Chrome to darmowa przeglądarka rozwijana przez Google. Jest od wielu lat najpopularniejszym narzędziem do przeglądania Internetu nie tylko na komputerach osobistych z systemem Windows, ale też oczywiście na urządzeniach mobilnych z Androidem. Według statystyk StatCounter z drugiego kwartału 2017 roku używa jej 63% internautów. Google dystrybuuje swój program także na produkty Apple z systemami macOS i iOS oraz na system operacyjny Linux. Kod przeglądarki został napisany w oparciu o rozwiązania open source. Od wersji z numerem 28 przeglądarka wykorzystuje silnik Blink. Wyjątkiem jest tylko program przeznaczony na mobilne sprzęty Apple. Chrome jest również najważniejszym elementem systemu operacyjnego Chrome OS. Pierwsza wersja aplikacji została wydana 2 września 2008 roku, co ciekawe na system Windows. Google Chrome dla Androida został opublikowany po raz pierwszy 7 lutego 2012 roku. Była to wersja beta dla sprzętów z oprogramowaniem Android 4.0 Ice Cream Sandwich, przeznaczona dla niektórych krajów. Stabilna platforma pojawiła 27 czerwca 2012 roku.

Nowa wersja dla Androida

Najnowszy Chrome w wersji 61 został ujawniony przez Google na początku tego tygodnia. Jako pierwsi aktualizację dostali użytkownicy systemów Windows, macOS i Linux. Kolejnym etapem będzie premiera oprogramowania dla sprzętów mobilnych z Androidem. Oficjalne informacje od Google pokazują, że najważniejszą nowością będą:

  • uaktualniony pasek narzędzi Google z funkcją tłumaczenia stron internetowych wyróżniający się większą intuicyjnością obsługi
  • znacznie udoskonalone menu kontekstowego udostępniania

Przebudowany zostanie też dolny pasek. Strony internetowe, które są w innym języku, niż ten na naszym urządzeniu, dzięki nowemu oprogramowaniu będą tłumaczone szybciej i łatwiej. Dzięki kartom użytkownicy będą mogli bardziej efektywnie przełączać się między ustawionym językiem a domyślnym. Menu ułatwi też zmianę go na inny. Dostępne będą nowe ustawienia preferencji tłumaczenia.

Zmieni się też narzędzie wyboru obrazów do publikowania na stronach internetowych czy serwisach społecznościowych. Nowe menu, które zobaczymy po naciśnięciu i przytrzymaniu łącza lub obrazu uczyni publikację szybszą. Zniknęła bardzo długa lista opcji. Pojawią się ikony podstawowych zadań. Ten sam styl zostanie dodany do linków, ale z widocznym podglądem obrazów.

W niektórych urządzeniach można włączyć znacznie przebudowany dolny panel. Zwiększy on łatwość obsługi na urządzeniach z większymi ekranami.

Premiera w najbliższych tygodniach

Standardowo programiści wspominają, że nowe wydanie najpopularniejszej przeglądarki zawiera wiele poprawek dotyczących wydajności i stabilności. Wiele innych informacji na temat Chrome 61 możemy znaleźć w pliku źródłowym. Google zapowiada, że najnowsza wersja oprogramowania zostanie wydana w ciągu kilku najbliższych kilku tygodni i będzie oczywiście dostępna w sklepie Google Play.

Źródło: 9to5Google

 

 

 

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)