Zapewne część z was pamięta moją recenzję HTC One X. Narzekałem w niej głównie na spowolnienia i nagrzewanie się flagowego smartfona tajwańskiego producenta. Nie były to oczywiście jedyne wady związane z flagowym smartfonem HTC. Tak jak wspominałem w jednym podcaście, nie miało się to za szybko zmienić ponieważ niemiecki oddział HTC zapowiedział pominięcie aktualizacji do 4.0.4 i przeskoczenie od razu do Jelly Bean. Na szczęście tak się nie stało, i One X dołączył do swojego mniejszego brata One S otrzymując szereg usprawnień. Już wcześniej Piotr Andrzejewski opisywał w swoim tekście część zmian wprowadzonych w One S, jednak te zaimplementowane w One X są zdecydowanie poważniejsze.

Na pierwszy rzut oka widać zdecydowaną poprawę wydajności samej nakładki Sense. Może nie jest to Project Butter jednak widać zdecydowany wzrost FPS. Poprawa wydajności nie ogranicza się tylko do zwiększenia płynności animacji. Zmiany położenia ekranu również są szybsze. Gry i aplikacje działają płynniej, a benchmarki wskazują wyższe wyniki.

Nieraz mam jednak wrażenie, że przyspieszenie tyczy się jedynie Launchera ze względu spowolnienia w innych aplikacjach (na szczęście występują bardzo rzadko). Chyba jest to jednak nieodłączna przypadłość Androida (przynajmniej do ICS włącznie). Dodatkowo wraz ze zwiększoną wydajnością telefon nie nagrzewa się już tak bardzo, dzięki temu granie w najnowsze tytuły jest jeszcze przyjemniejsze.

Po przejściu w Ustawienia możemy zobaczyć kilka zmian w numeracji, od teraz oprogramowanie oznaczone jest jako 2.17.401.2, Android podskoczył do wersji 4.0.4, a Sense dostało numerek 4.1. No tak, ale nie zajmujemy się tutaj matematyką, co konkretnego za tym idzie? Poprawę wydajności zawdzięczamy Androidowi 4.0.4, a zmiany w interfejsie nowej wersji nakładki Sense.

No właśnie interfejs również doczekał się mniejszych i większych modyfikacji. Najważniejszą z nich jest tak zwany „3 dot fix” pozwalający zmienić przeznaczenie przycisku ostatnich aplikacji. Od teraz mamy trzy opcje: pozostawienie dotychczasowej funkcjonalności, możliwość wyświetlenia menu, a po przytrzymaniu ostatnich aplikacji oraz wyświetlenie ostatnich aplikacji, a po przytrzymaniu menu. Dlaczego ta zmiana jest tak znacząca? Pokazuje ona, że HTC liczy się z opiniami użytkowników – większość z nich krytykowało nowy układ przycisków. Dodatkowo ustawienie jednej z dwóch ostatnich opcji usuwa pasek z przyciskiem menu (trzy kropki) w aplikacjach niedostosowanych do nowych wytycznych Androida.

Zmian doczekała się również Przeglądarka internetowa, która otrzymała przycisk szybkiego dostępu do aktywnych kart. W Aparacie natomiast mamy teraz możliwość ustawienia ciągłego autofocusa. Dodano również dwie aplikacje LogMeIn Rescue oraz EAGames. Pierwsza z nich pozwala na umożliwienie przedstawicielowi Pomocy Technicznej zdiagnozowania problemów z telefonem, druga natomiast reklamuje gry ze stajni EA.

Jak widać HTC wprowadziło wiele zmian mających na celu poprawienie działania swojego flagowego urządzenia. Oprócz modyfikacji które pozytywnie wpływają na nasze odczucia względem One X, znalazłem również jedną zmianę, której nie do końca rozumiem. We wcześniejszej wersji oprogramowania w Odtwarzaczu muzyki oprócz systemu Beats można było wybrać inne warianty podbicia dźwięku. W oprogramowaniu w wersji 2.17.401.2 funkcję tą ograniczono jedynie do możliwości włączenia i wyłączenia technologii Beats.

Oprócz wspomnianych modyfikacji doczekaliśmy się również poprawy czasu pracy na baterii. Szczerze mówiąc jestem pod wrażeniem. W moim przypadku smartfon jest teraz w stanie wytrzymać zdecydowanie dłużej na jednym naładowaniu, chociaż ciężko stwierdzić jaka jest dokładna różnica ze względu na krótki czas użytkowania urządzenia z najnowszą wersją oprogramowania.

Jak widać HTC zmierza w dobrym kierunku, jednak nie oszukujmy się, One X powinien tak działać od razu po premierze. Miejmy nadzieję, że kolejne aktualizacje (Jelly Bean?) przyniosą jeszcze większe zmiany i lepsze działanie urządzenia.

Jeżeli jeszcze nie zaktualizowaliście swojego telefonu, możecie to zrobić przechodząc w Ustawienia, następnie w zakładkę Informacje o telefonie -> Aktualizacje systemu. Z drugiej strony jeżeli zastanawiacie się nad zakupem One X, to macie teraz dodatkowy powód by się w niego zaopatrzyć.

Źródło: własne

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Redaktor