Qualcomm, wraz z innymi producentami, znajduje się na szczycie list największych technologicznych gigantów. Ta amerykańska firma robi bardzo wiele dla rynku urządzeń mobilnych, ponieważ dostarcza m.in. układy do telefonów oraz za odpowiednią opłatą pozwala na wykorzystywanie swoich patentów. Dziś Qualcomm zaprezentował nam swój nowy procesor sygnału obrazu (z angielskiego Image Signal Processor), czyli Spectrę drugiej generacji. Naprawdę jest na co czekać.

Do czego służy moduł ISP?

Pomimo tego, że wiele osób nie wie nawet o istnieniu urządzenia takiego jak procesor sygnału obrazu, to odgrywa ono bardzo ważną rolę dla aparatu smartfona – to właśnie ten kawałek elektroniki dba o jakość zdjęć, szybkość autofocusa i wiele innych rzeczy. Moduły ISP oferują również dodatkowe funkcje i udogodnienia, o czym będziecie mogli przeczytać w dalszej części tego artykułu.

Spectra drugiej generacji

Na co pozwoli nam nowa Spectra (bo tak właśnie nazywa się procesor sygnału obrazu od Qualcomma). Okazuje się, że na bardzo wiele. Zacznijmy od głównej funkcji tego urządzenia, czyli od wspomagania aparatu. Podczas robienia zdjęć w słabym świetle zajmie się ono przede wszystkim zaawansowanym usuwaniem szumu z obrazu, w podobny sposób, w jaki ma to miejsce m.in w urządzeniach takich jak Google Pixel czy Xiaomi Mi Note 2. Poprawiona zostanie również jakość filmów, a to wszystko dzięki funkcjom takim jak EIS i MCTF.

Kolejną zmianą w drugiej generacji procesora sygnału obrazu od tego amerykańskiego giganta będzie sprzętowe wsparcie skanera tęczówek – dzięki temu krokowi producenci, którzy zdecydują się na skorzystanie z rozwiązania Qualcomma, będą musieli popracować praktycznie wyłącznie nad oprogramowaniem, ponieważ „czysty” Android takiego sposobu zabezpieczeń nie będzie wspierał przynajmniej do roku 2018. Jak informuje nas twórca Spectry, tęczówka skanowana jest w czasie zaledwie 40 ms, nawet przez wybrane okulary przeciwsłoneczne, a to wszystko przy sporej oszczędności energii.

Nie sposób nie wspomnieć również o wzbogaconej rzeczywistości, czyli rozwiązaniu, nad którym Google pracuje od czasu stworzenia Projektu Tango. Qualcomm ma trochę inne zdanie na ten temat – ten amerykański gigant uważa, że czujniki podczerwieni są zbyt drogie, by montować je w budżetowych smartfonach, dlatego w drugiej generacji Spectry znajdziemy podobne rozwiązanie, które bazować będzie na wykrywaniu przestrzeni przy pomocy paralaks, podobnie jak robią to ludzkie oczy. Pozwoli to na bardzo zbliżony efekt przy znacznie niższym koszcie.

Kiedy premiera?

Niestety na premierę Spectry drugiej generacji, która pozwoli m.in. na rzeczy opisane przeze mnie powyżej, będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Rozwiązanie to do pierwszych smartfonów trafi prawdopodobnie dopiero w 2018 roku, wraz z premierą układu Qualcomm Snapdragon 845, o którym mogliśmy już słyszeć plotki. Warto dodać, że na początku ten procesor sygnału obrazu będzie zarezerwowany wyłącznie dla high-endowych telefonów. Czekam z niecierpliwością.

Źródło: XDA-Developers

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.