Apple dopracowuje detale iOS 11 – zmiany w najnowszej wersji beta

mm Mariusz Nowak Artykuły 2017-08-16

Nieco ponad dwa miesiące po zaprezentowaniu pierwszych informacji na temat iOS 11 na Worldwide Developers Conference, Apple dostarczyło programistom szóstą wersję beta nowego systemu. Dla wszystkich chętnych użytkowników została również udostępniona piąta wersja publicznej bety iOS 11. Finalnego buildu systemu możemy spodziewać się już za miesiąc.

Publiczna beta dostępna dla wszystkich

Zarejestrowani programiści mogą pobrać szóstą wersję beta oprogramowania z centrum przeznaczonego dla nich lub bezprzewodowo po pobraniu odpowiedniego profilu konfiguracji. Wersja dla wszystkich użytkowników jest dostępna na stronie Apple pod tym adresem. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja swoim kontem Apple ID. Oczywiście musimy pamiętać, że jest to cały czas wersja testowa i mogą pojawiać się w niej błędy.

Ważne są detale

Podstawowe zmiany w każdej nowej wersji testowego oprogramowania to standardowe poprawki błędów i wydajności. Jednak zawsze pojawiają się różne zmiany wizualne, o których Apple na konferencji nie mówi. Jedną z najbardziej widocznych w szóstej becie jest zupełnie nowa ikona sklepu AppStore. Nie ma już litery „A” tworzonej przez ołówek, linijkę oraz pędzel. Zamiast nich pojawiły się trzy kreski nałożone na siebie. Zmodernizowano również ikonę aplikacji Mapy, która pokazuje teraz obszar wokół nowego Apple Campus, oraz Zegara, który zyskał większe cyfry. Niewielką kosmetyczną zmianą jest sposób odblokowywania telefonu. Przywrócona została animacja z systemów iOS 10 oraz wcześniejszych. W poprzednich wersjach bety, po odblokowaniu telefonu obrazek na ekranie podnosił się do góry. Systemowa aplikacja do obsługi zdjęć zyskała nową stronę powitalną. Podłączenie słuchawek AirPods do iPhone’a, iPada czy iPoda Touch powoduje pojawienie się zupełnie nowej animacji. Kontrolka funkcji AirPlay w centrum sterowania jest podświetlona na niebiesko w trakcie używania. Identyczna sytuacja jest z ikoną Bluetooth i używaniem słuchawek, lub innego bezprzewodowego sprzętu audio. Jeśli ktoś z Was lubił tapety Live Photos z rybami to niestety… Apple je usunęło.

Ukryte informacje

Opcja ustawienia automatycznej jasności wyświetlacza została usunięta z ustawień ekranu i jest teraz domyślnie włączona na stałe. Jeżeli bardzo chcemy ręcznie wyregulować wyświetlacz, musimy ją odnaleźć w ustawieniach dostępu, co nie będzie takie łatwe. Apple widać uważa, że użytkownik nie powinien tej funkcji zmieniać sam. Bardzo prawdopodobne jest, że ma to związek z zastosowaniem wyświetlacza OLED w nowym modelu iPhone’a. Apple Watch, który posiada ekran tego rodzaju ma automatyczną jasność ustawioną domyślnie.

W poprzednich wersjach beta pojawiły się też elementy, wiele mówiące na temat nowego iPhone’a:

 • zmienione ikony zasięgu operatora
 • możliwość odblokowania urządzenia bez wciskania przycisku Home

Zmiany we wcześniejszych wersjach

Wcześniejsze wersje beta wprowadziły udoskonalenia w centrum powiadomień i możliwość jego konfiguracji, zmiany w wielozadaniowości na iPadzie oraz bardzo dużą liczbę niewielkich poprawek takich, jak chociażby nowe dźwięki blokady ekranu, zmienione rozmiary czcionek w aplikacjach, nowe tapety. Ponadto zmieniono wygląd i dodano 100 nowych ikon emoji. Co więcej, wprowadzono nowe dźwięki klawiatury, a w każdej kolejnej wersji zwiększane jest również wsparcie dla 3D Touch.

źródło: 9to5mac • MHM

  Widzę, że w związku ze zbliżającą się 10 rocznicą wydania iPhona 1 ofensywa Apple idzie pełną parą. Wchodzą na stronę o Windowsie – widzę artykuły o Apple; wchodzę na portale Andoidowe – widzę artykuły o Apple (przeważnie iOS). Czyżby iPhony nowej ery (>= 8) miały być napędzane Androidem ? Nie sądzę.
  Jakbym szukał informacji o iOS, MacOSX to na pewno bym tego nie robił na portalach o Windowskie, Androidzie.

  • Tomasov

   Boli?Skoro tak….potrafisz czytać?Nie czytaj!Jakie to proste. Prawda? ?

   • MHM

    Niby co ma mnie boleć ?

 • Kuba S

  Na bogów jakie to paskudne… Nawet gdyby mi zapłacili to nie mógłbym spokojnie patrzeć na to paskudztwo 🙂

 • Adrian Kijek

  Jakby ktos chcial instalowac publiczna bete ios11 no to juz mozna bez obaw na ip7 wszystko smiga az milo (beta 5 ios11)

 • Drogi Autorze: bzdury piszesz.
  1. Istnieje możliwość zmiany jasności ekranu bezpośrednio z Centrum Sterowania.
  2. Apple Watch posiada regulacje jasności ekranu. https://uploads.disquscdn.com/images/e59ff88da4a1eb203423d7852409c08bbab0a701032549bc45b045294756f563.jpg

  • Rincewind

   To ma być bezpośrednio? Apple w tej kwestii musi się sporo jeszcze nauczyć.

   • To takie trudne wykonać 1 gest palcem w górę, by dostać się do Centrum sterowania?

    • Filodendron

     A ty nie rozumiesz znaczenia słowa „bezpośrednio”? Smutne, ale chyba tak…
     Bezpośrednio z Centrum Sterowania” oznacza, że zmianę przeprowadza się właśnie w tym Centrum, a nie że najpierw w tym Centrum trzeba wcisnąć przycisk, który dopiero przenosi do miejsca w którym są suwaki do zmiany jasności.

     Tu nasz bezpośrednio:
     https://uploads.disquscdn.com/images/c8d40960cb3268808f1a43dc4d0667324e7c2ae86735c02bb1f73fa5e00a9fa9.png

     • Najpierw sprawdź w iPhonie, później się wypowiadaj. Niczego nie trzeba wciskać. Bezpośrednio to bezpośrednio

     • Filodendron

      Po co mam sprawdzać, skoro sam pokazałeś, że jednak nie jest bezpośrednio?
      😀 Udowodniłeś to zrzutami ekranu na górze. Masz coś nie-tak z zawartością puszki mózgowej?

     • Pierwszy zrzut Geniuszu do zrzut Centrum Sterowania – 1 przesunięcie palcem w górę na ekranie i masz możliwość sterowania jasnością ekranu bez wciskania czegokolwiek.
      Drugi zrzut to zrzut z ustawień zegarka, żeby udowodnić ze jednak da się sterować jasnością.

      Najwidoczniej Twoja puszka mózgowa coś niedomaga.

     • Łukasz Pająk

      Spokojniej…

     • Łukasz Pająk

      W iOS jasność ekranu możesz suwakiem z belki ustawić.

    • Rincewind

     I kliknąć na ikonę a następnie dopiero dostać suwak… W Androidzie suwak jest bezpośrednio w belce. Nie twierdzę, że to jakaś wielka wada, wszyscy których znam i kupili iPhone mają przez to próby samobójcze na koncie a Apple zamiast się ośmieszać powinno przestać robić telefony, zaorać siedzibę i zająć się uprawą rzepaku. Twierdzę, że nad tą jedną rzeczą powinni popracować.

    • mico11

     Czekam na „przełom” kiedy to Apple w końcu wynajdzie, jak umożliwić z jednym kliknięciem z centrum sterowania włączenie / wyłącznie danych komórkowych.

  • Mariusz Nowak

   W tekście piszę o usunięciu automatycznej jasności a nie jasności. To dwie zupełnie różne opcje.
   Przedstawiony przez Ciebie screen to właśnie pokazuje. Nie ma na nim opcji automatycznej jasności.

   • Marucins

    Apple wie lepiej.
    Nie denerwuj ich bo twoje dane jako pierwsze zaczną przekazywać w cotygodniowym raporcie NSA.