Nieco ponad dwa miesiące po zaprezentowaniu pierwszych informacji na temat iOS 11 na Worldwide Developers Conference, Apple dostarczyło programistom szóstą wersję beta nowego systemu. Dla wszystkich chętnych użytkowników została również udostępniona piąta wersja publicznej bety iOS 11. Finalnego buildu systemu możemy spodziewać się już za miesiąc.

Publiczna beta dostępna dla wszystkich

Zarejestrowani programiści mogą pobrać szóstą wersję beta oprogramowania z centrum przeznaczonego dla nich lub bezprzewodowo po pobraniu odpowiedniego profilu konfiguracji. Wersja dla wszystkich użytkowników jest dostępna na stronie Apple pod tym adresem. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja swoim kontem Apple ID. Oczywiście musimy pamiętać, że jest to cały czas wersja testowa i mogą pojawiać się w niej błędy.

Ważne są detale

Podstawowe zmiany w każdej nowej wersji testowego oprogramowania to standardowe poprawki błędów i wydajności. Jednak zawsze pojawiają się różne zmiany wizualne, o których Apple na konferencji nie mówi. Jedną z najbardziej widocznych w szóstej becie jest zupełnie nowa ikona sklepu AppStore. Nie ma już litery „A” tworzonej przez ołówek, linijkę oraz pędzel. Zamiast nich pojawiły się trzy kreski nałożone na siebie. Zmodernizowano również ikonę aplikacji Mapy, która pokazuje teraz obszar wokół nowego Apple Campus, oraz Zegara, który zyskał większe cyfry. Niewielką kosmetyczną zmianą jest sposób odblokowywania telefonu. Przywrócona została animacja z systemów iOS 10 oraz wcześniejszych. W poprzednich wersjach bety, po odblokowaniu telefonu obrazek na ekranie podnosił się do góry. Systemowa aplikacja do obsługi zdjęć zyskała nową stronę powitalną. Podłączenie słuchawek AirPods do iPhone’a, iPada czy iPoda Touch powoduje pojawienie się zupełnie nowej animacji. Kontrolka funkcji AirPlay w centrum sterowania jest podświetlona na niebiesko w trakcie używania. Identyczna sytuacja jest z ikoną Bluetooth i używaniem słuchawek, lub innego bezprzewodowego sprzętu audio. Jeśli ktoś z Was lubił tapety Live Photos z rybami to niestety… Apple je usunęło.

Ukryte informacje

Opcja ustawienia automatycznej jasności wyświetlacza została usunięta z ustawień ekranu i jest teraz domyślnie włączona na stałe. Jeżeli bardzo chcemy ręcznie wyregulować wyświetlacz, musimy ją odnaleźć w ustawieniach dostępu, co nie będzie takie łatwe. Apple widać uważa, że użytkownik nie powinien tej funkcji zmieniać sam. Bardzo prawdopodobne jest, że ma to związek z zastosowaniem wyświetlacza OLED w nowym modelu iPhone’a. Apple Watch, który posiada ekran tego rodzaju ma automatyczną jasność ustawioną domyślnie.

W poprzednich wersjach beta pojawiły się też elementy, wiele mówiące na temat nowego iPhone’a:

  • zmienione ikony zasięgu operatora
  • możliwość odblokowania urządzenia bez wciskania przycisku Home

Zmiany we wcześniejszych wersjach

Wcześniejsze wersje beta wprowadziły udoskonalenia w centrum powiadomień i możliwość jego konfiguracji, zmiany w wielozadaniowości na iPadzie oraz bardzo dużą liczbę niewielkich poprawek takich, jak chociażby nowe dźwięki blokady ekranu, zmienione rozmiary czcionek w aplikacjach, nowe tapety. Ponadto zmieniono wygląd i dodano 100 nowych ikon emoji. Co więcej, wprowadzono nowe dźwięki klawiatury, a w każdej kolejnej wersji zwiększane jest również wsparcie dla 3D Touch.

źródło: 9to5mac

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mariusz Nowak

Fan nowoczesnej architektury, zdrowego trybu życia i muzyki alternatywnej. Użytkownik sprzętu Apple;)