Seria V od LG zadebiutowała w październiku 2015 roku, a jej pierwszym modelem był LG V10. Linie tworzy flagowiec wydawany od tamtego momentu każdego roku na jesień. Można stwierdzić, że była on uzupełnieniem portfolio firmy i konkurencją takich serii, jak popularny Note od Samsunga, czy Mate od Huawei. Smartfony tej linii charakteryzowały się dużymi ekranami oraz dodatkowym niewielkim wyświetlaczem w górnej części przedniego panelu. Zawierał on przykładowo skróty do najważniejszych aplikacji, guziki do sterowania muzyki, czy pokazywał najważniejsze powiadomienia. Jednak romans Koreańczyków z tak nietypowym rozwiązaniem nie trwał zbyt długo i został porzucony w modelu V30. Pomysł z kolei przejęło HTC w smartfonie U Ultra. Przyznam, że nigdy nie byłem fanem takiego zastosowania w telefonie, dlatego cieszę się, że LG V30 je porzucił.

Firma jednak chciała pozostawić w urządzeniu chociaż namiastkę dodatkowego ekranu. Tak powstał pomysł Floating Baru. Jest to nic innego jak dodatkowy pasek narzędzi, którego każdy użytkownik może dostosować do swoich potrzeb. Niektórzy mogą go porównać do panelu Edge w Galaxy S8, jednak sądzę, że jest on bardziej minimalistyczny oraz wygląda estetyczniej. Warto zaznaczyć, że można go ustawić w dowolnym punkcie przy lewej lub prawej krawędzi wyświetlacza. Zawiera on w sobie cztery „ekrany” z różnymi opcjami, które zmienimy przesuwając palcem. Zobaczmy zatem, co może znaleźć się we Floating Barze.

Po pierwsze skróty

Rozwijany pasek umożliwia ustawienie do pięciu skrótów najpotrzebniejszych aplikacji. Może to być na przykład opcja uruchomienia aparatu w trybie selfie lub włączenia ulubionej gry. Przydatne tutaj będą również narzędzia takie jak kalkulator, kalendarz czy notatnik.

Kontakty i sterowanie muzyką

Podobnie jak w panelu Edge, w rozwiązaniu od LG ustawimy do pięciu kontaktów. Możemy dzięki temu szybko połączyć się z wybranymi członkami rodziny czy znajomymi. Przydatną opcją jest też funkcja sterowania odtwarzaną muzyką. Działa ona nie tylko z wbudowaną aplikacją od LG, ale także ze Spotify czy Google Play Music.

Inteligentny Wybór?

Ostatnia funkcja chyba najbardziej by mi się spodobała. Jest to coś podobnego do Inteligentnego Wyboru znanego z Galaxy S8 i S8+. We Floating Barze bowiem wyświetlają się narzędzia do zrobienia zrzutu ekranu. Możemy przy tym oczywiście „wykroić” odpowiednią jego część, a następnie ją edytować i przekazać znajomym. Ponadto dostępna jest także opcja stworzenia pliku GIF z tego, co się dzieje na wyświetlaczu.

Moim zdaniem LG świetnie rozwiązało aspekt usunięcia charakterystycznego dla serii rozwiązania. Użytkownicy, którym się ono podobało, nie powinni być mocno zawiedzeni jego brakiem. Sądzę, że Floating Bar jest perfekcyjnym rozwiązaniem w dobie bezramkowych smartfonów. Drugi ekran nie ma już w dzisiejszych czasach racji bytu.

źródło: phonearena

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.