Zdjęcie koperty z logo ZUS na pierwszym planie i banknotów 100-złotowych w tle.
LINKI AFILIACYJNE

ZUS wydaje oświadczenie. Ta wcześniejsza emerytura to oszustwo

2 minuty czytania
Komentarze

Coraz częściej możemy spotkać się z informacjami, że przestępcy podszywają się pod ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych). Teraz o kolejnej takiej próbie poinformowano na oficjalnej stronie urzędu, gdzie wydano ostrzeżenie przed pojawiającymi się na Facebooku wiadomościami. Ostatnio podobne reklamy na platformie zachęcały do korzystania z ofert różnych elektromarketów, a teraz przyszła pora na ZUS.

Zdjęcie do artykułu o oszustwie z wykorzystaniem ZUS i fałszywej kamapnii. Kobieta trzymająca smartfon w dłoni
Fot. Ilustrati / Unsplash

ZUS ostrzega przed próbą wyłudzenia

Ostatnio pisaliśmy o tym, jak przestępcy podszywają się pod pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i dzwonią do Polaków. Nowy przekręt jest mniej wyrafinowany, choć posłużono się tutaj zdobyczami nowej technologii.

Na Facebooku miało pojawić się fałszywe konto instytucji oraz informacja, że wystarczy zainwestować 1000 złotych, by móc liczyć na wcześniejszą emeryturę. Dla uwiarygodnienia inwestycji oszuści wykorzystali technologię deepfake i wizerunek byłej prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertrudy Uścińskiej. Oczywiście taka inwestycja jest typową próbą wyłudzenia danych i przelania na konto przestępców środków finansowych.

Otrzymaliśmy sygnały od naszych klientów, że na Facebooku pojawiło się fałszywe konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Fałszywy profil informuje o inwestycji mającej zagwarantować emeryturę już w wieku 50 lat. Wystarczy zainwestować 1 tys. zł. Prawdopodobnie w ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków. ZUS rozważna podjęcie kroków prawnych w tej sprawie.

Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, informacja prasowa

Uważajmy w sieci

Telefon komórkowy trzymany w dłoni z wyświetlonym ekranem blokady, na którym widać klawiaturę numeryczną do wprowadzenia kodu dostępu.
Fot. Kenny Eliason / Unsplash

Do takich reklam czy pojawiających się w sieci informacji o szybkim wzbogaceniu się, należy podchodzić z rozwagą. Fałszywe inwestycje są niestety coraz popularniejszą metodą wykorzystywaną do tego, by zebrać nasze dane lub wyczyścić konto. Warto więc zachować zdrowy rozsądek, instalować antywirusy na naszych urządzeniach, a do ochrony prywatności w sieci, stosować VPN.

Źródło: informacja prasowa. Zdjęcie otwierające:info.grabowski-foto.pl / Depositphotos

Część odnośników to linki afiliacyjne lub linki do ofert naszych partnerów. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ceną i dostępnością wybranego przez nas produktu – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz niezależność zespołu redakcyjnego.

Motyw