Atrapa fotoradaru? Lepiej nie ryzykować i zwolnić
LINKI AFILIACYJNE

Fotoradar-rekordzista. To on najwięcej „zarobił” na polskich kierowcach. Gdzie się znajduje?

2 minuty czytania
Komentarze

W Polsce fotoradary to jeden z najskuteczniejszych sposobów wymuszających utrzymywanie przepisowej prędkości na drogach. Łącznie jest ich ponad 520, a wśród pojawiających się urządzeń jest coraz więcej odcinkowych stref pomiarowych.

W ubiegłym roku zarejestrowano ponad 969 tysięcy wykroczeń drogowych. Co ciekawe, to o niespełna pół miliona mniej, niż w 2021 roku. W którym miejscu fotoradary były najskuteczniejsze?

Fotoradary w 2022 roku. Taryfikator zadziałał

konfiskata samochodów pijani kierowcy mierniki laserowe fotoradary

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, według CANARD odnotowano o ponad 200 tysięcy mniej przekroczeń o ponad 30 km/h, niż przed początkiem 2022 roku. To bezpośredni związek z wprowadzeniem nowego taryfikatora, który znacznie zaostrzył kary za wykroczenia. Najwięcej mandatów (58% wszystkich) zostało wysłanych do kierowców przekraczających prędkość w przedziale 11-20 km/h.

Rzeczniczka GITD podaje, że najwięcej przypadków przekroczenia prędkości w 2022 zdarzyło się w Rudzie Śląskiej. Tamtejsza kamera zanotowała aż 20,7 tysiąca wykroczeń w ciągu całego roku.

Fotoradary to nie wszystko. Doskonale działają też odcinkowe pomiary prędkości, a prawdopodobnie najsłynniejszym z nich jest ten umieszczony w niedawno otwartym tunelu pod warszawskim Ursynowem. W ciągu całego roku zanotowano tam 42,5 tysiąca naruszeń, z czego większość obejmowała trasę w stronę Poznania.

Jak podaje PAP, według GITD odcinkowy pomiar działa w tunelu prewencyjnie, a z miesiąca na miesiąc ilość wykroczeń widocznie spada. W styczniu 2023 odnotowano zaledwie 1,9 tysiąca przekroczeń prędkości, co jest liczbą o 67% mniejszą względem grudniowego wyniku 5,9 tysiąca mandatów.

Na drogach pojawia się też coraz więcej mobilnych fotoradarów. O tym, jak je rozpoznać, napisaliśmy w tym materiale.

Fotoradary to nie wszystko. Jak uniknąć mandatów?

fotoradary pijani kierowcy mandaty
fot. Monartfoto

Mandaty na drogach nie dotyczą tylko prędkości. Policja łapie kierowców korzystających też ze smartfonów w czasie jazdy, czy pod wpływem alkoholu. Wszystkie elementy wymagają przede wszystkim zdrowego rozsądku, a jazda samochodem (nawet wyposażonym w całe grono systemów wspomagania) to głównie skupienie kierowcy. Wiele sytuacji wynika jednak z niewiedzy, czy nieporozumień. Takich można uniknąć, inwestując między innymi w profesjonalną nawigację samochodową, która wesprze nas informacją o fotoradarach, odcinkach pomiarowych, czy obecnej prędkości, z którą się poruszamy po drodze. Spore zestawienie przygotowałem dla was w tym materiale.

Pamiętajcie, że bezpieczeństwo na drodze dotyczy nie tylko was, ale też innych uczestników ruchu. Zadbajmy o to, by wyniki w przyszłym roku były jeszcze niższe.

fot. GettyImages/zbg2

Motyw