Wiemy, jak działa Face ID. Znamy kolejne funkcje iPhone’a X

Mariusz Nowak Artykuły 2017-09-10

Za dwa dni odbędzie się najważniejsza w roku konferencja Apple. W związku z tym na temat nowych iPhone’ów wiemy prawie wszystko. Wczorajszej nocy byliśmy świadkami jednego z większych wycieków informacji od firmy z Cupertino w ostatnim czasie. Nie jest pewne, czy był on kontrolowany, czy nie, ale przez pewien czas na serwerach amerykańskiej firmy znalazła się finalna wersja systemu iOS 11. Możliwość aktywowania oprogramowania została bardzo szybko zablokowana, jednak sporej grupie osób udało się go pobrać. Mamy dzięki temu informacje na temat nowych produktów i oprogramowania. Zdecydowanie najciekawsze wydają się te dotyczące jubileuszowego wydania iPhone’a. Znamy już jego wygląd, choć do Internetu nie wyciekło jeszcze żadne zdjęcie prawdziwego, działającego urządzenia. Niezwykle interesujące może być oprogramowanie nowego smartfonu. We wczorajszym wpisie Wiemy już wszystko o premierach Apple dzięki iOS 11 opisałem pierwsze wycieki iOS 11 Golden Master. Dzisiaj dotarły do nas kolejne informacje.

iPhone 8 i iPhone 8 Plus

Oprogramowanie potwierdza nazwy nowych smartfonów. Tak jak wspominałem wcześniej, nowe urządzenia to:

 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus

Apple nie zdecydowało się na użycie nazwy 7s i 7s Plus. Decyzja wydaje się słuszna ze względów marketingowych. Może jednak spowodować pewne zamieszanie, szczególnie wśród mniej świadomych klientów. Sugeruje, że iPhone 8 i 8 Plus będą nie tylko odświeżonymi „siódemkami”. Mimo wszystko na temat tych modeli wiemy cały czas bardzo niewiele. Pozostaje nam czekać do wtorku.

iPhone X

Całkowicie nowy model otrzyma nazwę X, czytaną jako „dziesięć”. 5,8-calowy ekran OLED smartfonu zajmie prawie cały przedni panel urządzenia. Jednocześnie jego wymiary będą tylko nieco większe od iPhone’a 7.

Bardzo oryginalnie wygląda przód urządzenia i charakterystyczne wycięcia na górze. Zgodnie z poprzednimi plotkami iPhone X pokaże godzinę po lewej stronie, a siłę sygnału sieci komórkowej, Wi-Fi i stan baterii po prawej. Elementy te będą animowane. Po podłączeniu urządzenia do ładowania ikona akumulatora powiększy się, aby zakomunikować poprawne połączenie, a następnie wróci do pierwotnej formy.

Jest także nowy sposób na pokazanie momentu nagrywania ekranu lub czasu trwania rozmowy. W lewym górnym rogu pojawia się wtedy ikona z czasem rejestrowania ekranu, w kolorze czerwonym albo zielonym przy połączeniu telefonicznym.

Po raz pierwszy widzimy ustawienia opcji Face ID, która zastąpi Touch ID w iPhone X. Rozpoznawanie twarzy ma bardzo podobne opcje konfiguracji, co obecny czytnik linii papilarnych. Możemy wybrać Face ID do odblokowania telefonu, używania w iTunes i AppStore oraz do autouzupełniania w Safari. Nie jest pewne, czy ta funkcja będzie działała w przypadku płatności Apple Pay.

Po dotknięciu opcji „zarejestruj twarz” system poprosi nas o delikatne poruszanie głową w różnych kierunkach, a następnie o wypełnienie okręgu otaczającego twarz. Po zakończeniu skanowania, twarz zostanie zapisana w nowym biometrycznym, zabezpieczonym oprogramowaniu. iPhone X będzie mógł zeskanować twarz, leżąc na płaskiej powierzchni. Face ID ma być szybsze, dokładniejsze i bezpieczniejsze niż Touch ID.

Źródło: macrumors: 1, 2 • Bart

  Ciekawe jak dziala zima w czapce, albo w nocy ? 🙂
  Co z czytnikiem linii papilarnych ?

 • Takaszi

  Drukarka 3D i ????? Ciekawie się robi.

 • maxprzemo

  Słabo to wygląda. Podejrzewam że 3-5 dni bez golenia i system się sypie 😉
  Teraz iPhone będzie mówił „ogól się świ..o bo cię nie poznaję”.

  • marcus1212

   Niekoniecznie, twarz to nie tylko okolica żuchwy 😉 Masa punktów orientacyjnych jest też trochę wyżej.

 • Tomasz

  Odcisk palca – Tak,pewne i bezpieczne, skan obrazu twarzy…nie wierzę w to!

  • Mariusz Nowak

   Na pewno te sprawy Apple wyjaśni na konferencji.

   • tom15225

    Już mogę Ci powiedzieć jak to wyjaśnią, amazing i nie ma dyskusji :).

    • Mariusz Nowak

     Dziwny stereotyp;) Face ID po prostu muszą szerzej zaprezentować. To jest zbyt ważna funkcja.

     • tom15225

      Czy będzie to jakaś rewolucyjna funkcja czy nie, to chyba nie chcesz powiedzieć, że nie będzie amazing ? Przepowiem Ci nawet przyszłość, jak się pojawi bezprzewodowe ładowanie to też będzie amazing, czy sądzisz, że nie będzie amazing i powiedzą, że w końcu dodaliśmy to co inni mają już dawno…. ?

     • Adrian Kijek

      Po trochu masz racje jezeli ktps uzywa tylko iphona i nie ma stycznosci z androidem no to dla niego bedzie amazing zawsze cos nowego

  • Adrian Kijek

   Co jak co ale apple dba o zabezpieczenia wiec raczej bubla nie wypuszcza

   • Tomasz

    Jak zobaczę, to uwierzę… Na chwilę obecną stawiam to na równi z tą samą opcja jaka jest w s8… Czyli bubel

    • Mariusz Nowak

     Ale w S8 jest jednak zupełnie inna funkcja…

     • Tomasz

      Tak? Jaka?

     • W S8 nie ma skanowania twarzy w 3D,a w iPhonie będzie, to dwie różne funkcje

     • Tomasz

      Pożyjemy zobaczymy ?

     • kaliente

      Pozylismy, zobaczylismy, a teraz powinienes przyznac sie do bledu i przeprosic 😉

     • Tomasz

      Ale za co, poza tym, że raz gościowi sie nie udało odblokować telefonu to pokazał mówiąca kupę, jak to działa..to wyjdzie w praniu. Natomiast nadal uwazam, że nie bedsie to tak wygodne i dokładne jak skaner linii papilarnych. Nie przepraszam, bo face id to bubel, ktory jest zwyczajnie wolny, jak pokazała prezentacja.

     • kaliente

      Naucz się, że jeśli coś uważasz to musisz to udowodnić. Nie jesteś w stanie, bo nie miałeś tego telefonu w rękach i dalej brniesz w jakies głupie teorie. Ja chociaż mam to, co producent powiedział na konferencji. To lepsze źrodlo informacji od twoich „przemyslen”

     • Tomasz

      Najlepsze źródło to, to co widziałem. Wolne i mało dokładne. A jeśli zawsze wierzysz w słowa producentów, to jesteś idealna owieczką dla Apple:). Powodzenia ?