ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Czy Sony jeszcze kiedykolwiek przedstawi smartfona na miarę Walkmana naszych czasów?

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły
sony walkman oryginalny

Sony bankrutuje, Sony nie radzi sobie, Sony upadnie, Sony zamknie swój oddział mobilny – ile razy już mogliśmy przeczytać podobne nagłówki? Ciężko zliczyć. To samo oczywiście dotyczy HTC, ale skupimy się na Japończykach. Mimo wszystko te dwie firmy łączy jedna cecha: nie tworzą smartfonów, których premiery mogłyby czymkolwiek zaskoczyć.

W przypadku Tajwańczyków nieco w tej kwestii już się zmieniło, gdyż 10’tka trochę szumu wokół siebie narobiła. A jak to wygląda w przypadku Sony? Seria Xperia X oficjalnie ma zastąpić flagowe modele z rodziny Xperia Z – to najpopularniejsza informacja dotycząca nowych urządzeń. Do tego doszło wiele nieprzychylnych komentarzy odnośnie samych smartfonów i ja się temu nie dziwię.

sony xperia x performance mwc premiera prezentacja

Japończycy tak naprawdę posunęli się już do ostateczności, aby „udowodnić”, że nie tworzą nowych flagowych modeli co pół roku. Zmieniając literkę z „Z” na „X” niby chcą pokazać coś nowego. Być może potencjalni konsumenci to „łykną”, ale z pewnością nie my i nie ja. Zestawmy ze sobą Xperię Z5 Premium i chociażby Xperię X Performance. Co się tak naprawdę zmieniło? Głównie pięć rzeczy: nowszy układ, nowy przedni aparat, ale mniej pamięci operacyjnej, mniejszy wyświetlacz i siłą rzeczy akumulator. Delikatne zmiany w obudowie pomijam. Jeśli zapomnimy o dopisku „Premium” to jedynie zniknie różnica dotycząca RAMu.

sony xperia xa askkal

Oczywiście przez pół roku ciężko coś nowego wprowadzić, ale pamiętajmy, że żadne z urządzeń z serii Xperia X nie ujrzało jeszcze zielonej lampki jeśli chodzi o sprzedaż. To kolejna wada, gdyż o wiele lepiej Sony by postąpiło, gdyby wstrzymało się z premierą i razem z prezentacją wprowadziłoby nowe modele do sprzedaży.

Pink-Xperia-Z5_15-640x480

Jednak Xperia X Performance to najlepsza z najlepszych propozycji od Sony. Xperia X i Xperia XA już żadnego pozytywnego wrażenia nie robią. To po prostu zwykłe smartfony (choć wodoodporne!) i tutaj dochodzimy do największego problemu Sony. Japończycy, a przynajmniej ich oddział mobilny, nie szukają niczego nowego. Tak naprawdę smartfonów z serii „X” jeszcze dokładnie nie znamy i nie wiemy czy nie posiadają jakichś wad ukrytych, ale już teraz konkurencja posiada ciekawsze urządzenia toteż kto i po co ma czekać na premierę rynkową nowości od Sony?

sony ericsson xperia x10 12

Przejdźmy jednak do podejścia Sony do tworzenia smartfonów. Brakuje w nich jakiejkolwiek rewolucji, o które wcześniej Japończycy starali się na każdym kroku. Tytułowy Walkman jest idealnym przykładem, ale do tego można dodać chociażby pierwszą konsolę PlayStation czy też jej pierwszą mobilną odmianę z dopiskiem Portable. Jednak także w kwestii smartfonów pojawiały się rewolucje: wodoodporność w „tradycyjnym” urządzeniu połączonym z elegancką obudową czy też nowoczesne aparaty, o których można było wiele dobrego napisać. Nawet takie smaczki jak port HDMI lub wprowadzenie dwustopniowego spustu aparatu było czymś. Tak naprawdę już można wyobrażać sobie nowe flagowe urządzenia od Sony: najlepszy układ Qualcomma, zapewne 4 GB RAM, być może nowy aparat, a reszta zbliżona do poprzedników.

samsung galaxy s7 edge lg g5 huawei nexus 6p htc 10 zdjecia aparat

Dzisiaj żadnych nowości nie widzimy w smartfonach Sony, a do tego dochodzą problemy z własnymi modułami aparatów, które o niebo lepiej sprawdzają się u konkurencji tworzącej własne sterowniki. Seria Xperia X dla wielu to tak naprawdę nieporozumienie. Oczywiście można by rzecz, że Japończycy kontynuują to, co dobre i nie chcą wprowadzać drastycznych zmian. To super, ale czy wspomniana już nowa rodzina urządzeń nie byłaby lepsza, gdyby została zaprezentowana chociażby za miesiąc z nowościami bijącymi na głowę znane nam już rozwiązania Samsunga, LG, Huawei i innych producentów?

Sprawdź najnowsze wpisy