Android w moim życiu #1: „Angielski, Dzieci i Smartfony”

Cezary Zapała Android 2012-12-27

Wstęp

Dzisiejszego wieczoru zapraszam wszystkich Czytelników do zapoznania się z nowym cyklem artykułów na naszym portalu związanych z systemem Android. To czy będzie on dalej istniał zależy tylko od Was. W serii „Android w moim życiu” mam zamiar publikować przesyłane przez Was teksty, w których prosiłbym o opisanie jak wykorzystujecie smartfony i tablety z systemem Android w Waszej pracy, nauce lub w codziennym życiu. Pierwszy tekst z tej serii został napisany przez Pana Jakuba Miazgowskiego, który jest nauczycielem w jednej z polskich szkół podstawowych.

Teksty w formacie .rtf, .doc, .docx lub .pdf proszę przesyłać na adres e-mail: cezary.zapala@android.com.pl. W mailu proszę również o umieszczenie krótkiej informacji:

Przesłany przeze mnie tekst został napisany wyłącznie przeze mnie (Imię i nazwisko) i zezwalam redaktorom serwisu Android.com.pl na jego nieodpłatne opublikowanie, a także na korektę i drobne zmiany redakcyjne.

Zastrzegamy sobie również prawo do nieopublikowania przesłanego do nas tekstu. Jeżeli będziecie mieli też jakieś pytania, zapraszam do wysyłania e-maili :).

Zapraszam do lektury!

Angielski, Dzieci i Smartfony

2010 „Ja, nauczyciel”


Zbiegiem okoliczności, mój pierwszy rok pracy jako nauczyciel języka angielskiego w szkole podstawowej zbiegł się z końcem umowy i wymianą telefonu. Jako właściciel „zwykłego” telefonu, chciałem wymienić go na model z klawiaturą i to właściwie tyle jeżeli chodzi o moje wymagania. Upatrzywszy sobie model Wave 533 dość sceptycznie zareagowałem na ofertę konsultantki T-Mobile: „Proszę Pana, a może smartfon oparty o nowy system Bada – s8500?”. Wtedy pojęcie o „mobilnym systemie operacyjnym” czy „smartfonie” z prawdziwego zdarzenia miałem dosyć mgliste. Ale okazało się, że wybór Wave s8500 to był strzał w 10-tkę.

„BBC Mobile learning – czyli nie wyważaj otwartych drzwi”

Dzięki Popularnej „Fali” Samsunga, stopniowo odkrywałem świat smartfonów a jako nauczyciel zacząłem szukać możliwości wykorzystania ich w nauce angielskiego dzieci. Szybko zauważyłem, że dzieciaki biegają na przerwach z Galaxy Mini, Samsungami Avila bądź innymi mini smartfonikami. W głowie zaświtał mi pomysł: „A może iść na całość i wykorzystać telefony komórkowe na lekcjach?”

Czasami ktoś wpada na „rewolucyjny” pomysł. Jest tak zaaferowany, że nie sprawdza, że ktoś przed nim już mógł na to wpaść. Mając to na uwadze, zacząłem zgłębiać temat i poszukiwać wiarygodnych źródeł w sieci. Z czasem, na stronach brytyjskiego BBC trafiłem na dział mobile learning. Okazało się, że w Wielkiej Brytanii od jakiegoś czasu nauczyciele wykorzystują internet, tablety, smartfony w procesie uczenia w publicznych szkołach. Postanowiłem wyposażyć się w nieco lepszy model telefonu i sprawdzić, czy smartfon połączony z internetem faktycznie ma zastosowanie w nauczaniu naszych milusińskich.

„Efekt Androida”

Kiedy pierwszy raz poprosiłem dziecko, które nie znało pewnego słówka po angielsku aby wypowiedziało je po polsku do mojego Galaxy Nexusa, dzieciaki w klasie zamurowało. Potem to już była czysta magia: Dziecko powiedziało po polsku „pociąg”, translator google odpowiedział po angielsku „train”. Dzieci były zaczarowane, nagle wszystkie chciały się dowiadywać jak jest po angielsku to, czy tamto. Każde słowo, które „wypowiedział” telefon było przez milusińskich przyswajane. Od tej pory nagrodą za dobre zachowanie w klasie było rozmawianie z moim nexusem.

„Mobilny Angielski”

Wchodząc coraz głębiej w świat smartfonów, coraz częściej uatrakcyjniałem lekcje wykorzystując mobilne technologie. Podam kilka przykładów. Poświęciłem jedne zajęcia na to, aby dzieciaki porozsyłały sobie nawzajem przez bluetootha słownik angielskiego off-line (bezpłatny), który im znalazłem. Potem , korzystając z niego bawiliśmy się w tłumaczenie nazw przedmiotów znajdujących się w klasie.

W starszych klasach, korzystaliśmy ze smartfonów w następujący sposób: każdy z uczniów miał za zadanie zrobić w domu telefonem zdjęcie czegoś, co lubi. Potem opisywał je klasie (po angielsku, oczywiście!), która miała za zadanie zgadnąć co to jest. Na koniec pokazywał reszcie zdjęcie.

Powyższe przykłady to tylko kilka sposobów, w jaki wykorzystałem smartfony w państwowej szkole. Nie było jednak tak różowo, jak się wydaje…

„Nieprzewidziane konsekwencje”

Mimo, że w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych „Mobilny Angielski” z wykorzystaniem tabletów, smartfonów oraz internetu to niemal standard osobiście miałem z tego powodu problemy. Pomijając zadowolone, pozytywnie nastawione do języka dzieci („psze Pana, KIEDY BĘDZIE NASTĘPNA LEKCJA!”) oraz trudności techniczne (stabilne wi-fi w szkole to fikcja, wykupiłem spory pakiet danych u operatora) zostałem kilkakrotnie wezwany na dywanik. Moje postępowanie spotkało się z kompletnym niezrozumieniem „grona pedagogicznego”. Zeszyt, podręcznik, wkuwanie listy słówek – to jest właściwy „kaganek oświaty”, o tak się powinno uczyć.

Gdybym żył w latach 60-tych w USA, oczywiście bym się z tym zgodził. „Grammar Traslation Method”, w połączeniu z teoriami Noama Chomskiego to poglądy, które wtedy zaistniały, tego uczy się przyszłych nauczycieli teraz na studiach. Tylko, że to poglądy już nieaktualne. „Zeszyt, książka i lista słówek” to metody, dzięki którym większość Polaków po nauce języka obcego w szkole państwowej praktycznie nie umie się nim posługiwać.

Technologia w nauczaniu działa wprost cudownie – to wiem z własnego doświadczenia jako nauczyciel. Jednak z tego samego doświadczenia wywnioskowałem, że nie bardzo jest dla mnie w Polsce miejsce. Nie z kulawym Wi-fi, jednym rzutnikiem na całą szkołę i zakazem używania smartfonów. Niemniej zachęcam Was – Rodziców, do uczenia dzieci języków obcych korzystając z technologii mobilnych. Takie aplikacje jak Colour & Draw (Android) czy interaktywny komiks Iron Man to wspaniały sposób aby bawiąc się uczyć własne dziecko angielskiego.

Dla Android.com.pl, Jakub Miazgowski

PS. przykładów aplikacji do nauki angielskiego podałem tylko kilka, jest ich znacznie więcej.Media Machine. Wolny czas, którego niestety mam coraz mniej poświęcam na zgłębianie informacji z takich dziedzin jak prawo, webmastering, trendy w Sieci, marketing oraz inwestycje budowlane.

 • maciekpas

  Ja ze swojej strony polecam 2 aplikacje do nauki angielskiego:

  1. Speeq (super metoda zapamiętywania słówek przez skojarzenia)
  2. LingLing (bardzo ładna bajkowa oprawa)

 • Formiak

  U mnie w szkole się dużo zmieniło i współczuje tym co nadal maja bardzo duży rygor w szkole. W każdej klasie mamy komputery , projektory , tablice interaktywne i nauczyciele nie boją się używać technologii. Jest kilka nauczycieli co wciąż prowadzą lekcje „po staremu” i nawet nie uruchamiają komputera na lekcji – mają wtedy więcej pracy w domu bo muszą wpisać oceny/ obecności i inne rzeczy do dziennika (moja szkoła posiada wyłącznie dziennik elektroniczny). Rozmawiając ze znajomymi wiem , że mało szkół ma takie luksusy. W szkole mamy prawie 10 sieci wifi (80% to co prawda w niby na wyłączność nauczycieli , sekretariatów itp ,ale dzisiaj zyskać hasło to nic trudnego). Fajny pomysł by dzieciaki uczyć właśnie w taki sposób , sam wiem ,że jak coś pokaże kuzynowi (7latek) na smartphonie czy innym urządzeniu zapamięta od razu. Na lekcjach języków obcych moi nauczyciele wprowadzają trochę technologii ,ale system nauczania języków to katastrofa. Maja ustawione co nauczać i wpajać i za to się nie wystawiają. Ja znając angielski , nie jeden raz miałem problemy w szkole przez to ,że notorycznie poprawiam nauczycieli i „wychodzę” zbyt daleko .( nie ubliżam żadnemu nauczycielowi ).
  Świetna seria tak a propos.
  Pozdrawiam

  • adrianoshi97

   My też mamy projektory, tablece interaktywne, dziennik elekroniczniczny, ale ze smartfonów nie można korzystać. Niektòrzy nauczyciele uczniów upominają, a sami dzwonią na przerwach, a nawet na lekcjach.

 • adrianoshi97

  Chciałbym mieć takiego nauczyciela, bo u nas w szkole nawet na przerwie nie można korzystać z telefonów, a co dopiro na lekcji. Nauczyciel może ci zabrać smartfona i może się skończyć tym, że musisz go odebrać w sekretariacie po lekcjach. Kolega słuchał muzyki na lekcji i nauczycielka wzięła mu telefon. Gdy po lekcjach szedł do sekretariatu go odebrać, było już zamknięte. Był to piątek, a więc weekend bez smartfonu. Ruzumiem, że na lekcji nie możemy korzytać z telefonów, ale na przerwie to przesada. Każdy nauczyciel powinien być taki jak pan Jakub.

 • Krzysztof Podlaszewski

  Brawa dla pana Jakuba za wspaniałe i praktyczne podejście do nauki języka obcego. Oczywiście, wkuwanie na pamięć słówek i gramatyki na niewiele się zda, jeżeli nie nauczymy się wykorzystywać języka w praktyce. Z pewnością pokolenie lat ’90 coś o tym wie – angielskie kreskówki w telewizjii, gry komputerowe po angielsku, potem Internet pozwalający na komunikację z ludźmi z całego świata, oczywiście w języku angielskim.

  Smartfony dzięki swojej interaktywności dają naprawdę duże możliwości i z pewnością leży w nich ogromny potencjał. Szkoda, że w naszym kraju wśród starszych osób panuje tak zaściankowe myślenie i brak chęci postępu. „Kto stoi w miejscu, ten się cofa.”

 • Jakub Miazgowski

  @Dragnon
  Dla kogoś starszego np. w nauce słownictwa doskonale sprawdzają się tak zwane „fiszki”. Polecam tą aplikację: https://play.google.com/store/apps/details?id=air.mFiszki.mFiszki.en.Demo.apk&hl=en

  @Krokogator
  Jest w tym sporo racji. Jedne dzieci mają telefony, inne nie – ja akurat trafiłem na klasy w których wszystkie dzieci miały dostęp do urządzeń mobilnych. Osobiście wyznaje zasadę równowagi. Elektroniczny słownik tak, ale z papierowego też trzeba umieć korzystać 🙂

  Pozdrawiam

 • Krokogator

  A potem dzieci z nieco biedniejszych rodzin proszą rodziców o smartfony, „Bo inni mają, a ja nie!”
  Pomysł jest jak najbardziej trafny, ale trudny do zrealizowania w Polsce, ale może i dobrze. Martwi mnie bowiem tylko jedna rzecz…
  Starsze pokolenia, które nie wychowywały się na całej technologii mobilnej, lub na początkach ery komputerów, które też są z nami od dosyć niedawna, potrafią się zdystansować do tej całej technologii. Używają jej, ale potrafią sobie poradzić również bez niej (choć są wyjątki 😀 ). Pytanie jest więc, czy jeśli dzieci od najmłodszych lat będziemy przyzwyczajać do wszystkich tych dobroci, czy to będzie pozytywne w skutkach?
  Wiadomo technologia idzie do przodu i jestem jak najbardziej za, aby ją wykorzystywać…
  również w nauczaniu. Uważam po prostu, że trzeba być ostrożnym.

  • Dragnon

   Dobrze prawisz 😉
   Ja również obawiam się „wykluczenia”, ale z rozsądnym podejściem można odpowiednio to rozegrać.
   Kiedyś jak w szkole „Pani” coś pokazywała na jakimś tajemniczym sprzęcie to wszyscy dobrze wiedzieliśmy, że ten sprzęt jest nie osiągalny… nawet jak ktoś miał bogatych rodziców. Teraz niestety najczęściej to rodzice stwarzają kłopoty dzieciom poprzez rozpieszczanie ich… ale na ten temat można milion felietonów puścić, a i tak rodzice zrobią swoje.

 • Dragnon

  Brawo !!! Naprawdę technologie są wabikiem dla dzieci. Bardzo dobry pomysł.
  A powiedz mi jakie aplikacje poleciłbyś dla kogoś starszego ? 😉x