanie kluczyka” i naszą lub pobliską miejscowość.

W przypadku kradzieży kluczy powinniśmy to zgłosić oczywiście od razu także na policję – można to zrobić zarówno osobiście, jak i zdalnie. Niestety, w tym drugim przypadku (przynajmniej w momencie powstawania materiału) nadal nie ma możliwości zrobienia tego całkowicie online… choć niewykluczone, że taka funkcjonalność z czasem pojawi się w aplikacji mObywatel. Już teraz istnieje taka możliwość, ale tylko w przypadku przestępstw środowiskowych.

Na stronach rządowych ze szczegółami opisano całą procedurę zgłaszania zdalnego:

Czasami konieczny jest również kontakt z ubezpieczycielem pojazdu (chodzi o sytuację, w której auto ma ubezpieczenie AC).

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw