Chainfire uruchamia swoją nową stronę – poznajcie Firmware.mobi!

Michał Derej Michał Derej Artykuły

Android jest systemem otwartym, co oznacza, że może być on dowolnie modyfikowany przez użytkowników oraz deweloperów. Jest to świetna sprawa, która właścicielowi smartfona dostarczyć może sporo zabawy, ale także dużo problemów – gdy okazuje się, że wgrany system nie działa poprawnie. Najlepszą metodą na ponowne przywrócenie telefonu do stanu używalności jest podmiana wszystkich plików na stockowe, czyli te oryginalne dostarczone z urządzeniem. Co jednak gdy w sieci nie możemy znaleźć oficjalnego recovery lub pliku .boot, które niezbędne są do przywrócenia smartfona do stanu fabrycznego? Dzięki nowemu projektowi Chainfire’a, czyli swoistej legendy forum XDA-Developers, odszukanie wszystkich wymaganych plików będzie banalnie proste. Poznajcie Firmware.mobi – stronę, na której przechowywane są oficjalne pliki recovery oraz .boot dla sporej liczby urządzeń!

Jak działa strona Firmware.mobi?

Działanie witryny Firmware.mobi jest naprawdę proste – w skrócie można ją określić jako repozytorium stockowych plików recovery oraz .boot, które zgromadzone zostały przez Chainfire’a podczas jego wieloletniej pracy na forum XDA-Developers. Po przejściu pod ten adres wyświetlona zostanie minimalistyczna strona internetowa utrzymywana w stylistyce Material Design.

Na samym środku interfejsu tej witryny znajduje się pole wyszukiwania, za pomocą którego odszukać można pliki dla posiadanego przez nas urządzenia. W celu wizualizacji całego procesu wyszukam pliki dla telefonu, z którego aktualnie korzystam, czyli Galaxy S8 w wersji europejskiej.

Jak można zauważyć, Firmware.mobi wyświetliło dość sporo wyników – są to wszystkie wersje smartfona Galaxy S8, które pojawiły się na półkach sklepowych w różnych częściach świata. Mnie interesują te dla modelu SM-G950F. Po wybraniu odpowiedniej opcji wystarczy wcisnąć przycisk „Submit”, który przekieruje nas do zakładki przeznaczonej dla wybranego przez nas urządzenia.

Strona ta podzielona została na dwie części – pod napisem „Device” znaleźć można wszystkie informacje, które wymagane są do identyfikacji naszego urządzenia. Znacznie bardziej interesująca jest jednak kolejna część interfejsu, czyli „Firmwares”. Znajduje się tu większość wersji systemu Android, które wydane zostały dla danego urządzenia. Każda z nich oznaczona została datą wydania, numerem wersji i źródłem. Na potrzeby tego artykułu skorzystam z pierwszej wyświetlonej opcji.

Załadowana zostanie strona z informacjami na temat wybranej wersji oprogramowania. Czytanie tych danych można jednak spokojnie pominąć. Po zjechaniu na dół serwisu ujrzeć można kilka zielonych przycisków, które pozwalają nam na pobranie poszukiwanych przez nas oficjalnych plików. Co więcej, zaraz pod plikami recovery i .boot znaleźć można również paczkę służącą do rootowania telefonu oraz linki, które mogą być pomocne podczas procesu flashowania.

Co to oznacza dla użytkowników?

Dzięki nowemu projektowi Chainfire’a modyfikowanie oprogramowania na swoim urządzeniu stanie się jeszcze bezpieczniejsze, ponieważ wszystkie pliki (dla sporej liczby modeli) wymagane do przywrócenia smartfona do stanu fabrycznego można bezproblemowo znaleźć w bazie Firmware.mobi. Co najważniejsze, baza danych Chainfire’a dostępna jest za darmo i bez reklam.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy