Nokia 8 to pierwszy flagowiec od HMD Global, czyli firmy, która odpowiada za aktualnie wydawane smartfony Nokii. Na tle konkurencji urządzenie to wyróżnia się przede wszystkim świetnym aparatem oraz niezmodyfikowaną wersją Androida, która działa sprawniej niż jakakolwiek odsłona z nakładką producenta. Wydawać by się mogło zatem, że jest to idealny telefon dla wszystkich fanów systemu tworzonego przez Google’a – oferuje w końcu świetną wydajność (sercem smartfona jest układ Qualcomm Snapdragon 835) oraz, dzięki czystemu Androidowi i częstym aktualizacjom, uzyska on duże wsparcie deweloperów. Okazuje się jednak, że plany te pokrzyżował sam producent urządzenia, czyli HMD Global.

Co dokładnie się stało?

CPO (Chief Product Officer) firmy HMD Global kilka dni temu opublikował na Twitterze wpis, z którego jasno wynika, że firma, w której aktualnie pracuje, nie planuje wydać oficjalnego narzędzia, które pozwoliłoby fanom modyfikowania Androida na odblokowanie bootloadera w swoim urządzeniu. Jest to zaskakujące, ponieważ do tej pory nowe smartfony Nokii chwalone były właśnie za cechy uwielbiane przez większość fanów systemu Google’a i power-userów. Mowa tutaj oczywiście o regularnych aktualizacjach, które w dzisiejszym świecie są rzadkością. Co ważne, wszystkie aktualnie wydane telefony Nokii mają otrzymać aktualizację do Androida Oreo i to do końca tego roku. Z tego powodu decyzja o braku możliwości odblokowania bootloadera ze względów bezpieczeństwa jest według mnie mocno nietrafiona.

Co to oznacza dla użytkowników Nokii 8?

Zwyczajni użytkownicy tego urządzenia, którym zależy wyłącznie na korzystaniu z funkcji telefonu, nawet nie odczują opisanej przeze mnie wyżej straty. Niestety, dotyka ona wyłącznie fanów Androida. Brak możliwości odblokowania bootloadera oznacza, że instalacja niestandardowych ROM-ów, z których słynie m.in. forum XDA-Developers, będzie niemożliwa. Przez tę decyzję firmy HMD Global bardziej zaawansowane modyfikowanie plików systemowych również może okazać się zadaniem bardzo trudnym. Warto pamiętać, że na całe szczęście istnieją metody na rootowanie smartfona bez konieczności odblokowania bootloadera, ale zazwyczaj są one bardziej skomplikowane, a uprawnienia SuperUsera znikają po aktualizacjach. Znacznie lepszym rozwiązaniem, dzięki któremu HMD Global mogłoby się przypodobać sporej grupie użytkowników, byłaby możliwość odblokowania bootloadera na podobnych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku smartfonów produkowanych m.in. przez Sony lub Motorolę. Narzędzia do wykonania tej operacji dostarczane są bezpośrednio przez producentów, a cały sposób polega na rejestracji swojego urządzenia na specjalnie przygotowanej stronie internetowej. Dzięki tej operacji użytkownik otrzymuje możliwość odblokowania bootloadera i instalacji wszelkich modyfikacji, wraz z niestandardowymi ROM-ami, a firma odpowiedzialna za produkcję telefonów wie, które smartfony zostały zarejestrowane w tym programie, przez co gwarancja na nie jest unieważniana. Niestety, właścicielom Nokii 8 nie pozostaje nic innego, jak czekać na modyfikacje oprogramowania, które nie wymagają odblokowania bootloadera. A tych niestety nie będzie zbyt wiele.

Źródło: Twitter

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.