Wszyscy zachwycają się filmami OnePlus 5 w 4K z EIS

mm Łukasz Pająk Artykuły 2017-08-06

Pierwsze dni po premierze OnePlus 5 były dla wielu rozczarowaniem. Otóż nie wszystko z tym smartonem było w porządku. Przede wszystkim wiele osób narzekało na aparat, który miał deklasować konkurencję, a okazał się po prostu dobry. Problemy z trybem pionowym szybko rozwiązano, jeszcze zanim większość konsumentów otrzymała swoje urządzenia, ale przez długi czas nie warto było nagrywać filmów w rozdzielczości 4K. Szczególnie takich, które wymagają… ruszania urządzeniem.

Jest to związane z tym, że firma postanowiła pozbyć się optycznej stabilizacji obrazu. Wiąże się to z mieszanymi uczuciami, gdyż ciężko pochwalać takie decyzje – aparaty wciąż wystają, a elektroniczny odpowiednik nie jest zawsze idealnym rozwiązaniem. Skoro już o EIS mowa to OnePlus właśnie tą technologią postanowiło poradzić sobie z trzęsącymi nagraniami. Tylko tutaj pojawia się kolejny zgrzyt. Chińczycy faktycznie wykorzystali elektroniczną stabilizację obrazu, ale wyłącznie w filmach nagrywanych w rozdzielczości FullHD w 30 klatkach na sekundę. Po fali krytyki, firma zapowiedziała, że nagrania 4K również będą wspierane przez EIS. Niedawno te słowa urzeczywistniły się stosowną aktualizacją. O zmianach, które niesie Oxygen OS 4.5.8 pisaliśmy w odpowiednim wpisie, ale skupmy się właśnie na stabilizacji obrazu.

Już we wspomnianym artykule wspomniałem, że ewidentnie widać różnicę, więc przyjrzyjmy się konkretnym porównaniom. Tych w Sieci znajdziemy naprawdę wiele i oto kilka z nich:

Wrażenia są naprawdę pozytywne. Co ciekawe, w ostatnim filmie widać różnicę pomiędzy optyczną stabilizacją obrazu i elektroniczną, gdyż Pixele od Google również wykorzystują EIS. Oczywiście powyższe nagrania pokazują również inne zmiany związane z najnowszą aktualizacją OnePlus 5.

Oczywiście wykorzystanie elektronicznej stabilizacji obrazu wiąże się z tym, że nagrywany obraz jest swego rodzaju zbliżany, aby uzyskać obraz bez drgań. Na koniec jestem ciekawy Waszej opinii na temat systemu aktualizowania smartfonów przez OnePlus. Z jednej strony chciałoby się, aby od razu wszystko działało jak należy. Z drugiej strony cieszy fakt, że firma nie jest głucha na potrzeby i uwagi konsumentów. Bierze je pod uwagę i możliwie najszybciej wprowadza w życie. Tradycyjnie warto pamiętać, że wyjątkami są modele OnePlus 2 i X, które stosunkowo szybko przestały być wspierane, ale nie patrzmy na te urządzenia i skupmy się wyłącznie na OnePlus 3, 3T oraz 5. W tym wypadku ciężko narzekać na reakcję producenta. Pod tym względem ciężko znaleźć równie zaangażowany zespół, który jest tak otwarty na wszelkie uwagi.

źródło: Android Police • thecoolkid 😎

  A 3T dostanie tą super hiper stabilizację? Przecież to tylko software 😉 oczywiście, że nie dostanie i nie ma się co oszukiwać. Producent wspiera tylko ostatnie wypuszczone urządzenie, a mnie pół roku wsparcia po premierze nie przekonuje.

 • Marucins

  Ten aparat to niewypał.
  Jako były posiadacz iPhonea korzystałem z takiego softu jak FiLMiC Pro. Patrząc co dzieje się z wersją na Androida delikatnie zdenerwowałem się a już benzyny do ognia dodał fakt że OP nie jest wspierany.
  Co mi szkodzi napisać do producenta? Taką oto odpowiedź dostałem.

  Hello ******
  V6 for Android is in late stage beta right now. Should be available by September. We assure you it is far from neglected however the release process does take time.
  The OP5 is another matter though. That device has serious issues that affect third party camera apps trying to run on it. We have just heard back from the OnePlus camera department and they have vowed to work through the issues with us and we hope to resolve this quickly.
  Let us know if you have any questions.

 • piar

  kiedy w końcu w PL przez OTA? Ma już ktoś bez obcego VPN?

 • stark2991

  Czy ja wiem czy jest co chwalić? Stabilizacja działa jak powinna, a sposób jej dodania można oceniać zarówno pozytywnie jak i negatywnie

 • A co z trybem 1080p 60 fps? Dostał też EIS?

  • Pavel G

   Niedostał.

   • Filodendron

    Nie dostał.

  • Łukasz Pająk

   Nie, nikt o tym też wcześniej nie wspominał.

  • stark2991

   Już na forum zaczynają marudzić że nie ma, więc może też dodadzą :p

 • cherrz

  Aparat który miał deklarować konkurencję? Raczej nikt tego od nich nie wymagał, ani się spodziewał.

  • Łukasz Pająk

   The best, Like no other smartphone – tego typu stwierdzenia często się przewijały.

   • cherrz

    Okej, ale mimo wszystko uważam, że ‚deklasował’ to trochę za mocne słowo 😉

  • stark2991

   Mylisz się. Mnóstwo ludzi jest zawiedzionych aparatem w OP5 bo sobie wymyślili że będzie w czołówce (teasery OnePlusa na Twitterze, hasło reklamowe o aparacie, współpraca z DxO)
   Na ich forum jest jeden lament o to jaki ten aparat miał być, a jaki jest.
   Oczywiście nikt zdrowo myślący nie powinien oczekiwać aparatu pokroju S8, ale wiesz jacy ludzie są 🙂

   • tolak

    A najśmieszniejsze jest w tym to, że większości ludziom w telefonach zależy tylko na dobrym aparacie… To jest do tego stopnia priorytet, że jest lament o brak stabilizacji w jakiś trybach a nie ma aż tak dużej kiedy jest drenaż baterii w spoczynku czy inne softwarowe problemy. To aż się robi śmieszne dla mnie. Po tym upie z różnych źródeł dowiedziałem się, że jest eis w 4k i miliony porównań filmów przed-po, a nie mogę się dowiedzieć czy naprawili bugi w sofcie… xD

    • stark2991

     Chcąc wiedzieć takie rzeczy to trzeba odwiedzać forum OnePlusa. Nadal niektórzy mają problemy z wi-fi i z drenażami

     • tolak

      Odwiedzam, tylko tam jest taki śmietnik, że masakra. Durne screeny że mam już upa i ściągam, na przemian z pytaniami kiedy będzie u mnie i co nowego wprowadza up… x.x

     • stark2991

      No, na temat inteligencji niektórych postów szkoda się nawet wypowiadać…

  • Marucins

   Źle odczytałeś materiały propagand…. tfu tfu promocyjne. Tu chodziło o to że na tle OnePlusów miała zajść poprawa.
   Nie oczekujmy po matrycy wielkości paznokcia małego palca u stopy jakichś wielkich ekscesów. Działa jak działa – jak trzeba to zdążysz wyjąć i zrobić zdjęcie, nakręcić film 🙂