ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
kalendarz

[Sprzed dekady] Kradzieże kabli TP, reklamy w YouTube i gimnazjalni przestępcy

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Jak co tydzień zbieramy dla was wydarzenia sprzed 10 lat. Tym razem zajmiemy się newsami od 21 do 27 sierpnia 2007 roku.

Kradzieże kabli Telekomunikacji Polskiej

10 lat temu Telekomunikacja Polska została postawiona w sytuacji bez wyjścia. Lawinowo rosły przypadki kradzieży kabli wchodzących w infrastrukturę tego operatora. O jak dużych wzrostach mówimy? W 2005 roku doszło do 8 tysięcy kradzieży, co unieruchomiło 500 tysięcy linii telefonicznych, rok później zanotowano dwukrotny wzrost takich incydentów. Sprawców łapano bardzo rzadko, a nawet jeśli, to i tak zazwyczaj śledztwa były umarzane. Pewnym przełomem był incydent z 21 sierpnia 2007 roku, kiedy to złodzieje w celu kradzieży uszkodzili kabel wchodzący w skład jednej z głównych magistrali. W wyniku awarii meteorolodzy stracili kontakt z ważnym radarem, w tym samym czasie okolicę nawiedziły potężne burze. Naprawa trwała 4 godziny. Po tym wydarzeniu Telekomunikacja Polska wysłała list do ówczesnego Prokuratora Generalnego RP, z prośbą o zaostrzenie kar za tego typu przestępstwa.

Sukces (lekko naciągany) sieci myAvon

Dekadę temu istniało wielu wirtualnych operatorów, których działalność bardziej przypominała ciekawy eksperyment, niż konkurencyjną ofertę. Do takich sieci można zaliczyć myAvon. Tak, to ten operator, który przez cały czas swojej działalności miał w ofercie 1, ten sam telefon. 10 lat temu usługodawca mógł pochwalić się niemałym sukcesem – po 3 miesiącach zgromadził 55 tysięcy abonentów. Jest tu jednak haczyk – jedynie 10% tej liczby stanowili klienci firmy Avon, reszta to konsultantki tego producenta kosmetyków.

Smartfon od Samsunga

Samsung zaprezentował coś, co według współczesnych kryteriów można by nazwać smartfonem. SGH-i450 był niezbyt udaną kopią Nokii N95. Cechą szczególną była rozsuwana w obie strony klapka. Przesuwając ekran w dół odkrywaliśmy muzyczny panel dotykowy w formie łuku. Urządzenie pracowało pod kontrolą Symbiana, wspierał go procesor TI OMAP2431 330 MHz, 128 MB pamięci wbudowanej i 64 MB RAM. Ponadto otrzymywaliśmy wyświetlacz 2,4″ oferujący 256 tysięcy kolorów i modem HSDPA 3,6 Mbps. Co z aparatem? Ten miał aż 2 Mpx i diodę doświetlającą. Nie zapomniano o przedniej kamerce VGA, która służyła do wideorozmów.

YouTube wprowadza reklamy

Dokładnie 10 lat temu rozpoczęły się testy pierwszych reklam w serwisie YouTube. Miały formę baneru wyświetlającego się w dolnej części odtwarzacza, która ostatecznie przetrwała dość długo. Powód był prosty – serwis został przejęty przez Google, musiał przynosić zyski, a twórcy potrzebowali motywacji, którą był zysk z wyświetlanych filmów.

Zatrzymano oszustów z Allegro, byli gimnazjalistami

Policja odnalazła i zatrzymała trzech gimnazjalistów, którzy zajmowali się wyłudzaniem pieniędzy na znanym wszystkim portalu aukcyjnym. Plan działania był prosty – oferowali wirtualne pieniądze do gry Tibia. Po otrzymaniu przelewu (z prawdziwymi pieniędzmi) kontakt się urywał. Oczywiście administracja Allegro blokowała takie konta, ale i na to znaleźli sposób. Przeszukiwali oni niezabezpieczone komputery pod kątem cudzych danych logowania do Allegro. Zabawa trwała 2 miesiące, w tym czasie wyłudzili razem około 18 tysięcy złotych. Cóż, ponoć pierwszy milion trzeba ukraść…

Sprawdź najnowsze wpisy