ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Rootowanie, ROM-y i recovery na goglach VR? Już wkrótce może to być możliwe

Autor: Michał Derej Kategoria: Artykuły

Wprowadzenie

Podczas swojej przygody z Androidem zapewne wielokrotnie spotkaliście się z recovery – zarówno tymi oficjalnymi (czyli przygotowanymi przez ekipę AOSP), jak i customowymi (czyli stworzonymi przez fanów, przykładem są m.in. ClockworkMod lub Team Win Recovery Project). Czym tak w zasadzie jest wspomniane przeze mnie wyżej recovery? Aby uprościć sprawę, można przyjąć, że jest to malutki system operacyjny, który jest niezależny od tego, z którego korzystamy na co dzień. To właśnie dzięki niemu możemy wykonywać niektóre bardziej zaawansowane operacje bez konieczności uruchamiania telefonu, takie jak np. formatowanie pamięci, instalacja plików .zip itp. Każde urządzenie działające pod kontrolą systemu Android ma preinstalowane recovery, nawet inteligentne zegarki. Jak mogliśmy się dowiedzieć z udostępnionej dokumentacji, Google rozpoczęło pracę nad recovery dla gogli VR. Co to oznacza? Prawdopodobnie samodzielne gogle do podziwiania wirtualnej rzeczywistości, niewymagające telefonu jako wyświetlacza.

Samodzielne gogle od Google?

Na rynku obecnie znaleźć można niewiele urządzeń, które współpracują ze stworzoną przez giganta z Mountain View technologią – Daydream VR. Platforma ta jednak ciągle się rozwija, przez co bardzo prawdopodobnym wydaje się, że Google pracuje już nad swoimi goglami, które do funkcjonowania nie wymagają obecności smartfona jako wyświetlacza – w tym roku na konferencji Google I/O 2017 zostaliśmy już poinformowani o chęci stworzenia takiego urządzenia przy współpracy z firmami takimi jak Qualcomm, HTC i Lenovo. Zaprojektowane przez internetowego giganta gogle mają wyróżniać się m.in. dzięki technologii WorldSense, którą przedstawi wam poniższy film.

Recovery dla gogli VR

W czerwcu tego roku w kategorii /platform/bootable/recovery udostępniony został nowy kod, który jednoznacznie świadczy o tym, że Google pracuje już nad interfejsem do recovery dla samodzielnych gogli VR. Zrzut ekranu z tego repozytorium możecie zobaczyć poniżej – jak widać, UI dostosowane zostało do obsługi za pomocą zapowiedzianego przez giganta z Mountain View urządzenia. Poniżej znajduje się też instrukcja przetestowania tej funkcji. W tym celu wystarczy w konsoli ADB skorzystać z komendy adb reboot recovery, a interfejs zostanie uruchomiony.

Informacje podane wyżej potwierdza plik Android.mk, w którym możemy znaleźć wzmiankę o tym, że tryb recovery dla gogli VR rzeczywiście jest w trakcie przygotowania – pod nazwą nawiązującą do wirtualnej rzeczywistości widać notki o platformie Android Wear, dla której tryb ten już istnieje.

Dokładny szablon trybu recovery dla gogli VR możecie znaleźć, klikając tutaj. Znajdują się tam wszystkie informacje na temat nowego projektu Google, ale niestety nie mamy jak przetestować udostępnionego kodu. Z informacji podanych wyżej wynika, że nowe urządzenie od internetowego giganta będzie działać pod kontrolą odpowiednio zmodyfikowanej wersji Androida, którą prawdopodobnie będzie można zrootować, a także zastąpić ją fanowskim oprogramowaniem. Zegarki już to potrafią, więc dlaczego nie gogle VR? Czekam z niecierpliwością na pierwszy ROM.

Źródło: XDA-Developers

Sprawdź najnowsze wpisy