Najlepsze aplikacje dla uczniów – przygotuj się na powrót do szkoły

Najlepsze aplikacje dla uczniów – przygotuj się na powrót do szkoły

Back to school powoli staje się faktem. Ostatnie dni przed rozpoczęciem roku szkolnego to dobry moment na sprawdzenie, czy posiadamy na telefonie oprogramowanie przydatne w nauce i funkcjonowaniu w szkole. Niemal każdy nosi smartfona zawsze przy sobie, więc wybraliśmy aplikacje dla uczniów, które pomogą lepiej radzić sobie na lekcjach i podczas odrabiania zadań w domu. Niektóre z naszych propozycji mogą zostać docenione również przez rodziców.

W jakich sytuacjach aplikacje dla uczniów będą przydatne?

W sklepach z aplikacjami nie brakuje programów, które pomagają w nauce. To jednak nie wszystko. Warto zainstalować na swoim smartfonie oprogramowanie, dzięki któremu jako uczniowie lepiej zorganizujemy swój dzień, uporządkujemy notatki oraz sprawdzimy, jakie oceny wystawili nam nauczyciele. Przejdźmy jednak do konkretów – poniżej znajdziecie listę aplikacji, którymi warto się zainteresować wraz z odnośnikami do sklepów, z których można je pobrać. Co ważne, wszystkie nasze propozycje są bezpłatne.

Photomath, czyli pomoc przy rozwiązywaniu zadań z matematyki

Trudno o aplikację, która wytłumaczy nam poszczególne zagadnienia z matematyki i nauczy rozwiązywania zadań. Dobry nauczyciel lub korepetytor będzie tu kluczowy. Photomath z pewnością jednak pomoże nam w znalezieniu wyników działania lub przynajmniej w upewnieniu się, czy sami dobrze je rozwiązaliśmy. Aplikacja pozwala zrobić zdjęcie działaniu zapisanemu na kartce, po czym wyświetla jego rozwiązanie wraz z wyjaśnieniem krok po kroku, skąd się wziął wynik. Zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i średnich z pewnością docenią ten program.

Duolingo i LingLing, czyli darmowe aplikacje do nauki języka obcego

Duolingo jest wyjątkowo dobrze ocenianym program do nauki języka angielskiego. Aplikacja zawiera różne typy zadań, które są dopasowane do naszego poziomu. Program motywuje również do uczenia się przez wiele dni pod rząd. Inną wartą uwagi aplikacją jest LingLing, która pozwala uczyć się słówek z języka obcego poprzez prostą grę. Naszym zadaniem jest jak najszybsze przetłumaczenie danego słowa z polskiego na angielski lub na odwrót. Dostępne są również warianty LingLing umożliwiające naukę innych języków.

Wolne Lektury i Lekturowo – nazwy mówią wszystko

Jednym ze szkolnych wyzwań jest poradzenie sobie z zadawanymi przez nauczycieli lekturami. Samo przeczytanie książki nie wystarcza. Trzeba orientować się w różnego rodzaju motywach, symbolice i znaczeniu czynów bohaterów. W aplikacji Wolne Lektury można przeczytać książki na ekranie smartfona, bez dokonywania opłat. To przydatne, gdy ktoś np. nie ma czasu pójść do biblioteki lub papierowe egzemplarze nie są dostępne. Lekturowo zawiera z kolei opracowania książek. W aplikacji znajdują się choćby plany wydarzeń oraz streszczenia.

Notatnik, czyli coś, co musi mieć każdy uczeń

W szkole często zdarza się, że coś trzeba szybko zapisać. Czasem już po spakowaniu zeszytów do plecaka nauczycielowi przypomina się, że miał zadać zadanie domowe. Notatnik w telefonie pozwala szybko zapisać potrzebne informacje. Umożliwia również stworzenie listy zadań, które trzeba wykonać lub rzeczy, które muszą zostać zabrane np. na szkolną wycieczkę. Aplikacja Notatnik jest wyjątkowo prosta w obsłudze i pozbawiona zbędnych opcji. Do tego zyskała uznanie użytkowników – ze sklepu Google Play pobrało ją ponad 10 milionów osób, a średnia jej ocen jest wyższa, niż słynnego programu Google Keep. Dla osób, które chcą czegoś bardziej zaawansowanego, przydatne mogą być aplikacje ColorNote i Color Notes.

Vulcan i Librus, czyli dzienniki elektroniczne w smartfonie

Już od kilku lat, w niemal każdej szkole, stosowane są dzienniki elektroniczne. To rozwiązanie, które ma zarówno wady, jak i zalety. Do tych drugich z pewnością można zaliczyć szybką weryfikację przez ucznia, czy wpisano mu prawidłowe oceny i ew. wyjaśnienie niejasności z nauczycielem. Mając aplikację dziennika elektronicznego na smartfonie, zweryfikujemy również, czy nie mamy omyłkowo wpisanych nieobecności oraz czy jakaś lekcja nie została odwołana.

Aplikacje dla uczniów? Dla rodziców również

Niektóre z naszych propozycji z pewnością przydadzą się również rodzicom. Korzystając z dzienników elektronicznych, mogą oni sprawdzić, jak ich dziecko radzi sobie w szkole . Z kolei notatnik w smartfonie pozwala zanotować listę przyborów szkolnych, które trzeba kupić lub rozpisać formalności związane np. z zapisaniem dziecka do danej placówki.

Opisane przez nas aplikacje nie powinny specjalnie obciążać telefonu. Jeśli jednak uznacie, że nowy rok szkolny to dobra okazja na wymianę urządzenia (np. ze względu na kondycję baterii), odsyłamy do naszego zestawienia najlepszych smartfonów na powrót do szkoły. Zachęcamy również do sprawdzenia pozostałych szkolnych poradników zakupowych.