ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

To już koniec, Windows Vista właśnie przechodzi do historii

Autor: Adrian Celej Kategoria: Artykuły

Vista w zasadzie wszystkim kojarzy się źle. System był nieudaną rewolucją i nigdy nie znalazł swojego miejsca na rynku. Dziś, 10 lat po premierze Microsoft zamyka dalsze wsparcie techniczne i kończy żywot tego Windowsa.

Cofnijmy się do premiery

Prace nad Vistą zakończyły się w na początku listopada 2006 roku, jednak na oficjalną premierę musieliśmy poczekać do 30 stycznia 2007 roku. Stworzenie Longhorna (taka była nazwa kodowa) kosztowało 6 miliardów dolarów. System miał być rewolucją na miarę Windowsa XP. W oczy rzucał się świetny interfejs Windows Aero oraz funkcje nieobecne w poprzednich wydaniach. Było również mnóstwo problemów. Pamiętam czasy premiery i ogromne problemy ze sterownikami. System nie chciał współpracować ze starszymi wersjami sterowników, nowych często nie wydawano. Jeśli już się pojawiły to powodowały problemy ze stabilnością systemu lub obniżały wydajność.

Dochodziło nawet do sytuacji, gdzie sterowniki dla Visty były płatne. Użytkownicy narzekali również na wysokie wymagania systemu, niestabilną pracę i znacznie niższą wydajność w grach. Sytuacja była tak zła, że to właśnie wtedy zaczęto mówić o Linuksie, jako alternatywie dla amerykańskiego systemu. Część problemów została naprawiona wraz z wydaniem Service Pack-a, jednak Vista nadal pozostała bardzo problematycznym systemem. Po latach przyznał to sam Steve Ballmer, stwierdzając że Longhorn był jego największym błędem. Przygotowanie tego systemu trwało 5-6 lat, po czym musieli naprawić to w Windows 7. Tak, siódma wersja Windowsa to nic innego, jak Vista na sterydach.

Co dalej?

Właśnie zakończyło się wsparcie dla Visty. System nie otrzyma już żadnych poprawek bezpieczeństwa, przez co jego dalsze używanie jest niebezpieczne. Nie jest to jednak poważny problem, według NetMarketShare Vista jest zainstalowana na 0,72 % komputerów. Poważniejszym problemem jest Windows XP, który ma ponad 10 razy większe udziały na rynku. Kto może używać tych systemów? Prawdopodobnie są to szkoły i biura, w których nikt nie chce kupować nowych wersji oprogramowania.

Mimo ogromnej porażki warto zapamiętać ten system jako wydanie, w którym wprowadzono najlepszy w historii Microsoftu interfejs, jakim był wspomniany wcześniej Windows Aero. To Vista była podstawą Windows 7, który z kolei jest przez wielu uważany za najlepszy Windows w historii. Warto przypomnieć, że siódma wersja okienek straci wsparcie 14 stycznia 2020 roku.

Źródło: Microsoft

Sprawdź najnowsze wpisy