[Pobierz] Ruchome Zdjęcia, czyli stwórz własne „żywe fotografie” na Androidzie

Aplikacje

Użytkownicy systemu iOS mogą się pochwalić ciekawym rozwiązaniem, jakie oferuje im aplikacja Aparatu. Live Photos to krótkie, kilkusekundowe przechwycenie tego, co dzieje się przed zrobieniem zdjęcia. Dzięki temu uzyskujemy 2 w 1 – z jednej strony mamy normalną, stabilną fotografię, z drugiej zaś króciutki filmik z akcji na planie. Google wpadło na pomysł, by coś z tym zrobić. Efekty są świetne.

Najpierw iOS, później Android

Nie przegap
Co oznacza dla programisty brak usług Google?
jedna aplikacja gms hms jak to zrobic programowanie
Na pewno wielu z Was zwróciła dziś uwagę na premierę smartfonów Huawei z serii P40. Właśnie ruszyła ich przedsprzedaż, a to oznacza, że już niedługo do pierwszych użytkowników trafią flagowe smartfony inne niż te, do których się przyzwyczailiśmy. Największa różnica polega na tym, że brak w nich usług Google. Zamiast w Google Mobile Services (GMS) będą wyposażone […]

Aplikacja Ruchome Zdjęcia (org. Motion Stills) pojawiła się w zeszłym roku na iOS. Działanie aplikacji opiera się na wykorzystaniu Live Photos i przerobieniu ich na pliki GIF. Edycja jest niezwykle prosta i wymaga od użytkownika wyłącznie wybrania pożądanego zdjęcia, a następnie poddania edycji – można uzyskać efekt bumerangu czy dodać tekst. Dla bardziej twórczych osób przewidziano stworzenie dłuższego GIF-u złożonego z kilku LV.

Zamiana Live Photos na pliki GIF jest o tyle wygodna, że obraz zobaczymy wszędzie i na każdym sprzęcie. Nieważne czy będzie to iPhone, smartfon z Androidem, czy komputer z Windowsem na pokładzie. Niestety, ale LV można odtworzyć tylko na urządzeniach wyposażonych w iOS bądź na Macbookach.

Jak to działa na Androidzie?

Live Photos w tym przypadku nie ma. Zasada działania Ruchomych Zdjęć jest zatem nieco inna. Aplikacja nie korzysta z gotowych plików znajdujących się w naszej galerii, lecz pozwala na nakręcenie 3-sekundowego wideo, a następnie przerobienia go na GIF. Zmienia się jedynie „baza”, z której program czerpie materiał. W przypadku iOS jest to aplikacja Zdjęcia i rolka aparatu, w przypadku Androida użytkownik nie może skorzystać ze swoich filmików (nawet, jeśli trwają kilka sekund). Musi je nagrać za pomocą Ruchomych Zdjęć.

Dużym plusem aplikacji jest świetna stabilizacja obrazu. Zarejestrowane filmy wyglądają rewelacyjnie, przetwarzanie odbywa się z pomocą mapowania tekstur i wiązania pikseli z punktem na obrazie i w czasie filmu. Dzięki temu nawet tak krótkie wideo może wyglądać, jakby do jego uchwycenia został użyty profesjonalny sprzęt do stabilizacji. Ruchome Zdjęcia same usuną klatki zawierające na przykład przypadkowe drgnięcia, z którymi nie poradzi sobie stabilizacja.

Na prawo – dodaj, Na lewo – usuń

W nagłówku zawarłem najkrótszą instrukcję obsługi aplikacji. Tak naprawdę wystarczą te dwa ruchy i już możemy tworzyć kilkusekundowe GIF-y. Przesuwając palcem w prawo dodajemy pliki do edycji, z kolei wykonując ruch w lewo ukrywamy zbędne elementy.

W ustawieniach możemy sobie oczywiście wybrać jakość GIF-a – maksymalna rozdzielczość to 640 x 480 pikseli, z kolei najmniejsza 320 x 240 pikseli.

Co więcej, aplikacja nie wymaga połączenia z Internetem. Cały proces przebiega offline. Sieć wymagana jest wyłącznie przy udostępnianiu stworzonych przez nas materiałów.

Ruchome Zdjęcia dostępne są zupełnie za darmo.

POBIERZ RUCHOME ZDJĘCIA ZE SKLEPU PLAY

źródło: Sklep Play


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x