Nokia 8 – pożegnajmy się z ROM-ami i modyfikacjami. Na drodze stoi producent

mm Michał Derej Artykuły 2017-09-28

Nokia 8 to pierwszy flagowiec od HMD Global, czyli firmy, która odpowiada za aktualnie wydawane smartfony Nokii. Na tle konkurencji urządzenie to wyróżnia się przede wszystkim świetnym aparatem oraz niezmodyfikowaną wersją Androida, która działa sprawniej niż jakakolwiek odsłona z nakładką producenta. Wydawać by się mogło zatem, że jest to idealny telefon dla wszystkich fanów systemu tworzonego przez Google’a – oferuje w końcu świetną wydajność (sercem smartfona jest układ Qualcomm Snapdragon 835) oraz, dzięki czystemu Androidowi i częstym aktualizacjom, uzyska on duże wsparcie deweloperów. Okazuje się jednak, że plany te pokrzyżował sam producent urządzenia, czyli HMD Global.

Co dokładnie się stało?

CPO (Chief Product Officer) firmy HMD Global kilka dni temu opublikował na Twitterze wpis, z którego jasno wynika, że firma, w której aktualnie pracuje, nie planuje wydać oficjalnego narzędzia, które pozwoliłoby fanom modyfikowania Androida na odblokowanie bootloadera w swoim urządzeniu. Jest to zaskakujące, ponieważ do tej pory nowe smartfony Nokii chwalone były właśnie za cechy uwielbiane przez większość fanów systemu Google’a i power-userów. Mowa tutaj oczywiście o regularnych aktualizacjach, które w dzisiejszym świecie są rzadkością. Co ważne, wszystkie aktualnie wydane telefony Nokii mają otrzymać aktualizację do Androida Oreo i to do końca tego roku. Z tego powodu decyzja o braku możliwości odblokowania bootloadera ze względów bezpieczeństwa jest według mnie mocno nietrafiona.

Co to oznacza dla użytkowników Nokii 8?

Zwyczajni użytkownicy tego urządzenia, którym zależy wyłącznie na korzystaniu z funkcji telefonu, nawet nie odczują opisanej przeze mnie wyżej straty. Niestety, dotyka ona wyłącznie fanów Androida. Brak możliwości odblokowania bootloadera oznacza, że instalacja niestandardowych ROM-ów, z których słynie m.in. forum XDA-Developers, będzie niemożliwa. Przez tę decyzję firmy HMD Global bardziej zaawansowane modyfikowanie plików systemowych również może okazać się zadaniem bardzo trudnym. Warto pamiętać, że na całe szczęście istnieją metody na rootowanie smartfona bez konieczności odblokowania bootloadera, ale zazwyczaj są one bardziej skomplikowane, a uprawnienia SuperUsera znikają po aktualizacjach. Znacznie lepszym rozwiązaniem, dzięki któremu HMD Global mogłoby się przypodobać sporej grupie użytkowników, byłaby możliwość odblokowania bootloadera na podobnych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku smartfonów produkowanych m.in. przez Sony lub Motorolę. Narzędzia do wykonania tej operacji dostarczane są bezpośrednio przez producentów, a cały sposób polega na rejestracji swojego urządzenia na specjalnie przygotowanej stronie internetowej. Dzięki tej operacji użytkownik otrzymuje możliwość odblokowania bootloadera i instalacji wszelkich modyfikacji, wraz z niestandardowymi ROM-ami, a firma odpowiedzialna za produkcję telefonów wie, które smartfony zostały zarejestrowane w tym programie, przez co gwarancja na nie jest unieważniana. Niestety, właścicielom Nokii 8 nie pozostaje nic innego, jak czekać na modyfikacje oprogramowania, które nie wymagają odblokowania bootloadera. A tych niestety nie będzie zbyt wiele.

Źródło: Twitter • łukasz Jedryszczyk

  Dużo to nie zmienia napewno będą nieoficjalne metody

 • dawid01986

  Przy mocniejszym sprzęcie, zabawa w ROOTowanie, zmiany ROMu jest nie potrzebna. Często i gęsto bawiłem się w to na różnych telefonach, zaczynając od Samsunga Pocket i kończąc HTC M8. Najczęściej zawsze było gorzej na Coustomach. Na początku oczywiście super szybkość itp, ale z czasem coraz więcej problemów, często gorszej jakości dźwięk i zdjęcia, tak jak np. na wspomniany przeze mnie HTC M8.

  Odkąd jestem posiadaczem S8 nawet do głowy mi nie przychodzi by coś w nim grzebać! Bo po co?

  I tak jak kiedyś na forum najczęściej zaglądałem do działu Romy i Modyfikacje, tak teraz jest to dział do którego najrzadziej zaglądam.

 • Łukasz

  No i tyle po Nexusie.

 • stark2991

  W przypadku HTC też trzeba użyć ich strony do odblokowania BL, a konkretnie wygenerowania pliku, który się wgrywa na telefon. Problem w tym, że producent nie wie, czy plik został użyty, czy jednak nie 🙂 Niektórzy gadali, że telefon po restarcie wysyła dane z informacją o zdjęciu blokady, ale prawdopodobnie jest to bzdura. Albo serwis tego nie sprawdza. W każdym razie jeśli BL da się zablokować to praktycznie są małe szanse że gwarancja nie zostanie uznana. Wysyłałem taki telefon na naprawę i nie było problemu

  A co do Nokii to bardzo niefajnie z ich strony. Pewnie myślą że skoro szybko aktualizują telefony to ludziom to wystarczy. Ech, coraz gorzej z tym wszystkim się robi.

  • haVoc vulTure

   Jest tez swietne narzedzie serwisowe od lg. Nawet zbrickowane telefony i tablety podlacza sie do pc w trybie download, a ten program sam instaluje ostatnia oficjalna wersje oprogramowania. Potem znowu root, twrp itp. itd.

   • mapa

    Jaki to program?

    • haVoc vulTure

     LG Mobile Support Tool. Przykladowy film na yt – LG G Pad 8.3 unbrick, restore, & factory reset with Support Tool.

 • teges

  Czyli już wiem, że Nokii nikomu nie polecę.

 • Mateusz Mati

  firma odpowiedzialna za produkcję telefonów wie, które smartfony zostały zarejestrowane w tym programie, przez co gwarancja na nie jest unieważniana.

  Nie prawda, mam zarejestrowany tablet z2, otrzymalem wszystko wraz z instrukcja jak odblokowac bootloader. Wstrzymalem sie z odblokowaniem i na moje szczescie bo pojawila sie w nim usterka. Odeslalem tablet i bez zadnych problemow gwarancja zostala uznana, wiec samo zarejestrowanie nie anuluje gwarancji.

 • pilon2

  No i to by było na tyle z tych „następców nexusów”…

 • Hubi75

  Nokia 8 słynie z bardzo dobrego aparatu? Skąd autor ma takie wnioski?

  • Michał Derej

   Aparat tworzony przy współpracy z Zeiss, oglądałem testy i zdjęcia. Jakość dobra, niektórzy rywale oferują więcej, ale Nokia daje radę. I według mnie jest to naprawdę fajna jakość.

 • Fox

  Ja z nokią się już dawno pożegnałem, trzeba nadmienić, że to co tutaj mamy to nawet nie jest Nokia tylko coś co próbuje się wybić na hajpie dawnej nokii no i przede wszystkim na jej nazwie.x