Jak przygotować komputer na powrót do szkoły w 5 krokach?

Jak przygotować komputer na powrót do szkoły w 5 krokach?

Zbliżający się powrót do szkoły to dobry czas na przygotowanie swojego komputera na wrzesień. W końcu to urządzenie pełni dziś ważną rolę w procesie nauki. Nawet jeśli nie zamierzamy zmieniać swojego sprzętu na nowy, możemy ulepszyć go, by nie zawiódł nas w trakcie roku szkolnego.

Powrót do szkoły już wkrótce – komputer musi być sprawny

Trudno dziś wyobrazić sobie naukę bez komputera. To właśnie na tym urządzeniu można przeglądać materiały z lekcji, oglądać poradniki dotyczące rozwiązywania zadań oraz pisać różnego rodzaju prace. Nikt nie jest też w stanie do końca przewidzieć, czy jesienią lub zimą nie wróci nauczanie zdalne . Jeśli tak się stanie, to komputery będą wykorzystywane przez uczniów całymi dniami. Warto więc zweryfikować stan swojego urządzenia i zadbać o to, by wszystko działało w nim, jak należy.

Zacznij od porządków

Na komputerze warto trzymać porządek, jednak dobrze wiemy, że w praktyce bywa z tym różnie. Jeśli nie mamy nawyku usuwania niepotrzebnych plików na bieżąco i trzymania wszystkiego w odpowiednich folderach, po kilku-kilkunastu miesiącach możemy mieć do czynienia ze sporym chaosem. Warto się go pozbyć przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego i zrobić miejsce na nowe dane, które wkrótce zapełniają dysk.

Zacznijmy od przejrzenia zawartości komputera, szczególnie pobranych dokumentów i starych folderów. Usuńmy z nich wszystko, czego nie potrzebujemy. Pozostałe dane posegregujmy w odpowiednio opisanych folderach i rozsądnie rozmieśćmy je na pulpicie. Na dysku zrobi się więcej miejsca, a w przyszłości łatwiej będzie odnaleźć poszukiwany plik lub program.

Skorzystaj z programów antywirusowych i optymalizujących system

Cyberbezpieczeństwo jest czymś bardzo istotnym – aby odpowiednio o nie zadbać, powinniśmy korzystać z programu antywirusowego. Co do zasady powinien on działać w tle, jednak warto raz na jakiś czas skorzystać z pełnego skanowania komputera, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Skanowanie może potrwać dłuższy czas, a w jego trakcie wydajność komputera może nie być tak wysoka, jak zwykle. Lepiej nie odwlekać więc skanowania do jesieni, gdy będziemy szukać materiałów do zadania domowego lub może nawet logować się na zdalne lekcje na platformie Teams. Zanim zacznie się rok szkolny, możemy również skorzystać z narzędzi optymalizujących pracę systemu.

Sprawdź działanie wyposażenia komputera i akcesoriów

Jeszcze w czasie wakacji dobrze jest sprawdzić, czy elementy komputera, których nie używamy na co dzień, działają poprawnie. Dzięki temu będziemy mieli czas np. na aktualizację sterowników lub wymianę danego komponentu. Chodzi np. o zewnętrzne głośniki (jeśli mamy komputer stacjonarny), kamerkę do rozmów, mikrofon, drukarkę. Te akcesoria mogą być nam szczególnie potrzebne, jeśli dojdzie do lekcji zdalnych. Lepiej być przygotowanym na taką ewentualność, niż potem w pośpiechu szukać rozwiązania problemu. Jeżeli zauważyliście, że coś nie działa lub zwyczajnie nie macie potrzebnych urządzeń, odsyłamy do naszych poradników zakupowych. Dowiecie się z nich, jakie niedrogie akcesoria komputerowe warto kupić oraz które drukarki i urządzenia wielofunkcyjne są warte uwagi.

Rozważ możliwości rozbudowy komputera

Jeśli komputer mamy od dłuższego czasu i nie działa on już tak dobrze, jak kiedyś, warto pomyśleć nad jego rozbudową, by jesienią nie sprawiał nam problemów. Z reguły będzie to tańsza opcja, niż zakup nowego sprzętu. Rozbudowa dotyczy głównie komputerów stacjonarnych – tam bardzo często można choćby dołożyć pamięci RAM lub wymienić procesor albo kartę graficzną (lub w ogóle ją zamontować, jeśli komputer miał wyłącznie zintegrowaną grafikę). Trzeba jednak dobrze zorientować się w temacie, bo podzespoły muszą być kompatybilne z płytą główną komputera oraz mieć wymiary pozwalające na montaż w danej obudowie.

Z laptopami sprawa jest bardziej skomplikowana i często bez bardzo fachowej wiedzy nie będziemy mogli ich rozbudować. Zdarza się jednak, że dany egzemplarz ma wolne miejsce na dodatkowy dysk lub kość pamięci operacyjnej.

Zadbaj o potrzebne oprogramowanie

Pakiet biurowy to podstawa na komputerze ucznia – warto przygotować go już w wakacje. Jeśli nie chcemy płacić za rozwiązania Microsoftu, możemy wybrać np. pakiet WPS Office – jego zaletą jest dobra kompatybilność formatów z MS Office. Z pewnością przydadzą się również programy do notatek, wykresów i map myśli oraz obsługi plików PDF. Po ich zainstalowaniu można również zerknąć do zakładek w przeglądarce – usuńmy stare, niepotrzebne zakładki i dodajmy nowe, z dziennikiem elektronicznym i innymi ważnymi adresami.

Zrobione? Twój komputer jest gotowy na powrót do szkoły

Wykonanie tych pięciu prostych kroków powinno sprawić, że komputer będzie gotowy na nowy rok szkolny. Przynajmniej w większości przypadków, bo trzeba pamiętać, że wiele zależy od tego, w jakiej szkole się uczymy i czy ostatecznie nauka zdalna wróci, czy nie. Porady związane choćby ze zrobieniem porządków na dysku i zweryfikowaniem działania akcesoriów spokojnie można traktować jednak uniwersalnie. Jeśli jednak uznacie, że wasz komputer nadal nie działa dostatecznie dobrze, być może warto rozważyć zakup nowego sprzętu. W naszym zestawieniu laptopów do szkoły znajdziecie godne uwagi propozycje z różnych półek cenowych.