Wszystkiego najlepszego Androidzie! To już twoje 9 urodziny

Artykuły

Jeśli często zaglądacie na nasz portal, to prawdopodobnie zainteresowani jesteście najnowszą technologią oraz samym Androidem, który jest przecież główną tematyką naszej strony. Czy w takim razie pamiętaliście, że wczoraj nasz ulubiony system mobilny obchodził swoje dziewiąte urodziny? Z tej okazji warto przypomnieć odrobinę historii Androida.

Skrócona historia Androida

System operacyjny Android jest przykładem tego, jak pozornie mały projekt może osiągnąć gigantyczny sukces. Prace nad początkową wersją tego OS-a rozpoczęte zostały przez firmę Android Inc., która wykupiona została przez Google’a w 2005 roku. Nowy system mobilny po raz pierwszy został pokazany światu w roku 2007, wraz z prezentacją sojuszu biznesowego Open Handset Alliance, którego celem jest rozwój otwartych standardów dla urządzeń mobilnych. Dlaczego zatem obchodzimy dzisiaj dziewiąte urodziny Androida, skoro prace nad tym OS-em trwają już ponad 12 lat? Jest to spowodowane tym, że pierwsze urządzenie działające pod kontrolą systemu Google’a, na sklepowe półki trafiło we wrześniu 2008 roku. Był to telefon HTC Dream.

Nie przegap
Najlepsze aplikacje z AppGallery – gry i programy, które warto pobrać
huawei appgallery sklep play zastepstwo
AppGallery to jeden z największych sklepów z programami i grami na Androida. Stanowi on część Huawei Mobile Services i już pokrótce przybliżyliśmy Wam, jak tak naprawdę on działa oraz co oferuje. Tymczasem sprawdźmy, co konkretnie skrywa to miejsce. O ile sam sklep prowadzi rankingi tytułów, które cieszą się największym zainteresowaniem, to postanowiłem wybrać dla Was […]

Od tego czasu system Android prężnie się rozwijał. Ustalona została zasada, według której każda większa aktualizacja oznaczona będzie nowym numerem oraz nazwą deseru. Tradycja ta respektowana jest do dzisiaj – nowa wersja systemu Google’a co roku pojawia się w okolicach sierpnia. Rozwój Androida nie dotyczył jednak wyłącznie samego oprogramowania – warto wspomnieć o tym, że w 2010 roku gigant z Mountain View zaprezentował kompletnie nową linię urządzeń tworzonych przy współpracy z zewnętrznymi producentami. Były to oczywiście Nexusy, czyli urządzenia, które wszystkie aktualizacje otrzymywały zaraz po ich światowej premierze. W 2013 roku po raz pierwszy zaprezentowany został również smartfon zewnętrznej firmy, który działał pod kontrolą „czystego” Androida – był to Samsung Galaxy S4 Google Play Edition. Niestety ani Nexusy, ani smartfony Google Play Edition nie dotrwały do roku 2017, ponieważ zostały uśmiercone przez Google nieco wcześniej.

Jak te dziewięć lat prezentuje się w liczbach? Do tej pory wydano 57 wersji systemu, które różnią się numerem wersji (do tej listy nie wliczyłem aktualizacji bezpieczeństwa). W tym momencie system działa na ponad dwóch miliardach urządzeń na całym świecie. Android ciągle ewoluuje, co potwierdza m.in. Oreo, czyli najświeższa wersja tego OS-a. Zauważyć można, że system ten zmierza w kierunku coraz większej ilości przydatnych dla użytkowników funkcji oraz coraz lepszego interfejsu użytkownika, który już teraz wygląda świetnie.

Czego na sam koniec powinniśmy życzyć Androidowi z okazji jego dziewiątych urodzin? Przede wszystkim wytrwałości, by utrzymał się na topowej pozycji jeszcze przez wiele lat oraz udanej walki z fragmentacją – miejmy nadzieję, że już wkrótce gigantowi z Mountain View uda się znaleźć rozwiązanie tego dość poważnego problemu, który trapi Androida od wielu lat. Wszystkiego najlepszego!

 

 


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x