ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Volkswagen sprzedał wszystkie swoje samochody elektryczne – pozycja Tesli zagrożona?

Autor: Borys Francuz Kategoria: Motoryzacja

Przed kilkoma dniami informowaliśmy Was o tym, że koncern Volkswagen ma zamiar doścignąć Teslę w kontekście produkcji samochodów elektrycznych. Na ten moment absolutnym numerem jeden w sprzedaży „elektryków” jest firma Elona Muska, ale niemiecka grupa czyha tuż za jego plecami.

Volkswagen wyprzedał się ze swoich samochodów elektrycznych

Volkswagen wyprzedał się ze swoich samochodów elektrycznych

Popyt na pojazdy z napędem elektrycznym jest tak ogromny, że producenci nie są w stanie nadążyć z ich produkcją. Dowodem na to jest sytuacja Volkswagena. Niemiecka firma ogłosiła, że ich klienci będą musieli poczekać trochę dłużej na zamówione niedawno samochody elektryczne. Wszystko to związane jest z przebiciem podaży przez popyt. Dyrektor generalny Volkswagena – Herbert Diess powiedział, że koncern wyprzedał już niemalże wszystkie swoje pojazdy z napędem elektrycznym w Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Teraz trzeba poczekać na stworzenie nowych egzemplarzy.

Zobacz też: Hulajnogi elektryczne Red Bull Racing trafiają do Polski – gratka dla fanów Formuły 1

W samym I kwartale niemiecka grupa sprzedała 99 000 samochodów elektrycznych na całym świecie. Dla porównania w tym samym okresie wciąż niedościgniona Tesla dostarczyła do swoich klientów dokładnie 310 048 sztuk takich pojazdów. Nie oznacza to jednak, że Volkswagen nie będzie w stanie dogonić, a może nawet przegonić swojego konkurenta ze Stanów Zjednoczonych. W samej Europie Zachodniej firma zebrała już ponad 300 000 zamówień na kolejne samochody.

Co ciekawe wszelkie dostawy pojazdów z napędem elektrycznym w pewnym momencie stały pod znakiem zapytania. Miało to związek przede wszystkim z niedoborami materiałów, które są potrzebne do produkcji akumulatorów. Ponadto na sytuację rynkową duży wpływ ma wciąż panująca pandemia koronawirusa oraz trwająca w Ukrainie wojna z Rosją oraz Białorusią. Niemniej jak się okazuje, popyt na samochody elektryczne jedynie wzrasta, a producenci już zacierając ręce na kolejne zamówienia, które lawino wpływają do siedzib ich firm. Sam Volkswagen według zapowiedzi Diessa w 2022 roku chce jeszcze wyprodukować 700 000 egzemplarzy pojazdów z napędem elektrycznym. Do tego należy dołożyć także ambitne plany Tesli. Firma Elona Muska stawia kolejne Gigafabryki, w których będzie składać się ogromne ilości samochodów elektrycznych.

Źródło: Tech Spot

Sprawdź najnowsze wpisy