Rywalizacja Koreańczyków

Samsunga i LG łączy kilka czynników. Po pierwsze są to dwie firmy, które pochodzą z Korei Południowej. Po drugie produkują one nie tylko smartfony, ale także inne urządzenia, które mają za zadanie umilić nam życie codzienne np.: odkurzacze, telewizory, pralki czy lodówki. To także spółki, które między sobą rywalizują nie tylko na rodzimym rynku, ale także na świecie. Jedna z tych firm pod względem efektów, jakimi są wyniki finansowe wychodzi na tym polu zwycięsko. Chodzi oczywiście o Samsunga, który z kwartału na kwartał przedstawia „bardzo dobre” raporty kwartalne nie tylko działu mobilnego. Nawet w poprzednim okresie firma zaskoczyła inwestorów, którzy spodziewali się, że po katastrofie z Notem 7, iż zobaczą bardzo słabe dane, tym bardziej że spółka w produkcję, promocję, a następnie wycofanie flagowców utopiła kilka miliardów dolarów.

Świetne wyniki Samsunga

Przejdźmy zatem do czystych danych dotyczących ostatniego kwartału. Samsung wygenerował aż $ 12,7 miliardów zysku na poziomie operacyjnym, z czego 9,7 miliarda dolarów odnosi się do zysku netto. Warto dodać, że przychody wyniosły $54,8 miliardów. Można zatem stwierdzić, że zysk netto stanowił niemal 18% osiągniętych przychodów. Za takimi rewelacyjnymi wynikami stoi w dużej mierze popyt na podzespoły oraz ekrany produkowane przez giganta. Sam wydział zajmujący się produkcją podzespołów, takich jak np. DRAM jest odpowiedzialny za wygenerowanie 7,2 miliardów zysku na poziomie operacyjnym, co stanowi 60% wartości zysków całego przedsiębiorstwa. Warto dodać, że przychody ze sprzedaży wyniosły w tym obszarze $15,8 miliardów.

Jeżeli chodzi o dział mobilny to jego operacyjny zysk netto oscylował na poziomie $3,7 miliardów. Stoi za nim rekordowa sprzedaż Galaxy S8 i S8+, która była według firma wyższa o 15% w stosunku do S7 i S7 Edge. Co ciekawe powyższe dane finansowe działu mobilnego są nieco niższe od tych, które firma wygenerowała w analogicznym kwartale zeszłego roku, z powodu rosnących kosztów komponentów (np. Infinity Display). Na koniec tych rozważań warto wspomnieć, że analitycy spekulują, że po raz drugi w historii kwartalny zysk Samsunga będzie wyższy od tego, jaki zaprezentuje Apple.

Dział mobilny LG nadal ma problemy

Jeżeli chodzi o LG to firma zanotowała 12,89 miliardów dolarów przychodów, z czego $588,2 milionów stanowił zysk netto z działalności operacyjnej. Dla przeciwwagi dział mobilny LG Electronics wygenerował 2,7 miliardów dolarów przychodów i w ostateczności zanotował aż 117,27 milionów dolarów straty w drugim kwartale bieżącego roku. Za taki stan rzeczy firma obarcza rosnące koszty podzespołów oraz oczywiście gorszą od oczekiwanej sprzedaż flagowców (LG G6). Na pocieszenie spółka podaje, że w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej, nastąpił wzrost sprzedaży urządzeń w USA o 13%. Dodatkowo przedsiębiorstwo informuje, że wprowadzenie na rynek serii Q oraz nowego flagowca (zapewne V30) powinno poprawić wyniki firmy w drugiej połowie 2017.

Jak widać dział mobilny Samsunga po raz kolejny osiąga bardzo dobre rezultaty. Niestety podobny wydział u LG znalazł się znowu w trudnej sytuacji. Mam obawy czy aby na pewno seria Q i model V30 zdołają polepszyć wyniki spółki w nadchodzących kwartałach.

źródło: 1, 2

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adam Lulek

Doktor nauk ekonomicznych w dyscyplinie finanse, wykładowca, maniak GPW, gier strategicznych, smartfonów i nowych technologii. Sympatyk kolejnictwa i muzyki elektronicznej.